Már Elon Musk sem hisz a Marsra költözésben

Elon Musk évekig meg volt győződve arról, hogy az emberiség a Marson épít majd kolóniákat, ma már ő is kételkedik abban, hogy valaha a vörös bolygóra költöznénk.

Elon Musk az egyik legismertebb és legfontosabb innovátor az űrkutatási ágazatban. Space X nevű cégével gyökeresen megváltoztatja az űrutazás módját, és hamarosan űrhajói képesek lesznek a Föld körüli pályán és a Holdon túlra is eljutni, különböző űrmissziókat végrehajtva.

A jóöreg Elon azonban már nem hisz abban, hogy a technológiánk alkalmas arra, hogy az emberiséget a Marsra vigyük, és elérjük a különböző ESA és NASA programok jelenlegi céljait, pedig korábban épp ő volt a Marsra költözés egyik legelkötelezettebb híve. A Mars szerinte túl messze van ahhoz, hogy a jelenlegi technikai lehetőségeinkkel valódi kolóniákat lehessen kialakítani.

„Ha a cégünknek 18 évet kellett várnia csak azért, hogy készen álljon arra, hogy az első embereket Föld körüli pályára küldje, akkor javítanunk kell az innovációs ütemünkön” – mondta a dél-afrikai vállalkozó egy washingtoni konferencián, amelyről először a Los Angeles Times, majd Brad Bergan, a Motorbooks kiadónál nemrég megjelent „SpaceX: Elon Musk and the Final Frontier” című könyv szerzője számolt be.

Bármennyire is furcsának tűnik, hogy Musk kételkedik abban, hogy képesek leszünk elérni a Marsot, az is igaz, hogy megjegyzései úgy tűnik, inkább az új technológiák fejlesztésében részt vevő mérnökök ösztönzésére irányulnak, mintsem az elképzelés megvalósításának leküzdhetetlen akadályaira. Másrészt, eddig még a Holdon sem sikerült stabil kolóniát építenünk, így a Mars gyarmatosításán gondolkodni igen meredek.

„Ha nem javítunk a tudományos fejlődés ütemén, biztosan meghalok, mielőtt az emberiség elérné a Marsot, a Föld jelenlegi lakosságának nagy részével együtt” – pontosított a vállalkozó.

Ha azonban az első kolóniákat már felépítettük a vörös bolygó felszínén, mennyibe kerülhet a Földről történő odaköltözés? Musk szerint egy ilyen költözés a jelenlegi 500 ezer dollárnál feltételezhetően kevesebbe kerülne utazónként. A vállalkozó úgy véli, hogy ha figyelmen kívül hagyjuk az infláció mértékét, az esetleges áruszállítást, valamint addigra olyan technológiát fejlesztünk ki, amellyel csökkenthető az utazás költsége, akkor akár még 100 ezer dollár alatt is megúszhatjuk az utazást.

Nyilvánvaló, hogy ez az összeg a bolygó lakóinak többsége és maga az Egyesült Államok számára megfizethetetlen, de Musk számára kiváló kiindulópont lehet a Naprendszerben zajló kolonizációs kampányokhoz.