Marokkó a 2017-es tiltás után a kriptovaluták legalizálására készül
Marokkó hamarosan eltörli a kriptovaluták 2017 óta érvényben lévő tilalmát, és szabályozási keretet hoz létre a digitális eszközök biztonságos használatához.
Az ország központi bankja, a Bank Al-Maghrib (BAM) már el is készült a törvénytervezettel, amely jelenleg elfogadási folyamatban van. Ezzel Marokkó csatlakozik a világ azon országaihoz, amelyek aktívan szabályozzák a kriptovalutákat és igyekeznek kihasználni a blokklánc technológiában rejlő lehetőségeket.
A 2017-es kriptovaluta-tilalom oka
2017 novemberében a marokkói hatóságok betiltották a kriptoeszközöket, azzal érvelve, hogy ezek felhasználhatók pénzmosásra, adóelkerülésre és terrorizmus finanszírozására. Az Office des Changes, Marokkó valutaváltásért felelős hivatala akkoriban kijelentette, hogy minden virtuális valutával kapcsolatos tranzakció illegális, és szankciókat helyezett kilátásba azokkal szemben, akik megszegik ezt a szabályt.
Annak ellenére, hogy a tiltás hivatalosan érvényben maradt, a marokkói lakosok továbbra is használták a digitális valutákat, titkos csatornákon keresztül bonyolítva le ügyleteiket.
A központi bank új tervei: CBDC és kriptoszabályozás
Abdellatif Jouahri, a BAM vezetője elmondta, hogy az új törvény célja egy biztonságos és ellenőrzött környezet megteremtése a kriptoeszközök számára. Jouahri szerint a központi bank a közpolitikai célok elérése érdekében egy központi banki digitális valuta (CBDC) bevezetését is fontolóra veszi.
„Sok más országhoz hasonlóan mi is azt vizsgáljuk, hogy ez az új valutaforma hogyan járulhat hozzá bizonyos közpolitikai célok eléréséhez, különösen a pénzügyi integráció tekintetében” – hangsúlyozta Jouahri.
Nemzetközi trendek a CBDC-k terén
Számos ország mutat egyre nagyobb érdeklődést a CBDC-k iránt. Az Atlantic Council adatai szerint jelenleg 134 ország vizsgálja a központi banki digitális valuták lehetőségét, míg 2020 májusában ez a szám mindössze 35 volt. Ezek közül 66 ország már előrehaladott szakaszban van, beleértve a fejlesztést, tesztelést és bizonyos esetekben a teljes bevezetést is.
A G20 minden tagállama foglalkozik a CBDC lehetőségeivel, közülük 19 már előrehaladott fázisban tart. Emellett az összes eredeti BRICS-tagállam – Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika – kísérletezik a CBDC-kkel, és tavaly óta a BRICS aktívan támogatja egy alternatív fizetési rendszer kifejlesztését, amely lehetővé tenné a dollár megkerülését.
Bolíviában is fordult a kocka
Bolívia volt az első ország, amely teljes körűen betiltotta a kriptoeszközöket, azonban az év elején bejelentette, hogy fizetési rendszerének korszerűsítése érdekében feloldja ezt a tilalmat. Ennek keretein belül a pénzintézetek számára engedélyezték a digitális eszközökkel kapcsolatos tranzakciók lebonyolítását.