Már születésünk pillanatában adósok vagyunk – mégis mennyi az annyi?
Elsőre felfoghatatlan jelenségnek tűnhet, hogy miként lehetünk már születésünktől fogva adósok, azonban igenis valós fenoménről van szó. A Finbold üzleti hírlap megállapításai szerint már akkor jókora pénzügyi teher szakad a nyakunkba, amikor meglátjuk a napvilágot.
A folyóirat az Amerikai Egyesült Államokban aktuális helyzetét részletezte bővebben, azonban sajnálatos módon szinte a világ összes országára igaz, hogy egyre nő a tartozásuk. Az államadósság jóval meghaladja az egyes politikai irányzatokat és generációkon át ívelve minden állampolgár életére hatást gyakorol.
Szeptember 28-ig bezárólag, a Finbold által gyűjtött adatok alapján, az amerikai államadósság elérte az észveszejtő 33,11 billiárd dollárt. Figyelembe véve, hogy az ország népessége 335,27 millió lakos, ez fejenként 98 769, 91 dollárnyi adósságterhet jelent.
Ugyanakkor, a világ vezető gazdaságainak viszonylatában Japánnak sikerült maga mögé utasítania Amerikát az egy főre eső adósság vonatkozásában. A kelet-ázsiai ország államadóssága 13,50 billiárd dollárra rúg, ami 129 millió polgár esetében 104 336 dollár egyénenként.
Japánt és az USA-t a rangsorban Olaszország (58 202 dollár/fő), Franciaország (55 828 dollár/fő) és az Egyesült Királyság (54 667 dollár/fő) követi.
A legnagyobb népességgel rendelkező ország, azaz Kína, a maga 1,47 milliárd lakosával 14,5 billiárd dollárnyi adósságot halmozott fel. Ez 9 849 dollár per fő, míg az 1,41 milliárdos lélekszámmal rendelkező India 3,29 billiárddal tartozik, ami 2 336 dollár egy fő részére.
Hazánkat illetőleg ez az érték sokkalta alacsonyabb, ellenben ugyanannyira megbotránkoztató. Magyaroszág tartozása 2022-ben 128, 285 millió dollár (47, 169 milliárd forint) volt, ami 13 367 dollárnak (4,9 millió forint) felel meg személyenként.
A globális adósságválság egy régóta fennálló probléma, amit a Covid19-világjárvány és az abból fakadó gazdasági kiesés csak tovább súlyosbított. Mindez súlyos következményekkel járhat az elkövetkezendő nemzedékek számára, hiszen a magas eladósodottság megnöveli a a kamatlábakat és csökkenti a magánbefektetéseket. Továbbá, ha ez még nem lenne elég elszomorító jövőkép, a gazdasági növekedést is ellehetetlenítené amellett, hogy korlátozná a pénzügyi flexibilitást.
A világ vezetőinek a kezében van a döntés, hogy miképpen állnak a nehézségekhez és próbálják meg orvosolni azokat. Ideális esetben mindent megtesznek annak érdekében, hogy javítsanak a kialakult állapoton.