Már nem tudnak hova menekülni az oroszok Putyin döntése elől
Nem sokkal azután, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök részleges mozgósítást rendelt el és közel 300 ezer tartalékosnak intézett behívót az ukrajnai háborúra hivatkozva, néhány óra alatt az összes egyirányú repülőjegy elfogyott. Később az orosz légitársaságok leállították a 18 és 65 év közötti férfiak számára a jegyek értékesítését, így sokan kénytelenek voltak otthon maradni, és várni Putyin következő bejelentésére.
A helyi Aviasales utazási iroda jelentése szerint az összes jegy elkelt a Moszkvából Grúziába, Törökországba és Örményországba szóló gépekre, majd kis idő múlva az Azerbajdzsánba, Kazahsztánba, Üzbegisztánba és Kirgizisztánba induló közvetlen járatok is lehúzták a rollót. Az Aeroflot légitársaság szintén az összes Isztambulba szóló repülőjegyét eladta, és jelentésük szerint a hétvégéig Jerevánban sem tudnak több repjegyet biztosítani. Az Air Serbia (a Turkish Airlines mellett az egyetlen európai légitársaság, amely az EU embargója ellenére fenntartotta az Oroszországba induló járatokat) Moszkva-Belgrád járataira szóló jegyek is elkeltek.
A repülőjegyek iránt megnövekedett érdeklődés a jegyárak megugrásában csapódott le, a jelentések szerint a Moszkvából Isztambulba és Dubaiba tartó járatok ára percek alatt 9 200 euróra növekedett.
Kétségbeesetten menekülnek, eluralta a pánik Ororszországot
A pánik már most is érezhető a reptereken, a grúziai és finnországi szárazföldi határátkelőhelyeken pedig több tízkilométeres sorok állnak. Mindeközben zajlanak Oroszországban a részleges mozgósítás ellen szóló tüntetések is, amelynek következtében a hatóságok már több mint ezer aktivistát letartóztattak.
Egyelőre nincs bővebb információ arról, hogy pontosan kiket hívnak be, de az orosz hadsereg legutóbb mintegy 25 millió tartalékossal büszkélkedett. A RIA orosz hírügynökség jelentése szerint egyébként a behívó után mintegy 10 ezer katona önkéntes alapon jelentkezett szolgálatra.
Az mozgósítás elől menekülő oroszok bár nem jönnek kapóra az Európai Uniónak, a hatóságok úgy döntöttek, kiállnak azok mellett, akik „képesek voltak fellépni az orosz rezsim ellen.” Mindeközben Putyin népszavazást tervez indítani, amellyel az orosz hadsereg által megszállt ukrán területeket kívánja elcsatolni. Terveire azonban a NATO is reagált, és arra kérte az érintetteket, hogy utasítsák el Oroszország terveit, és ne hagyják magukat becsapni.