Már beindultak a figyelmeztetés nélküli számlazárások gyanús tevékenység miatt
Az amerikai bankok egy új jelentés szerint elkezdték figyelmeztetés nélkül zárolni a szerintük gyanús tevékenységeket folytató ügyfelek számláit.
„Feltehetően gyanús tevékenységek miatt hirtelen számlazárást kezdeményeztek a bankok, ami azt eredményezi, hogy az ügyfelek csak akkor jönnek rá, hogy valami nincs rendben, amikor megpróbálják elkölteni a pénzüket”– írta a New York Times.
A Chase az egyik ilyen pénzintézet, amelynek Naafeh Dhillon nevű tagja decemberben vacsorát akart fizetni, és mind a hitel-, mind a betéti kártyáját elutasították.
Amikor felhívta a bankot, egy ügyfélszolgálatos azt mondta, hogy a Chase bank nem kívánja az ügyfelei között tudni, az erről szóló értesítést pedig a postán veheti át. A számlazárás oka pedig nem más volt, mint gyanús tevékenység.
Amikor felkereste a bankot, a Chase minden további magyarázat nélkül kiállított Dhillon számára egy csekket, amivel a bankszámláján lévő pénzhez férhetett hozzá.
A Times megjegyzi, hogy a Banking Policy Institute szerint a bankok által a bűnüldöző szervekhez benyújtott gyanús tevékenységről szóló jelentések (SAR) mindössze 4%-a vezet nyomon követéshez, és a nyomon követések rendkívül kis része vezet letartóztatáshoz és elítéléshez.
Miután a Times kapcsolatba lépett a Chase-zel, a bank vizsgálatot indított, és képviselői később azt mondták, hogy nem tudják megerősíteni, hogy Dhillon bármi rosszat tett volna.
2014-ben az amerikai bűnüldöző szervek több mint 2 milliárd dolláros bírsággal sújtották a Chase-t, amiért megsértette a banktitoktartási törvényt, és nem jelentette a hírhedt csaló, Bernie Madoff milliárd dolláros Ponzi-sémájához kapcsolódó gyanús tevékenységet.
A Chase 2000 óta több mint 36 milliárd dollár bírságot fizetett pénzügyi bűncselekmények, munkavállalói jogsértések, versenyjogi jogsértések, toxikus értékpapírokkal való visszaélések, jelzáloggal való visszaélések, pénzmosás elleni hiányosságok és további jogsértések miatt – derül ki a Good Jobs First adataiból.
Az már nem újdonság, hogy a kriptós tevékenységet folytató személyek számláit a bankok önkényesen blokkolják. Magyarországon is gyakran előfordul, hogy néhány bank a kriptovaluta tőzsdékre történő ki-és befizetéseket gyanús eseménynek vélik, és pikk-pakk blokkolják a számlát vagy a hozzá tartozó bankkártyát.
Kapcsolódó cikkeink:
- Zárolta a számláját az Unicredit, pert nyert a kriptobányász cég
- Kriptovalutákkal kapcsolatos tevékenységek miatt zárolnak bankszámlákat Venezuelában
- Nesze neked demokrácia: Hadiállapotot rendelt el a kanadai miniszterelnök, befagyasztják a számlákat