Már az USA sem bízik Ukrajna győzelmében, mégis a békét ösztönöznék?

A CNN jelentése szerint a Fehér Ház tisztviselői kezdik elveszíteni a bizalmukat abban, hogy Ukrajna képes lesz visszafoglalni az összes területet, amelyet Oroszország a február 24-i invázió óta elfoglalt, mivel az orosz erők továbbra is egyre nagyobb előnyre tesznek szert a keleti Donbász régiójában.

Meg nem nevezett amerikai tisztviselők a CNN-nek azt nyilatkozták, hogy Biden elnök tanácsadói már többször megvitatták az utóbbi időben, hogy az USA-nak el kellene-e kezdenie meggyőzni Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt arról, hogy változtasson a „győzelem” fogalmának meghatározásán.

Zelenszkij többször kijelentette, hogy Ukrajna célja az, hogy Oroszországot kiűzze minden olyan területről, amelyet a megszállása óta elfoglalt. Azt is mondta, hogy az orosz erőket el akarja zavarni a Krímből, amely területet Moszkva 2014 óta ellenőriz.

De még akkor sem tűnik reálisnak az ukrán győzelem, ha az USA és a NATO egyre több nehézfegyvert küld Kijevbe, hiszen az ország nem tud megfelelő ellentámadást indítani. Ukrajna súlyos veszteségeket szenved, a tisztviselők elismerik, hogy naponta 100-200 katonát veszítenek.

Az a tény, hogy Oroszország lesz fölényben a Donbászban, a háború kezdetétől fogva nyilvánvaló volt. De miután az orosz erők április elején kivonultak az északi, Kijev és Csernyihiv melletti területekről, a nyugati tisztviselők azt a narratívát kezdték terjeszteni, hogy Ukrajna győzni tud. Az elmúlt hónapban azonban ez a narratíva megkérdőjeleződni látszik, mivel Ukrajna egyértelműen alulmaradt.

Mind amerikai, mind ukrán tisztviselők úgy vélik, hogy az, hogy Ukrajna hogyan teljesít a csatatéren, teljes mértékben a nyugati katonai segélytől függ. „Az, hogy Ukrajna vissza tudja-e venni ezeket a területeket, nagyrészt, ha nem teljesen, attól függ, hogy mennyi támogatást adunk nekik” – mondta egy kongresszusi tanácsadó a CNN-nek.

Amerikai tisztviselők a CNN-nek elmondták, hogy bár pesszimistább a helyzetértékelésük, a Biden-kormányzat továbbra sem akarja sürgetni Ukrajnát, hogy területi engedményeket tegyen a harcok minél előbbi befejezése érdekében. Oroszország inváziója óta a Biden-kormányzat nem mutatott érdeklődést a diplomácia mint lehetséges megoldás iránt, és az USA szövetségesei is folyamatosan lebeszélték Ukrajnát az esetleges tárgyalásokról.

További kapcsolódó cikkeink: