Már az elveszett Titan mentésének a sikerére is lehet fogadni néhány kriptós oldalon

Mivel már a tartalék oxigénkészletek is kifogyóban vannak, a kriptoközösség néhány tagja elkezdett fogadásokat kötni arra, hogy megtalálják-e az eltűnt Titan tengeralattjáróját június 23-ig péntekig. Sajnos az esélyek ellene szólnak.

Hétfő óta folyik a keresési és mentési akció, hogy megtalálják az OceanGate Expeditions által üzemeltetett mélytengeri búvárhajót és annak öt tagját. A búvárhajóval több mint 1000 méter mélyen a víz alatt vesztették el a kapcsolatot, miközben az elsüllyedt Titanic hajóroncsához tartott. Az Atlanti-óceán mélyén, 3800 méter mélyen a tengerfenéken fekvő hajóroncs környékén nagyon erősek az óceáni áramlatok, amelyek komoly akadályokat jelentenek a keresésben, amelyek jelenleg 10 000 négyzetmérföldre terjed ki.

A médiafigyelem megnövekedésével párhuzamosan sajnos aggasztó információk is napvilágra kerültek, amelyek kétségbe vonják a tengeralattjáró épségét is. Többek között olyan hírek jelentek meg, amelyek szerint egy vezető beosztású menedzsert kirúgtak még 2018-ban, mert komoly biztonsági aggályokat vetett fel a tengeralattjáró hajótestének konstrukciójával kapcsolatban. Mi több, az OceanGate-nek még abban az évben levelet küldött a Marine Technology Society, amelyben arra figyelmeztetett, hogy „az OceanGate által alkalmazott technológiai megoldás nagyon nagy kockázatokkal jár”.

Titan tengeralattjáró

Komoly aggályok merültek fel a tengeralattjáró biztonságával kapcsolatban

A Titan hajótestét szénszálból készítették, egy olyan anyagból, amely bár hihetetlenül erős, mélytengeri hajók esetében még nem tesztelték. A cső alakú hajótest is ellentmond a mélytengeri extrém nyomásnak kitett hajókra vonatkozó normának. Az ilyen hajók esetében általában gömb alakú formát alkalmaznak, mivel ez lehetővé teszi a nyomás egyenletes eloszlását.

A vállalat korábbi üzemeltetési igazgatója, David Lochridge azt állítja, hogy jogtalanul bocsátották el azután, hogy számos problémát azonosított a hajó konstrukciójával kapcsolatban, beleértve az üvegből készült kilátót is. Az azt gyártó cég szerint annak biztonságát csak maximum 1300 méteres víz alatti használatra tanúsították.

A legénység öt eltűnt tagja között van a cég vezérigazgatója, Stockton Rush, valamint a Titanicot 1987-ben meglátogató első expedíció egyik tagja, Paul-Henry Nargeolet és két brit milliárdos is. A legfiatalabb tag a fedélzeten mindössze 19 éves.
Ráadásul az OceanGate soha nem tanúsíttatta, vagyis „osztályoztatta” a Titan tengeralattjárót olyan tengerészeti szervezetekkel, mint az American Bureau of Shipping (ABS), a DNV vagy a Lloyd’s Register. A minősített mélytengeri hajóknak meg kell felelniük bizonyos szilárdsági és biztonsági előírásoknak, és a konstrukció tervezésének rutinszerű felülvizsgálatát és szigorú tesztelését foglalják magukban. A vállalat a tanúsítás mellőzésével kapcsolatos döntésének indoklásaként egy blogbejegyzésben azt írta, hogy a Titan tervezése nem felelt meg az iparági gyakorlatnak, de „az innováció gyakran kívül esik a meglévő iparági paradigmán”.

Az eltűnt Titan tengeralattjáró 96 órányi tartalék oxigénnel van felszerelve egy olyan vészforgatókönyv esetére, mint amilyenben jelenleg is van. A cikk írásakor azonban már a szakértők úgy vélik, hogy az oxigénszint már csak órákra van attól, hogy teljesen elfogyjon.

A kriptósok a Titan ellen fogadnak

A Polymarket, egy olyan platform, amely lehetővé teszi a kriptokereskedők számára, hogy az aktuális eseményekre fogadjanak. Most arra is lehet fogadni, hogy megtalálják-e a hajót június 23. 23:59:59-ig. Az esemény jelenleg az oldal legnépszerűbb eseménye, 95 000 dolláros volumennel és 105 000 dolláros likviditással.

A cikk írásakor 8 centért lehet fogadni arra, hogy a Titánt időben megtalálják, a „nemre” pedig 94 centért. Egyszerűbben fogalmazva, a piac úgy véli, hogy a Titan megtalálásának esélye alig 8%, hogy időben megtalálják.

A fogadás szerint „a hajót nem kell megmenteni vagy fizikailag is kimenteni ahhoz, hogy „megtaláltnak” tekintsék. Ha a darabokat megtalálják, de a hajó utasait tartalmazó kabint nem, az nem elegendő ahhoz, hogy ez a piac ‘Igen’-re oldja fel a kérdést”.

A fogadás határideje azonban jóval a tartalék oxigén kimerülése után esik. A szakértők szerint az eltűnt Titan tengeralattjáró fedélzetén tartózkodó tagok nagy tapasztalattal rendelkeznek a mélytengeri kutatásban. Tudni fogják, hogyan kell azonnali intézkedéseket tenni az oxigén megőrzése érdekében. Ebbe beletartozik a nyugalom megőrzése is. Mostanra a legénység valószínűleg már hipotermiás állapotban van, ami szintén jelentősen lelassítja a légzést.

Az eltűnt Titan tengeralattjáróra tett kriptofogadások etikai aggályokat vetnek fel

Annak ellenére, hogy egyre több kutató- és mentőhajó érkezik segítséget nyújtani, úgy tűnik, hogy a piac gyorsan elveszítette a hitét a küldetés sikerében. A hipotermiával és szén-dioxid-mérgezéssel kapcsolatos aggodalmak közepette azonban az eltűnt legénység barátai és családtagjai, valamint a segítségükre siető több száz mentőegység továbbra is optimista. Dr. Rob Larter, a Brit Antarktiszkutató Intézet munkatársa a BBC-nek azt mondta, hogy „bár a helyzet kétségbeejtő, van remény, és addig kell optimistának maradni, ameddig csak lehet”.

Magától értetődik, hogy a felfoghatatlan traumatikus eseményt átélő öt ember lehetséges halálára való fogadás és készpénzre váltás morális és etikai dilemmákat vet fel. Az olyan eseményalapú fogadási platformok, mint a Polymarket, sokkal többet tehetnének az érzékeny fogadások eltávolítása érdekében – de egyelőre úgy tűnik, hogy a kriptoszektor néhány tagja arra pozicionálja magát, hogy tőkét kovácsoljon a Titan balszerencséjéből.