Hatalmas határt léptek át a stabilcoinok a második réteges hálózatokon

Az áthidalt vagy wrapped stabilcoinok értéke mostanra meghaladja a 10 milliárd dollárt, ami jól megmutatja az Ethereumból történő kiáramlás dimenzióját. Mind a natív, mind a híddal mozgatott stabilcoinok nagy hatással vannak a második réteges likviditás kiépítésére és a DeFi alkalmazások tartalékokkal való ellátására. A GrowThePie adatai alapján a stabilcoinok kínálata a második réteges láncokon most már meghaladja tehát a 10 milliárd dollárt. A stabilcoinok bővülése a vezető második réteges protokollokon lassú folyamat volt, a bálnák és a kisbefektetők lassú mozgatásával összhangban.

A második réteges eszközök még mindig a teljes kínálat kis részét teszik ki, de a DeFi és a decentralizált tőzsdék számára kulcsfontosságú célt szolgálnak. Az USDT és az USDC a leginkább áthidalt stabilcoinok, de további eszközök, mint az USDS by Sky, USDe vagy USDS is mozoghatnak hidakon keresztül. A tisztázás kedvéért, a natív stabilcoinok azok, amelyeket egy bizonyos blokkláncon bocsátanak ki és azon az ökoszisztémán belüli használatra hozták őket létre. A híddal bekötött stabilcoinok azok, amelyeket az eredeti kibocsátó blokkláncról átvisznek másik blokkláncra. Tehát a híd protokollok lekötnek az Ethereumról USDC-t, majd egy wrapped verziót bocsátanak ki egy másik láncon.

A stabilcoinok beáramlásának trendjei

A stabilcoinok beáramlása több tendenciát is követett az elmúlt években. A nagy második réteges protokolloknak számító Arbitrum és Optimism jár az élen a stabilcoinok terén, az Aributromra már több mint 4,6 milliárd dollárnyi stabilcoin áramlott be. Az Optimism fokozatosabb és lassabb növekedést mutat, összesen 1,32 milliárd dollárral állnak. A nagy ígéretként induló Linea alig 47 millió dollárnyi nettó beáramlásnál tart, és az elmúlt hetekben inkább kiáramlásokat tapasztalt. Egybevág egyébként ez a folyamat azzal, hogy lassan, de biztosan az aktivitás az Ethereumról áttolódik második réteges megoldások felé. Ennek ellenére az USDT még mindig a legaktívabbnak az Ethereum és a TRON változatában számít, amelyet centralizált tőzsdéken és fizetésre használnak. Viszont a második rétegek vezetik a tevékenységek listáját, amint DEX kereskedésre és a DeFi hitelezésre kerül a sor.

A második réteges láncokon lévő protokollok száma nagyjából egybeesik a stabilcoinok elérhetőségével. Az L2 projektek esetében az 500 millió dollár alatti kínálat annak a jele, hogy a hálózat még mindig nagyon szűk réteget ér el, hiányzik belőle néhány kulcsfontosságú alkalmazás és protokoll, valamint a DEX kereskedési volumen. Az Arbitrum ebben a kategóriában is vezet, 697 protokollal. Az L2-beáramlás egyik problémája a likviditás széttöredezettsége. Ha a pénz egyszer belép egy L2-láncra, az többnyire az alkalmazások határain belül marad. Az interoperábilis alkalmazások még mindig ritkák, és valójában hidat igényelnek a háttérben. Az Ethereumból származó beáramlások az elmúlt hónapban felgyorsultak. Az Arbitrum 2,7 milliárd dollárt vonzott be a főhálózatból, aminek körülbelül 28%-a wrapped stabilcoin volt. Összességében az Arbitrum az összes beáramlás 51,5%-át viszi, a többi a Base, Optimism és Polygon között oszlik meg. Az Arbitrum és a Polygon az elmúlt három hónapban a legmagasabb USDT és USDC aktivitást is produkálta, megelőzve még néhány nagy elsőréteges láncot is.

Az Ethereum még mindig nem tesz a kiáramlással semmit

A stabilcoinok jelenléte önmagában nem elegendő a hálózati használat ösztönzéséhez. Az elmúlt hónapokban az Ethereumot elhagyták a felhasználók is, mivel a DeFi nagy része a sebesség és az alacsonyabb díjak miatt L2-re váltott. Az Ethereum nem próbált meg harcolni a felhasználókért, és továbbra is begyűjti a natív USDT használatából származó díjakat. A hálózat azonban nem keres vagy éget ETH-t az L2 aktivitás miatt. Egyelőre az L2 ingyen használja az Ethereumot, anélkül, hogy értéket adna vissza vagy megosztaná a nyereségét. A legmeredekebb stabilcoin beáramlás a Base-en, a Coinbase token nélküli protokollján történt.

A Base USDC kínálata lassan már az Arbitrumot is legyűri. Az elmúlt hónapokban a Base-en való bővülés lelassult az USDC-kínálat kezdeti meredek emelkedéséhez képest. A Base az Ethereum után az USDC tokenek legnagyobb befogadója is, megelőzve a többi L2-t. A Base 3,16 milliárd USDC-t tart, szemben a Solana 2,57 milliárdjával. Az Ethereum még mindig tartja az első helyezett előnyét több mint 26 milliárd tokenjével. Az Arbitrum és az Optimism együttesen mindössze 1,6 milliárd USDC-t tart, az USDT és más tokenek túlsúlya mellett. A Base előnye továbbá, hogy a natív tokenek alacsonyabb díjakkal rendelkeznek, és nem kell visszahidalni őket az Ethereum verzióra.