Majdnem összeütközött egy kínai és egy amerikai hadihajó, egyre feszültebb a helyzet a Tajvani-szorosban
Az amerikai haditengerészet kevesebb mint egy héten belül a második komolyabb kínai-amerikai konfliktusról számolt be mindössze néhány nappal azután, hogy egy amerikai kémrepülőgépet megközelített egy kínai vadászgép a Dél-kínai-tenger felett.
A Pentagon közleménye szerint szombaton az amerikai USS Chung-Hoon romboló és a kanadai HMCS Montreal nevű fregatt a Tajvani-szoroson való áthaladást végezte, amikor egy kínai hadihajó megközelítette őket, majd az amerikai romboló elé vágott. A kínai hajó 140 méterrel haladt el a USS Chung-Hoon előtt, így az amerikai haditengerészet hajójának le kellett lassítania, hogy elkerülje az ütközést.
„Az áthaladás során a PLA(N) LUYANG III DDG 132 (PRC LY 132) nem biztonságos manővereket hajtott végre a Chung-Hoon közelében.” – áll az amerikai indo-csendes-óceáni parancsnokság közleményében. „A PRC LY 132 a bal oldalról előzte meg a Chung-Hoon-t, és 140 méterrel haladt el az orra előtt. A Chung-Hoon tartotta az irányt és 10 csomós sebességre lassított, hogy elkerülje az ütközést.”
„A LY 132 140 méterre volt a legközelebb a Chung-Hoon-hoz, ezzel pedig megsértette a nemzetközi vizeken való biztonságos áthaladás és a tengeri közlekedés szabályait.” – tette hozzá az amerikai haditengerészet egy közleményben.
Az incidenst követően a kínai hajó egyébként még egyszer megközelítette az amerikai rombolót, ezúttal viszont nagyjából 1800 méterrel előtte haladt el.
Provokációnak veszi Kína a Tajvani-szorosban való járőrözést
A kínai hadihajó veszélyes „előzését” a HMCS Montreal fedélzetén tartózkodó kanadai újságírók videóra is vették:
Érdekes módon mindkét fél arra használja fel az incidenst, hogy a másikat provokációval vádolja. Az USA védelmi minisztere, Lloyd Austin szombaton leszögezte: „Támogatni fogjuk szövetségeseinket és partnereinket, hogy megvédjék magukat a kényszerítéssel és megfélemlítéssel szemben.” A Pentagon vezetője hangsúlyozta: „Hogy egyértelmű legyen, nem keressük a konfliktust vagy a konfrontációt, de nem fogunk meghátrálni a megfélemlítés vagy a kényszerítés előtt.”
Kína védelmi minisztere szintén nyilatkozott az incidensről, Li Sang-fu megvédte a kínai hadihajót és vasárnap Szingapúrban a világ néhány vezető védelmi tisztviselőjének összejövetelén elmondta, hogy az ehhez hasonló „járőrözést” Kína provokációnak veszi.
A kínai védelmi miniszter továbbá a párbeszéd helyreállítását sürgette a két nagyhatalom között, hangsúlyozva, hogy mivel mindkét ország atomhatalom, egy USA és Kína közötti összecsapás „elviselhetetlen katasztrófa lenne a világ számára.”