Máig kísért a fekete halál, génjeinkben ott lakozik a pestis maradványa
A legújabb kutatások szerint a fekete halál maradványai, mely az emberi történelem legpusztítóbb pestisjárványa, mindmáig ott lakozik az ember génjeiben. A becslések szerint a ragály következtében Európa lakosságának 30-60 százaléka odaveszett, de még messze nem hevertük ki utóhatását.
A Nature tudományos folyóirat által frissen közzétett tanulmány szerint a járványban elhunytak magukkal vittek egy titkot, amelyet most a kutatók újra életre keltettek. Az áldozatok és túlélők DNS-mintái ugyanis olyan genetikai különbségeket mutattak, amelyek egyeseknek segítettek a túlélésben, míg másokat a halálba küldtek. De közel sem lélegezhetünk fel, a szóban forgó genetikai elváltozások ugyanis megváltoztatták a humán genom evolúcióját, mivel a túlélők olyan géneket adtak át utódaiknak, amelyek egykor segítettek nekik megbirkózni a pestis kórokozójával. Ma a járvány utóhatásai nagy eséllyel összefüggésbe hozhatók a Crohn-betegség és a rheumatoid artritisz megbetegedéssel.
„Mi vagyunk a múltbeli járványok túlélőinek leszármazottjai… A túlélésünkhöz hozzájáruló evolúciós mechanizmusok megértése nemcsak tudományos szempontól mérvadó, mivel azok visszavezethetők a megbetegedésekre való fogékonyságunkra” – nyilatkozta Luis Barreiro, a tanulmány társszerzője.
Megvolt az ára a fekete halál túlélésének
A kutatók megállapítása szerint a fekete halál londoni és dániai túlélői olyan génekkel rendelkeztek, amelyek megvédték őket a pestis kórokozójával szemben. Úgy találták, hogy egy bizonyos ERAP2 néven ismert gén védelmet nyújtott számukra a vírussal szemben. A pestis előtt a londoniak 40%-a már rendelkezett ezzel a génnel, a járvány után ugyanakkor ez a szám 50%-ra nőtt. Ugyanez volt a helyzet Dániában is, ahol a pestis előtt a helyi lakosság 40 százalékának, míg a pestis után 70 százalékának szervezetében volt jelen a gén. Ami viszont egykor még öröm volt, mára további aggodalmakat vonz maga után, a túlélésnek ugyanis megvolt az ára, mivel a gének megnövelték az autoimmun betegségek kialakulásának kockázatát.
„A fekete halált túlélő populációk megfizették az árát, hiszen ma olyan immunrendszerrel rendelkezünk, amely képes arra, hogy önmagunk ellen reagáljunk” – tette hozzá Barreiro.
Az eredmények rávilágítanak arra, hogy a fekete halál nem csak a társadalmat, hanem az emberi immunrendszert is megváltoztatta. Barreiro ugyanakkor nem hisz abban, hogy a COVID-nak hasonló hatása lehet, mivel a vírus főleg az időseket támadta meg, akik már túl vannak a gyermekvállaláson.