Magyarországon az egyik legalacsonyabb az átlagfizetés az EU-ban

A fizetések és keresetek összehasonlítására különböző mutatók léteznek, de az Eurostat új számítása, az egy alkalmazottra jutó teljes munkaidőben kiigazított éves átlagbér különösen hasznosnak és könnyen kezelhetőnek tűnik. Ezt a teljes munkaidőben foglalkoztatottak átlagos éves bruttó fizetéséből becsülik.

Az Eurostat szerint 2023-ban az egy alkalmazottra jutó éves teljes munkaidős kiigazított átlagbér a bulgáriai 13 503 eurótól a luxemburgi 81 064 euróig terjedt, az uniós átlag pedig 37 863 euró volt.

átlagfizetések az EU-ban

Kilenc tagállam az uniós átlag feletti fizetésekről számolt be, míg 17 ország az alatt maradt. Hollandia a módszertani különbségek miatt nem szerepel az adatokban. Luxemburgon kívül további öt országban volt 50 000 euró feletti a kiigazított átlagbér. Ezek közé tartoztak: Dánia (67 604 EUR), Írország (58 679 EUR), Belgium (57 989 EUR), Ausztria (54 508 EUR) és Németország (50 988 EUR). Finnország, Svédország és Franciaország szintén az uniós átlag felett szerepel.

A lista alján Bulgáriát Magyarország (16 895 euró), Görögország (17 013 euró), Románia (17 739 euró), Lengyelország (18 054 euró) és Szlovákia (19 001 euró) követi, mindannyian 20 000 euró alatti éves fizetéssel. Olaszország és Spanyolország az uniós átlag alatt van, 32 500 euró körüli éves fizetéssel.

Hogyan változnak az egyenlőtlenségek, ha a vásárlóerővel kiigazítjuk őket?

A vásárlóerő-paritásra (PPS) átszámított átlagfizetések igazságosabb összehasonlítást tesznek lehetővé, mivel a megélhetési költségek, különösen a lakhatási költségek jelentősen eltérnek az európai országokban.

A vásárlóerő-paritás (PPP) ugyanis kiküszöböli az országok közötti árszínvonalbeli különbségek hatását. A PPS tehát „egy mesterséges valutaegység”, ahol egy PPS-egységgel elméletileg minden országban ugyanannyi árut és szolgáltatást lehet vásárolni.

Ha az egy alkalmazottra jutó teljes munkaidőben kiigazított éves átlagos fizetést vizsgáljuk PPS-ben, a különbségek a nominális adatokhoz képest jelentősen szűkebbek. Az EU-n belül azonban továbbra is jelentős különbségek vannak. Például nominális értéken a legmagasabb átlagbér hatszorosa volt a legalacsonyabbnak, míg ez az arány a vásárlóerő-paritáson számítva 2,5-szeresére csökken.

Görögország áll a legalacsonyabb helyen a PPS-ek tekintetében

Az egy alkalmazottra jutó teljes munkaidőben kiigazított éves átlagbér PPS-ben mérve a görögországi 20 525 és a luxemburgi 53 745 között mozgott. Nominális számokban Görögország a harmadik helyen állt, de a PPS-ben a legrosszabb eredményt érte el.

Ebben a mutatóban csak hét ország haladta meg az uniós átlagot. Luxemburgon kívül Belgium, Dánia, Németország és Ausztria 45 000 PPS feletti fizetést jelentett.
Írország és Franciaország volt a másik két, az uniós átlagot meghaladó ország, 41 581, illetve 39 110 PPS fizetéssel.

Az EU „négy nagy országa” közül Olaszországban volt a legalacsonyabb a fizetés, 33 723 PPS, míg Spanyolországban valamivel magasabb, 35 774 PPS, de mindkettő az uniós átlag alatt maradt.

Az európai átlagbérek főbb tendenciái

A nominális és a PPS-bérek elemzéséből a következő főbb megállapítások derülnek ki:

  • Észak- és Nyugat-Európa következetesen az átlagfizetések élén áll, de előnyük csökken a PPS-hez igazított rangsorban
  • Kelet-Európa némileg javított a PPS-ben, de az átlagfizetések továbbra is jelentősen alacsonyabbak az uniós átlagnál ezekben a tagállamokban
  • Dél-Európa mindkét mérőszámban küzd az alacsony bérekkel és a gyenge vásárlóerővel.

Mennyi lenne a fizetésünk értéke, ha Bitcoinban kaptuk volna meg?

Játszunk el elméleti síkon azzal a gondolattal, ha a 2023-ban a magyarországi éves átlagos fizetés értékét, azaz 16 895 EUR-t bitcoinba fektettük volna a 2023. december 31-i árfolyamon, ami akkor 42 265 dollár könyékén járt. Természetesen ez egy nagyon leegyszerűsített feltételezés. Hiszen az átlagbért az év végén nem lehet teljes egészében befektetni, hiszen akkor mi fedezné a kiadásainkat. Tehát ez csak a teória szintjén működik.

Mai árfolyamon számítva, amikor a BTC 84 784 dollár környékén jár, a közel 17 hónappal ezelőtt befektetett összeg 29 800 EUR lenne. Tehát nem egészen másfél év alatt a bitcoin árfolyamnövekedése 76%-os hozamot eredményezett volna. Ezt látva csak javasolni tudjuk, hogy keresse fel mindenki a főnökét, és kérjétek bitcoinban a fizetéseteket május 1-jétől. 😊