Az EP-képviselők kizárnák Magyarországot a schengeni övezetből

Egy 67 EP-képviselőből álló csoport levelet írt Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének, megkérdőjelezve Magyarország további tagságát a schengeni térségben. Ez a lépés Magyarország azon döntését követi, hogy enyhítette a vízumkövetelményeket az oroszok és fehéroroszok számára, ami komoly biztonsági aggályokat vet fel.

A levelet a litván EP-képviselő, Petras Auštrevičius és a cseh EP-képviselő, Danuše Nerudová kezdeményezte, és összesen 67 EP-képviselő írta alá, akik szerint Orbán Viktor miniszterelnök egyre inkább próbára teszi az EU türelmét. „Ebben a hónapban a magyar kormány kiterjesztette a ‘nemzeti kártya’ bevándorlási programját, lehetővé téve a Fehéroroszországból és Oroszországból érkező ‘vendégmunkásoknak’, hogy belépjenek az ország területére. Az ilyen kártyával rendelkező személyek biztonsági ellenőrzés nélkül dolgozhatnak Magyarországon, és családjaikat is magukkal hozhatják az országba” – áll a levélben.

A döntéssel járó biztonsági kockázatok

Az EP-képviselők felelőtlennek, és az EU-tagállamok és állampolgáraik számára jelentős biztonsági kockázatot jelentő döntésnek nevezték Orbán döntését. „Ezek a magyar vízummal rendelkező ‘munkások’ szabadon mozoghatnak az egész schengeni térségben. Megfelelő ellenőrzés nélkül fennáll a veszélye annak, hogy ezek a nem európai állampolgárok erősíthetik az orosz kémhálózatot az EU-ban. Európai intézményekként kötelességünk, hogy megvédjük az európai állampolgárokat ezektől a fenyegetésektől, és ne nyissuk meg teljesen határainkat olyan országok előtt, amelyek ellenségként tekintenek ránk” – írták.

Új intézkedések és határellenőrzések jöhetnek

A levél szerzői hangsúlyozták: „Ha a magyar kormány nem hajlandó megváltoztatni politikáját, a Bizottságnak és az összes EU-képviselőnek meg kell kérdőjeleznie Magyarország jelenlétét a schengeni térségben új intézkedések bevezetésével, amelyek célja az európai állampolgárok védelme, beleértve szükség esetén az új határellenőrzéseket is Magyarország határain.”

Majd hozzátették: „A többi schengeni államnak joga van megtagadni a Magyarország által az orosz és fehérorosz állampolgároknak kiadott vízumok elismerését, a megfelelő következményekkel együtt. Polgáraink biztonságának kell az elsődleges szempontnak lennie minden európai intézmény számára, és számítunk a Bizottság teljes elkötelezettségére ebben az ügyben.”

Az ügy előzményei

Augusztus 1-jén az EU felszólította Magyarországot, hogy válaszoljon azokra az aggályokra, hogy Budapest döntése az orosz és fehérorosz állampolgárok vízumkövetelményeinek enyhítéséről növeli a kémkedés kockázatát az unióban. Az Európai Parlament legnagyobb frakciója, az Európai Néppárt korábban panaszkodott, hogy a szabályok enyhítése „komoly kiskapukat teremthet a kémkedési tevékenységek számára”. Litvánia megkereste az Európai Bizottságot Magyarország döntésével kapcsolatban, amely enyhítette az orosz és fehérorosz állampolgárok belépési korlátozásait.