Magyar részvények kerültek be az osztrák CECE Indexbe

A tőzsdeindexek amellett, hogy kockázat és megtérülés szempontjából kedvező befektetési eszközök, a gazdaság állapotát és a befektetői hangulatot is mérik. A több részvényt magukban foglaló tőzsdeindexek különböző részvénycsoportok vagy iparágak szerint csoportosíthatók, regionális szinten is számos meghatározó tőzsdeindex kereskedhető.

Az osztrák CECE Index összetétele szeptember 23-tól megváltozik. A bécsi tőzsde egyik régiós indexe lengyel és cseh részvények mellett két magyar részvénnyel bővül. Ezek az AutoWallis és a Waberer’s.

A CECE Index összetétele

A CECE, vagyis a Central and Eastern European, egy közép-európai tőzsdeindex, amit a bécsi tőzsdén jegyeznek. A régió legnagyobb vállalatainak teljesítményét követő index magyar, lengyel, cseh és más egyéb vállalatok részvényeit is tartalmazza. A CECE célja egy átfogó képet nyújtani a régió gazdasági teljesítményéről. Az index fontos referenciapontként szolgál a befektetők számára, hogy az előbb említett piacok jelenleg milyen állapotban is vannak.

Az index első sorban lengyel papírokból áll (56%), második helyen a cseh részvények (25%), harmadik helyen pedig a magyarok (19%) állnak. A 29 tagú index első sorban a pénzügyi szektorra támaszkodik, a papírok több mint fele ebben az iparágban tevékenykedő vállalatoktól származnak.

A CECE-ben jelenleg az OTP mellett a Mol, a Richter, a Magyar Telekom, az Opus, a 4iG és az ANY Biztonsági Nyomda kapott helyet a magyar piacról.

Megváltozik a CECE Index

A következő kereskedési héttől, vagyis szeptember 23-tól kikerül a CECE Indexből a lengyel mBank és PGE részvényei, valamint a cseh Primoco és a magyar Masterplast papírjai. Az indexbe azonban bekerül két lengyel vállalat, az Alior és a Budimex, és két magyar cég, az AutoWallis és a Waberer’s. A hazai papírok súlya 0,09% és 0,07% lesz.

Ami a magyar részvényeket illeti, az AutoWallis részvénye 23%-ot emelkedett idén. Az AUTW árfolyama cikkünk írásakor 144 forint. Mindeközben a Waberer’s részvénye csupán 2,5%-ot emelkedett idén, miután február végéig stabil lejtmenetben volt a részvény. A Waberer’s azután kezdett felkapaszkodni, miután felmerült a Mol érdeklődése a vállalat 15%-a iránt.

Az AutoWallis és a Waberer’s idei teljesítménye, forrás: TradingView

Regionális tőzsdeindexek teljesítménye

Közép-Európában több jelentős tőzsdeindex található, amik a térség országainak legnagyobb vállalatait és gazdasági teljesítményét követik nyomon. A BUX Index (Budapesti Értéktőzsde) mellett érdemes kiemelni a PX Index (Prágai Értéktőzsde), a WIG20 Index (Varsói Értéktőzsde) és az ATX Index (Bécsi Értéktőzsde) teljesítményét.

Közép-európai részvényindexek összehasonlítása, forrás: TradingView

Ahogyan az a grafikonon is látszik, az imént taglalt CECE Index viszonylag átlagos teljesítményt nyújt a régiós indexeket tekintve. Az ATX elmarad az átlagtól, míg a BUX messze kiemelkedik. A 16 részvényt tartalmazó index legnagyobb komponensei a Mol, a Magyar Telekom, az OTP, a Richter és az Appenin. Az Opus szeptember 23-ától kikerül a BUX-ból, mivel közkézhányad kapitalizációja meghaladta a 125 milliárd forintot.