Elkeserítő a magyar pártok hozzáállása a kriptovalutákhoz

Magyarországon a kriptovaluták és a blokklánc-technológia egyre növekvő jelentőséggel bírnak, hiszen az MNB adatai szerint már legalább 200 ezer kriptofelhasználó van az országban. A Bitcoin ára BTC Price BTC Price újra történelmi csúcson, 100 ezer dollár felett stabilizálódott, miközben globális szinten egyre több ország és vezető személyiség – például Donald Trump – ismeri fel a kriptovaluták stratégiai szerepét. A magyar politikai pártok azonban látszólag nem tartják fontosnak, hogy reflektáljanak erre az egyre meghatározóbb jelenségre.

Négy releváns kérdést küldtünk ki minden parlamenti vagy számottevő támogatottsággal rendelkező pártnak, azonban csak két párt – a Momentum és a Jobbik – fejtette ki nézeteit a témában. Ez rávilágít arra a politikai érdektelenségre, amely akadályozhatja Magyarország innovációs potenciáljának kibontakozását.

A kriptopiac helyzete

A kriptovaluták globális piaca folyamatosan növekszik, a Bitcoin pedig új monetáris standardként tör előre. A világ vezető országai ma már fontolóra veszik, hogy a nemzeti aranytartalék mellett a bitcoint is bevonják a gazdaságpolitikába. Magyarország viszont ezen a területen még mindig gyerekcipőben jár, pedig a nemzeti bitcointartalék vagy a blokklánc-technológia széles körű alkalmazása – legyen szó okosszerződésekről vagy a tranzakciós költségek csökkentéséről – jelentős versenyelőnyt nyújthatna.

bitcoin és arany árgrafikonok

A bitcoin és az arany árának alakulása az elmúlt években

Kapcsolódó tartalom: A Bitcoin minden téren jobb az aranynál

Miként látja ezt a Jobbik és a Momentum?

Az alábbiakban bemutatom a feltett kérdéseket és a két válaszadó párt – a Momentum és a Jobbik – álláspontját a kriptovalutákkal és a blokklánc-technológiával kapcsolatban.

Tekintettel arra, hogy Donald Trump esetleges Bitcoin-barát politikája nyomán az aranytartalék helyett a bitcointartalék, mint nemzeti vagyon kezelése is napirendre kerülhet, tervezik-e, hogy a Bitcoin elfogadását vagy szerepének növelését ösztönzik, esetleg annak nemzeti vagyonként való kezelését megvizsgálják?

Momentum: A Momentum szerint a Bitcoin lehet a modern „aranystandard”, mivel a decentralizált technológiának köszönhetően minimális állami kontroll van felette. Kiemelték, hogy a Bitcoin stabil inflációs mechanizmussal rendelkezik, akárcsak a korábbi aranyrendszer, és hosszú távon felválthatja a fiat pénzeket. A párt úgy látja, hogy a fejlődést nem lehet megállítani, és a Bitcoin jelentheti a pénzügyi rendszer korrekcióját.

Jobbik: A Jobbik válasza konzervatívabb: szerintük egy nemzet gazdasági stabilitását nem lehet olyan illékony eszközökre építeni, mint a Bitcoin. Hangsúlyozták, hogy a kriptovaluták technológiai háttere extrém mértékben sebezhető például energia- vagy hálózati összeomlások esetén.

Milyen hivatalos álláspontot képvisel a pártjuk a Bitcoin és általában a kriptovaluták szabályozásával kapcsolatban?

Momentum: A Momentum nem támogatja a túlzott szabályozást; ami működik, azt szerintük nem szabad korlátozni. Helyeslik a kriptovalutákhoz kötődő befektetési tanácsadás előképzettséghez kötését, hogy elkerüljék a társadalom rossz befektetési döntéseit. Az adóztatással kapcsolatban kiemelték, hogy a jelenlegi terhek még elfogadhatóak, de a kormány további adóemelésekkel elriaszthatná a befektetőket.

Jobbik: A Jobbik támogatná a kriptovalutákhoz kapcsolódó szabályozások kialakítását, de különösen fontosnak tartja a kockázatok megfelelő bemutatását. Véleményük szerint csak akkor szabad ösztönözni a kriptovaluták használatát, ha az oktatás részletesen kitér a technológia veszélyeire is.

Mit gondolnak a blokklánc-technológia lehetséges alkalmazásairól a magyar állami vagy pénzügyi szektorban?

Momentum: A Momentum érdeklődve figyeli a blokklánc-technológia fejlődését, különösen az okosszerződések (pl. Ethereum) és a költségcsökkentő rendszerek (pl. Stellar Lumens, Ripple) területén. Ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy sok altcoin esetében fennáll a központi beavatkozás kockázata, míg a Bitcoin decentralizált rendszere egyedi és megbízható.

Jobbik: A Jobbik szerint a fizetési rendszerek és technológiai újítások mellett fontos a hagyományos eszközök, például a készpénz megőrzése is, hogy senki ne maradjon ki a gazdasági életből. Támogatják a technológiai fejlesztéseket, de a fizetési eszközök diverzitását tartják a legbiztonságosabb megoldásnak.

Támogatnák-e a kriptovalutákhoz kapcsolódó oktatási programokat, vagy szorgalmaznák-e a lakosság szélesebb körű tájékoztatását a Bitcoin használatáról és előnyeiről? Ha igen, milyen módon?

Momentum: A Momentum szerint szükség lenne a lakosság kriptovalutákkal kapcsolatos oktatására, mivel a magyar társadalom nagy része nem érti a technológia működését. Felmérések szerint a lakosság több mint 55%-a nyitott lenne ilyen képzésekre. Úgy vélik, hogy a tájékoztatás az állam feladata lenne, de ezt a kormányok hagyományosan elhanyagolják.

Jobbik: A Jobbik támogatná a kriptovalutákhoz kapcsolódó oktatási programokat, különösen az iskolai oktatás részeként. Ugyanakkor kiemelték, hogy az oktatásnak nemcsak az előnyökre, hanem a kriptovaluták kockázataira is részletesen ki kell térnie.

Momentum email

A Momentum Mozgalom részletes válasza

Jobbik email

A Jobbik Magyarországért Mozgalom részletes válasza

A komolyabb választóbázisú pártok hallgatnak, miközben a kriptopiac dübörög

A többi megkeresett párt – köztük a kormánypárt Fidesz és az újonnan alakult Tisza – nem reagált a megkeresésünkre. Ez a csend rávilágít arra, hogy a magyar politikai elit jelentős része nem tekinti prioritásnak a kriptovaluták kérdését. Ez különösen aggasztó annak fényében, hogy a kriptopiac globálisan egyre jelentősebbé válik, és országok tucatjai törekednek a szabályozásukra és a lehetőségek kiaknázására.

Pozitív példák világszerte

Donald Trump és az Egyesült Államok – Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke, korábbi kriptovaluta-szkepticizmusát félretéve, 2024-es kampánya során pozitívabban nyilatkozott a digitális eszközökről. E változás növelte a befektetői bizalmat, hozzájárulva ahhoz, hogy a Bitcoin árfolyama decemberben elérje a 100 000 dolláros csúcsot. Trump ígéretei között szerepel a nemzeti bitcoin-tartalék bevezetése és a kriptovalutákra vonatkozó szabályozások enyhítése, ami az Egyesült Államokat a digitális pénzek egyik globális központjává teheti.

Salvador, a Bitcoin elfogadottság úttörője – Salvador 2021 szeptemberében elsőként tette hivatalos fizetőeszközzé a Bitcoint, Nayib Bukele elnök vezetésével, aki a pénzügyi inklúzió növelését és a gazdasági fejlődés elősegítését tűzte ki célul. Azóta az ország rendszeresen vásárol Bitcoint. Az elmúlt időszakban a Bitcoin árfolyama jelentős emelkedést mutatott, meghaladva a 100 000 dolláros szintet. Ennek következtében Salvador Bitcoin-tartalékainak értéke is jelentősen megnőtt, elérve a 600 millió dollárt.

Javier Milei és Argentína – Javier Milei, Argentína libertariánus elnöke, hivatalba lépése óta jelentős gazdasági reformokat vezetett be. Politikája részeként támogatja a szabad valutaáramlást, lehetővé téve a Bitcoin és más kriptovaluták használatát a mindennapi tranzakciókban. E lépések célja a pénzügyi szabadság növelése és az ország gazdasági stabilitásának erősítése.

Európai példák – Szlovénia az elmúlt években a kriptovaluták elfogadásának és integrációjának európai éllovasává vált. Az országban számos üzlet és szolgáltatóhely fogad el kriptovalutákat fizetőeszközként, ami jelentős előrelépést jelent a digitális pénzek mindennapi használatában. Szlovénia ad otthont a Blockchain Alliance Europe nonprofit szervezetnek, valamint a GoCrypto kriptoinfrastruktúra-szolgáltatónak, amelyek hozzájárulnak a kriptovaluták és a blokklánc-technológia elterjedéséhez a régióban. Az ország kormánya nyitott szemléletet tanúsít a digitális eszközök iránt, és törekszik a kriptovalutákra vonatkozó szabályozási keretek kialakítására, amelyek elősegítik az innovációt, miközben biztosítják a pénzügyi rendszer stabilitását. A cseh parlament 2024. december 6-án elfogadott egy törvénymódosítást, amely 2025. január 1-jén lép hatályba. Ennek értelmében a három évet meghaladó ideig tartott kriptovaluta mentesül a tőkenyereség-adó alól, hasonlóan a hagyományos értékpapírokhoz. Ezenkívül az éves összesített jövedelem 100 000 cseh korona (kb. 1,64 millió forint) alatt szintén adómentességet élvez.

A kriptovaluták és a blokklánc-technológia Magyarországon is komoly lehetőségeket rejtene mind gazdasági, mind innovációs szempontból. Azonban a politikai pártok érdektelensége akadályozza azt, hogy az ország kiemelkedjen a régióban ezen a területen. A Momentum és a Jobbik pozitív példát mutatnak, de az általános politikai érdektelenség továbbra is fékezi a fejlődést.

Konklúzió

A globális szinten egyre növekvő kriptovaluta-piac és a Bitcoin térnyerése megkerülhetetlen, és a magyar döntéshozóknak is fel kell ismerniük, hogy e téren az érdektelenség hosszú távon komoly hátrányokat okozhat az országnak. Ahogyan a technológiai fejlődést nem lehet megállítani, úgy a kriptovaluták világát sem lehet figyelmen kívül hagyni. Ideje, hogy Magyarország is lépést tartson a világgal.