Ma van a genezis blokk – és a benne rejlő titkos üzenet – 14. évfordulója

Egy titkos üzenet, amelyet Satoshi 14 éve rejtett el a genezis blokkban

2009. január 3 – a nap, amikor a Genesis Blokk létrehozásával a Bitcoin blokklánc és a digitális kriptovaluta fogalma kezdetét vette. Satoshi ezzel a lépésével kezdett bele egy olyan forradalmian új dologba, ami mára 842 milliárd dolláros iparággá nőtte ki magát. Bár ha ezt a mondatot 2021 novemberében fogalmazzuk meg, az értéket 1,28 billióra cserélhetjük, amely valószínűleg még nagyobb mosolyt csalna a rejtélyes arcra.

A legelső bitcoin blokkon 50 BTC lett jóváírva. Ami azonban ennél érdekesebb, az egy üzenet, melyet Satoshi a blokkban rejtett el.

„The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks -Satoshi Nakamoto”

A mondat, amely egyszerre volt olvasható a The Times január 3-án megjelent számának főcímlapjána a brit kormány 2007-2008-as pénzügyi válságot követő gazdaságélénkítési kudarcáról és Satoshi genezis blokkján. Az újság az egyik legritkább és legértékesebb tárgynak számít a kriptovilágban. Komoly gyűjtők küzdenek a példányokért – eddig mindössze két darabot sikerült igazolni.

Mindkét, ellenőrzött, teljes példányát 2014. január 14-én szerezték meg a londoni Nemzeti Levéltárból. Az újságok egy teljes készletben érkeznek, amely a borítót és a teljes újságot is tartalmazza.

genezis blokk

Mindkettőhöz a levéltár által kiállított eredetiségigazolás tartozik, az egyikhez pedig egy gravírozott tároló mappa, amely megemlíti a genezis blokkot és a Satoshi Nakamoto-idézetet, valamint annak jelentőségét a Bitcoin-blokklánc szempontjából.

Mit jelent az üzenet?

Bár Bitcoin atyánk ránk hagyta az üzenet megfejtését, az alapvető feltételezés, hogy a Bitcoin létrehozásának miértjére utal. A Bitcoin megalakulására rengeteg lehetséges okot tudunk felsorolni. Ami biztos, hogy mindenekelőtt a pénzügyi szabadság volt az elsődleges cél. A fenti üzenet valószínűleg arra utal, hogy a Bitcoin a Nakamoto által tisztességtelennek és megbízhatatlannak tartott közvetítőket és bankokat megkerülve egy demokratikusabb pénzforma kifejlesztését szolgálta.

Ennek megerősítéseként a Bitcoin születése óta nyílt forráskódú maradt, ami azt jelenti, hogy senkinek sincs hatalma arra, hogy teljes egészében birtokolja vagy irányítsa. Tervezése nyilvános, és bárki részt vehet benne.