London lehet a jövőben a DeFi fellegvára?
Nagyjából hét évvel ezelőtt történt, hogy az akkori angol pénzügyminiszter, George Osborn vásárolt magának egy bitcoint. Ezzel párhuzamosan pedig Londont egy kripto-szempontból szabad területnek nyilvánította, aminek eredményeként meg is lódult felfelé a szektor a városban. Máshol ekkor még bőven a tiltás és szigorú szabályozások időszakát élték. Bár azt sem lehet mondani, hogy ez megváltozott. Hiszen az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletének (SEC) álláspontja szerint nagyjából minden értékpapír. Ez pedig azt is jelenti, hogy nagyon óvatosan kell megközelítenie a kriptos kérdést és a kriptovaluták kezelését minden, szektorban dolgozó cégnek arrafelé.
A Revolut lesz az a bizonyos állatorvosi ló
Viszont a SEC merev álláspontjával ellentétben az angol pénzügyi állami felügyelet, az FCA pont az ellenkezőjét hangsúlyozza. A hatóság vezetője, Charles Randell nemrégiben azt nyilatkozta, hogy jelenleg nincs olyan szabályozás érvényben, ami a „spekulatív tokenek kibocsátását vagy népszerűsítését tiltaná„. Kvázi szabad kezet adott azon vállalkozóknak és cégeknek, akik tokenalapú üzleti modellekben gondolkodnak. Természetesen ez nem jelent hosszútávú biztonságot. Hiszen jelenleg nincs szabályozás érvényben, de ilyen bevezetésre kerülhet még valamikor. Rövidesen meg is látjuk, hogy mennyire szabad az angol megközelítés, hiszen a 33 milliárd dollár értékű Revolut cége egy kriptovaluta tokenes projekt bevezetését tervezi.
Ez hasonlóan működne, mint a Wirex és a Nexo, tehát a felhasználók kereshetnek tokeneket a kereskedésükkel és ezen keresztül pluszpénzhez is juthatnak. És a dYdX példája is tökéletesen mutatja a modell sikerességét, ahol a kereskedési volumen 30 millió dollárról ment fel 9 milliárd dollárra egyetlen nap alatt. Ott persze felmerültek különféle spekulációra vonatkozó gyanúk is, de attól még a kérdés-kérdés marad. Minek kereskedjen valaki ajándék tokenek nélkül a Coinbase-n? Bár most ez legálisnak tűnik Londonban, a jogászok úgy gondolják, hogy az itteni értékpapír-törvényt is lehetne úgy értelmezni, hogy ez szabálytalan legyen. Amíg azonban ez nem így van, addig London igazi menedékhelye lehet a DeFi vállalkozóknak szerte a világon. Ez pedig milyen jól jönne a Brexit miatt tapasztalt csapások után.