Nagy csapás a Telegramnak: letartóztatták Pavel Durov alapítót

Körbeszaladta az elmúlt órákban a közösségi médiát és az internetet az a hír, amely szerint a Telegram milliárdos orosz alapítóját, Pavel Durovot letartóztatták egy francia repülőtéren. Az információk szerint szombaton este 8 órakor szállt le Azerbajdzsánból érkező magángépe a Párizs külvárosában fekvő Le Bourget repülőterén, itt tartóztatta le a reptéri rendőrség. A 39 éves francia-orosz Durovot testőre és egy nő kísérte. Teljesen váratlan nem lehetett a dolog, ugyanis egy előzetes, folyamatban lévő nyomozás alapján adtak ki körözést Durov ellen. A hatóságok szerint a Telegram a moderáció és a bűnüldöző szervekkel való együttműködés hiánya miatt, valamint a biztosított eszközök (eldobható számok és kriptovaluta elérhetőség) miatt bűnrészessé válik kábítószerkereskedelemben, pedofíliában és csalásban.

Mi vár most Pavel Durovra?

A milliárdos tech-mogul főleg az Arab Emírségekbe, a volt Szovjetunió országaiba és Dél-Amerikába utazott. Mivel Franciaországban nem kívánatos személynek minősítették már egy ideje. De alapvetően egész Európát kerülte és azokat a helyeket is, ahol a Telegramot megfigyelték. Azt nem tudni, hogy most akkor miért döntött a francia út mellett. A reptéren a vámigazgatósághoz kapcsolódó francia Nemzeti Csalás Elleni Hivatal nyomozói adták át neki a parancsot és vették őrizetbe a reptéri rendőrség segítségével. Akár már vasárnap vádat emelhetnek ellene jópár bűncselekmény miatt. Ezek között szerepelhet a terrorizmus támogatása, kábítószerkereskedelem segítése, bűnpártolás, csalás, pénzmosás és még sok más bűncselekmény.

Az 1984-ben Szentpéterváron született Durov 2013-ban indította el az azóta iszonyúan népszerűvé vált Telegramot, amelynek már indulásakor fő fókuszpontja volt az adatvédelem és az elkötelezettség a felhasználók anonimitásának védelme mellett. Nem csoda, hogy nagyon gyorsan rossz szemmel kezdték el nézni a teljes kontrollra törő kormányok. Fontos még tudni róla, hogy 2006-ban ő hozta létre a VKontakte nevű, a Facebookra erősen hasonlító orosz közösségi oldalt is. Emiatt keményen összeütközésbe került az orosz hatóságokkal is. Nem volt hajlandó a felhasználók adatait átadni a kormánynak, így végül el kellett adnia a céget és Oroszországot is elhagyta. Azóta egyfajta nomád életstílust élt több országban, befektetések segítségével Saint Kitts és Nevis útlevelét is megszerezte. Rövidesen megtudjuk, mi lesz vele Franciaországban.