Letartóztatása óta először hallgatta ki a bíróság Pavel Durovot

Pavel Durov, a népszerű Telegram üzenetküldő alkalmazás alapítója, december 6-án jelent meg egy párizsi bíróságon. A techvezetőt először hallgatták ki hivatalosan azzal az állítással kapcsolatban, hogy a platform bűncselekmények elkövetését segítette elő.

A meghallgatás helyi idő szerint délelőtt 10 órakor kezdődött. Durov ügyvédei, David-Olivier Kaminski és Christophe Ingrain társaságában jelent meg. A bírósági eljárás középpontjában az a vád áll, hogy a Telegram állítólag tiltott tranzakciók lebonyolítását segítette elő.

Súlyos vádak

Durov jogi problémái augusztus 24-én kezdődtek, amikor rövid időre őrizetbe vették a párizsi Le Bourget repülőtéren. Szabadon engedésének feltétele egy hatmillió dolláros óvadék megfizetése volt, de az alapító így sem hagyhatja el Franciaországot 2025 márciusáig.

A francia ügyészség augusztus 28-án emelt előzetes vádat ellene, azzal vádolva a Telegramot, hogy illegális tevékenységek platformjaként szolgált. Ha bűnösnek találják, Durov akár tízéves börtönbüntetésre és 500 ezer eurós pénzbüntetésre számíthat.

Az ügyészség közleménye szerint a Telegram elleni nyomozás 2024 februárjában kezdődött, és júliusban vált hivatalos bírósági üggyé, alig néhány héttel Durov letartóztatása előtt.

Sikeres döntések

A Telegram az utóbbi években jelentős szereplővé vált a kriptovaluta-piacon. A cég digitális eszközeinek értéke 2023 végére 400 millió dollárról 2024 első felében 1,3 milliárd dollárra emelkedett.

A növekedés mögött a Toncoin értékesítéséből származó bevételek, valamint egy 225 millió dolláros megállapodás állt, amely a kriptovalutát a kisvállalkozások reklámvásárlásainak elsődleges eszközévé tette a Telegramon.

A platform októberben bejelentette, hogy irodát nyit Kazahsztánban, hogy szorosabb együttműködést alakítson ki a helyi hatóságokkal. A lépés célja a tartalomkezelés javítása és a hatósági elvárásoknak való megfelelés.

Megváltozott Telegram

Durov letartóztatása óta a Telegram számos lépést tett a bizalom visszaszerésére. A platform például lehetőséget biztosít bizonyos felhasználói információk – például IP-címek és telefonszámok – megosztására a hatóságokkal.

Ezenkívül jelentős frissítéseket hajtott végre a keresőrendszerén, hogy eltávolítsa a problémás tartalmakat, valamint mesterséges intelligenciát alkalmaz az illegális anyagok felismerésére és blokkolására.

Pavel Durov előtt még hosszú jogi csata áll, miközben a Telegram tovább terjeszkedik és folytatja az innovációját, egyensúlyt keresve a növekvő nyomás és a közösségi elvárások között.