Lesújtó véleményt fogalmazott meg az Olasz Nemzeti Bank a Bitcoin P2P platformokról

Miközben a világ nagy bankjai és intézményi befektetői körében egyre nagyobb mértékben növekszik a Bitcoin adaptációja felismerve annak transzformációs eszközként való potenciálját, és még a vállalati könyvekbe is egyre jobban beépül, a kriptovaluta megítélése messze nem mindenhol pozitív. Az Olasz Nemzeti Bank kifejezetten kritikus álláspontot képvisel. Legújabb gazdasági és pénzügyi kiadványában a Bitcoin peer-to-peer (P2P) szolgáltatásait – amelyeket széles körben a hozzáférhetőségük miatt ünnepelnek – „Crime-as-a-Service, azaz bűnözés mint szolgáltatásnak” nevezte.

Az Olasz Nemzeti Bank vörös zászlót emelt a Bitcoin P2P-vel kapcsolatban

Az Olasz Nemzeti Bank 2024. novemberi jelentése kiemelte a Bitcoin peer-to-peer (P2P) szolgáltatások növekvő szerepét a pénzmosás eszközeként a gyenge szabályozással rendelkező joghatóságokban. Ezek a „crime-as-a-service”-ként jellemzett szolgáltatások kihasználják a szabályozási kiskapukat. Lehetővé teszik az illegális szereplők számára, hogy elfedjék az illegálisan szerzett pénzeszközök eredetét.

A 131 éves jegybank különösen a nem szabályozott P2P platformokat és az informális tőzsdei alkalmazásokat vette a célkeresztbe. Ezek megkerülik a hagyományos ügyfélismereti (KYC) és pénzmosás elleni (AML) protokollokat, és végül utat nyithatnak az illegális tevékenységeknek. Ezek a módszerek lehetővé teszik a bűnözők számára, hogy a blokklánc tranzakciók anonimitását kihasználva megkerüljék a központosított pénzügyi közvetítők ellenőrzését.

Szabályozási hiányosságokra hívták fel a figyelmet

Az Olasz Nemzeti Bank jelentése a decentralizált pénzügyi (DeFi) rendszerek által a pénzmosás elleni küzdelemben jelentett kihívásokra is rávilágított. Míg a központosított pénzügyi (CeFi) platformok a hagyományos pénzügyi intézményekhez hasonlóan szabályozhatók, addig decentralizált társaik közvetítők nélkül működnek, ami sokkal összetettebbé teszi a felügyeletüket.

A blokklánc technológiában rejlő pszeudonimitás lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy összekapcsolatlan címeken keresztül bonyolítsanak tranzakciókat, hatékonyan elrejtve ezzel személyazonosságokat. Ez komoly vitát váltott ki azok között, akik a blokkláncot átláthatósága és megváltoztathatatlansága miatt dicsérik, és azok között, akik a visszaélések lehetőségére hívták fel a figyelmet.

A jelentés rámutat az olyan újonnan megjelenő megoldásokra, mint a Zero-Knowledge Proofs (ZKP). Ezek lehetővé teszik az információk szelektív közzétételét a tiltott tevékenységek mérséklése érdekében anélkül, hogy a felhasználói személyes adatok védelme sérülne. Ezek az innovációk azonban, bár ígéretesek, nem biztosítják a gyanús tevékenységek szisztematikus azonosításához szükséges folyamatos átvilágítást, állítják az Olasz Nemzeti Bank elemzői.