Ingyenérmék: Hogyan lehet a Lens Protocol airdropra felkészülni?
A Lens Protocol egyike az idei nagy airdrop-várományosoknak, de némi tőkebefektetést is igényel. Utána viszont azt csinálhatsz, amit egyébként is szoktál, képeket, videókat, mémeket, zenéket böngészni, megosztani, lájkolni, esetleg gyártani. Vagy mégsem? A Lens világa már most is nagyon szerteágazó, mi lesz itt később?
Az erre az évre várt ingyenes kriptoérme-osztások, azaz airdrop-akciók között sokan kiemelt helyen emlegetik a Lens Protocolt. Ez a fontos várományos egy decentralizált, blokklánc-alapú közösségimédia-rendszer. Fontos, hogy rendszer, nem egyetlen alkalmazás vagy egy szolgáltatás, hanem rengeteg. Ahol egy adott szabályrendszer szerint működve akárhány felhasználói felületet, alkalmazást lehet kialakítani. (Hasonlóan a Nostr-hoz.)
Lens-beugró 200 dollár körül
A rendszer váza a Polygon blokkláncon működik, az alapegysége a felhasználói profil. Ez tulajdonképpen egy NFT, azaz egyedi, nem felcserélhető (non-fungible) token. Amely így szabadon adható-vehető vagy átküldhető egyik pénztárcánkról a másikra. Sajnos minden Lens airdrop elengedhetetlen feltétele, hogy először szerezz egy ilyen profilt.
A profilok árfolyama viszont az airdroppal kapcsolatos várakozások, a hype miatt mostanában sokat emelkedett, jelenleg 200 dollár környékén ingadozik. Ma éppen 165 dollárért is volt belőle, bár meglehetősen szerencsétlen elnevezéssel, ami csupa számokból állt. Az olcsóbbak eléggé megjegyezhetetlen nevűek, például betűket, valakinek a monogramját és számokat tartalmaznak. Vagy félresikerült szóvicceket, ciki tréfákat.
Pistike helyett Jancsika lehet a profilod
Ha valaki egy kicsit jobbat, értelmesebb nevet szeretne, lehet, hogy 250-300 dollárt vagy még többet is ki kell érte fizetnie. Ezek a profilnevek nem változtathatók meg, de hasonlóan a Twitter rendszerében megszokotthoz, a megjelenítendő név felülírható. (Tehát lehet valakinek a Lens profilja például @pistike, de a felhasználók felette, kiemelt helyen azt a nevet is láthatják, ha beállítjuk, hogy “Jancsika”.)
A Lens profilokat ingyen is osztották különböző feladatokért, szolgálatokért cserébe, vagy például bizonyos partnerintézmények, kapcsolt vállalkozások résztvevőinek. De a normál kisbefektetők így nem nagyon juthatnak hozzá, vagy csak igen nehezen, sok munka árán. (Például a Phaver mobilalkalmazás jutalompontjainak segítségével, de ez eléggé bizonytalannak látszik.)
Facebook-ozni a Lens-en
Ha tehát valaki részt akar venni az ingyenes érmejuttatásban, akkor bizony zsebébe kell nyúlnia, és kifizetni ezt a 150-250 dollár körüli összeget, amibe egy ilyen profil kerül az OpenSea NFT-kereskedési platformon. Ezek után azonban már minden fáklyásmenet – gondolhatnánk. Az airdrop igénybevételéhez ugyanis a neten keringő listák szerint valószínűleg csupa olyan feladatokat kell végrehajtani, amiket a legtöbb ember egyébként is folyton csinál. Mégpedig teljesen ingyen, például a Facebookon, a Twitteren vagy az Instagramon. Vagyis egyszerűen használni kell ezeket a rendszereket.
Belépési problémák mobilon
Ez azonban mégsem olyan könnyű, hiszen a belépéshez a továbbiakban a Lens Profilt tartalmazó Ethereum-kompatibilis pénztárcára van szükség. Azzal kell belépni úgy a webes, mint a mobilos alkalmazásokba. Ezzel pedig akadnak problémák. Bár vannak arra megoldások, hogy mobillal beolvasható legyen egy QR-kód az asztali számítógépünkről, és így az asztali böngészőben levő pénztárcánk is használható legyen mobilos azonosításra.
Tapasztalataink szerint azonban ezek a megoldások egyenlőre döcögnek. Előfordult, hogy két-három nap használat után a mobiltelefonos rendszer kirúgott bennünket, majd nem tudunk visszalépni (Orb). Máskor már a regisztrációnál voltak problémák (Phaver), és csak a sokadik próbálkozásra sikerült.
Tesztelgetheted a változó színvonalú tartalmakat
Akárhogy is nézzük, az airdrop-vadászat nem biztos, hogy olcsó, az ingyenes érmék nem tudni, behozzák-e azt a 200 dollár körüli összeget, amit a profilra költöttél. Ha szerencsénk van, esetleg több ezer dollárt is hozhat, ha nincs, akkor nullát. Csak akkor érdemes ezt csinálni, ha egyébként is szórakoztat bennünket, hogy félkész, hibákkal teli, problémás szoftvereket tesztelgessünk. Valamint néha eléggé fárasztó, hullámzó színvonalú közösségimédia-tartalmakon is átverekedjük magunkat.
Az airdrop feltétele lehet, hogy többet kipróbáljunk ezek közül, rendszeresen használjunk. Egyébként a Lens protokollon állítólag már mintegy 200 alkalmazást fejlesztenek. Elég azonban valószínűleg a fontosabb 5-10-et kipróbálni, mindegyiken némi tartalmat gyártani, másokét like-olni, megosztani (mirror), kommentelni. Nomeg pár dollárral dotálni némelyik szerzőt. Itt ugyanis beépített szolgáltatás, hogy a Polygon rendszer MATIC nevű tokenjében (pontosabban WMATIC formában, becsomagolva) meg lehessen venni tartalmakat (“collect”), vagy borravalót lehessen küldeni egyes szerzőknek.
Ezeket a Lens-alkalmazásokat érdemes megnézni
A fontosabb alkalmazások közé tartozik a Lenster, amely afféle Twitter-klón. Úgy tűnik, ez mindennek az alfája és omegája, valószínűleg ez messze a leginkább használt alkalmazás a rendszerben. (Megjeleníti a többiben létrehozott tartalmat is.) Itt egyaránt találunk szöveges és képi tartalmat, de vannak például podcastok és videocsatornák is, amelyeket követni tudunk.
Kifejezetten a videós tartalmakra koncentrál a Lenstube, amely nyilván a YouTube decentralizált konkurenseinek egyike. De egyenlőre régi magyar kabarékat vagy közkeletű slágereket ne keresünk rajta, a tartalom nagy része kriptodevizákhoz kapcsolódik. (Némelyik témakör alatt, mint “könyv”, alig találni pár videót.)
Fontos eleme lehet a jövőben a Lens Protocol ökoszisztémának a Lensport nevű oldal, amely egyfajta digitális piactér, például NFT-k és más digitális tartalmak adásvételére szolgál. A Molens egy digitális múzeumot takar, bár még egyenlőre eléggé kevés termet találtunk benne. Van zenére szakosodott weboldal is, és eddig négyféle mobiltelefon alkalmazást találtunk Androidon (Phaver, Orb, Lensta, Buttrfly), bár ebből csak az első kettőt sikerült igazán használatba venni.
Főbb Lens Protocol-alkalmazások
- Lenster – Web3-as Twitter-alternatíva, mindennek az alfája és omegája
- Lenstube – videóplatform
- LensPort – digitális piactér
- Lensta – vizuális tartalmak
- Memester – mémek
- Molens – digitális múzeum, kiállítóterem
- Riff Music – zenei platform
A mémektől az Instáig
A Lensta egyfajta Instagram-klón lenne (“Lenstagram”), mert a vizuális tartalmakra koncentrál. A Memester pedig tulajdonképpen a mém-mestereknek való, ahol főleg a kriptovilágban megszokott karikatúrák és egyéb tréfák találhatók meg, főleg képek, ritkábban videók formájában.
Aki szeret új szoftvereket és weboldalakat próbálgatni, és szereti a hol vicces, hol unalmas, hol hasznos tartalmak, tarka egyvelegét, az lehet, hogy jól fogja magát érezni ebben a világban, amely már most is viszonylag színes és sokrétű. Kíváncsiak vagyunk, milyen lesz majd egy vagy két év múlva, mely alkalmazások maradnak fenn és melyek fogják bedobni a törölközőt. Nagy kérdés, mennyire működik majd a decentralizált közösségimédia-alkalmazások finanszírozása.
További Airdrop-témájú cikkek magyarul:
- 7 airdrop idén, amelyekkel sok pénzt lehet keresni
- 11 meglepetés a következő ingyen érmékre készülve
- Az Arbitrum airdrop tanulságai, avagy vaskos hátrányban a kisbefektetők
Közösségimédia-témájú cikkek:
- Új decentralizált közösségi média platform indult a Polygonon
- 6 sikerszagú közösségimédia-alkalmazás a blokkláncon
- A Nostr protokoll bemutatása és alkalmazása
- Nőhet-e olyan nagyra a Nostr, mint a Twitter?
A Lens Protocol airdropról angolul:
Címlapkép forrása: Memester