Lengyelország befejezte az adományozást, kölcsönt nyújt Ukrajnának

Az, hogy Lengyelország támogatja Ukrajnát az oroszokkal vívott háborúban, egyértelmű. Ugyanakkor a két ország közötti kapcsolat különösen feszültté vált az elmúlt időben. A gabonaszállítással kapcsolatos konfliktusok ellenére Lengyelország kiáll Ukrajna mellett, ami nemcsak a migrációs hullám kezelésében, hanem a gazdasági intézkedések terén is megnyilvánulni látszik.

Radek Sikorski, lengyel külügyminiszter, javaslata szerint Lengyelország katonai felszereléseket küldhetne Ukrajnának, amiket csak a konfliktus végén kellene visszafizetniük. A kölcsön kiterjed vadászgépekre, fegyverekre, lőszerre és egyéb harctéri eszközökre.

Támogatásból hosszú lejáratú hitel

Lengyelország folyamatos nyomás alatt áll, mióta 2022 februárjában kitört az orosz-ukrán háború. A háború következményeként a lengyel kormánynak korábban nem látott migrációs hullámokkal, jelentősen megdráguló gabonafélékkel és egekbe szökő energiaárakkal kell, hogy megbirkózzon. Ahogyan a világ többi része, úgy Lengyelország is folyamatosan támogatta a védekező felet, azonban a több mint 2,5 éve tartó háború után a lengyelek most elkezdtek piaci alapon viszonyulni a háborúhoz.

Mivel Lengyelország egy másik „frontország” Oroszországgal szemben, ezért minimális honvédelmi készültséget fenn kell tartaniuk. Radek Sikorski, lengyel külügyminiszter, javaslata szerint a lengyel kormány katonai eszközökre vonatkozó hitelt biztosítana Ukrajnának. Az említett felszerelések között olyan eszközök szerepelnek, mint a míg-29-es vadászgép és különböző gépfegyverek. Sikorski arra is kitért, hogy Lengyelország többet tett Ukrajnáért, mint bármely más ország, hivatkozva arra, hogy Andrzej Duda, lengyel elnök, nyáron nyilvánosságra hozta, hogy az ország GDJ-jének 3,3%-át fordították eddig Ukrajna támogatására.

Ez a lehetőség az elmúlt hetekben merült fel, mikor olyan pletykák láttak napvilágot, hogy Dél-Korea elküldi hatalmas lövedékkészleteit Ukrajnának. Mivel az orosz offenzíva nem lassul, a háború várhatóan nem fog egyik pillanatról a másikra befejeződni. Ezért Lengyelország számára érthető, hogy nem kívánják tovább finanszírozni ingyen az ukrán haderőt.

Fokozódik a politikai feszültség

Lengyelország számára a további adományozások egyértelműen veszélyeztetnék honvédelmi szükségleteik fenntartását, ezért bölcs döntésnek tűnhet készleteik hitelre bocsátása. A politikai kapcsolatok súlyosbodása az elmúlt két hónapban enyhülni látszott, ugyanakkor szeptember közepén Sikorski és az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij, heves vitákat folytattak az áldozatok maradványainak exhumálásáról.

Szintén vita tárgyát képezi, hogy Zelenszkij azzal vádolta meg Lengyelországot, hogy számos katonai felszerelést vontak vissza a lengyelek Ukrajnától. Ennek ellenére, Lengyelország, az Egyesült Államok és a teljes NATO több mint két éve támogatja a háborút vívó felet. Figyelembe véve ezt a figyelmeztetést, valamint az Egyesült Államok vonakodását – most már Donald Trump győzelmével – Ukrajnának meg kell fontolnia a katonai felszerelésért történő eladósodást.

Kilátások Lengyelország számára

Bár gazdaságilag mindenképp jó döntés a felszerelést adomány helyett későbbi kifizetésért cserébe rendelkezésre bocsátani, Lengyelországban jövőre elnökválasztás következik. A leköszönő Duda elnök helyét a liberális-globalista koalíció kívánja átvenni, ellenfelük pedig Donald Tusk visszatérő miniszterelnök lehet.

A kormánykoalíció leváltása Sikorski részéről is elképzelhető lenne, erre pedig saját maga utalt a jelöltségével kapcsolatos találgatások kapcsán. Ez új dimenzióba helyezné a volhíniai népirtás vitáját a lengyel nemzeti érdekért és az ukrajnai kölcsönt, mellyel a konzervatív-nacionalista szavazóknak kívánna eleget tenni.

A legfontosabb az, hogy potenciális jelöltsége külpolitikai programját két részre osztotta az Ukrajnával való politikai- és katonai kapcsolatra. Ezzel kívánja emlékeztetni a lengyel társadalmat arra, hogy az elnökválasztások előtt megváltozott a felfogása, melynek egyik központi eleme a gazdasági stabilitás.