Lemondott a teheráni tőzsde vezetője az irodájában talált illegális kripto bányász rigek miatt
A teheráni tőzsde igazgatója lemondott tisztségéről, miután szervezete pincéjében felfedeztek egy illegális kriptovaluta bányász farmot. A helyzet igen nagy botrányt okozott, mert az országban pont a tervezett korlátozások miatt állították le sokan a bányász gépeiket.
Az iráni tőzsde vezérigazgatója elveszítette állását az illegális kriptobányászat miatt
Ali Sahraei, a Teheráni Értéktőzsde vezérigazgatója benyújtotta lemondását, miután kriptovaluta bányász gépeket fedeztek fel a szervezet épületében. A tőzsde irodáiban zajló illegális bányaműveletről szóló sajtóhíreket a tőzsde kezdetben tagadta. Csak azt ismerték el, hogy „vizsgálati és kutatási projektet” indítottak a kriptoeszközök likviditásával kapcsolatban még 2020-ban.
Egy másik, az állami Mashreq News által idézett nyilatkozat szerint,egy belső ellenőrzés során azonban több bányászati eszközre bukkantak, amelyeket állítólag a tőzsde üzemeltetett.
„A vizsgálat során megállapítottuk, hogy a tevékenységet nem rögzítették és nem hozták nyilvánosságra a jelentésekben vagy a társaság beszámolójában” – részletezi a közlemény.
Amint ezekről a megállapításokról hírek érkeztek az iráni médiába, Ali Sahraei, a tőzsde vezérigazgatója az ISNA hírügynökségnek elmondta:
Azért, hogy lehetőséget kínálhassak a kriptovaluta-bányászat további vizsgálatára a tőzsdén, és hogy segítsem a piacok stabilitását, lemondásomat felajánlottam az igazgatóságnak, amely elfogadta azt.
Az Iran International hírportál szerint azonban az ország hivatalos hírügynöksége, az IRNA teljesen más sztorit nyújtott be az eseményekről. Ebben ugyanis azt állítják, hogy Sahraei-t valójában kirúgták a teheráni tőzsdei piacon betöltött pozíciójából.
Az iráni hatóságok csak az engedéllyel rendelkező bányászoknak engedik, hogy tovább dolgozzanak
A Tavanir, az iráni energiatermelő vállalat, amely eredetileg tagadta a bányász farm létezését, Ali Sahraei nyilatkozata után nem volt hajlandó további közleményeket közzétenni az ügyben. A bányászfarm ugyanis vélhetően sok áramot fogyasztott, Tavanir pedig az ország energiahiányára hivatkozva jár utána az energiaigényes illegális bányászfarmoknak.
A szeptemberben közzétett adatok szerint már több mint 216 000 bányászati gépet foglaltak le, több mint 5300 földalatti farmból. A rendkívül forró nyár folyamán Iránnak szembe kellett néznie a légkondicionáló berendezések miatt növekvő villamosenergia igényekkel, és országszerte áramszünetekkel kellett megküzdenie. Az áramhiány arra kényszerítette a hatóságokat, hogy csökkentsék a fogyasztást, és először a kriptovaluta bányászokat vették célba. Hassan Rouhani volt elnök májusban elrendelt ideiglenes tilalma miatt az engedélyezett bányász farmokat is bezárták.
Augusztusban a Tavanir bejelentette, hogy szeptember 22-én megszüntetik a korlátozásokat az engedélyezett kriptobányászok számára, tekintettel az ősz folyamán várhatóan csökkenő energiaigényre. A brit székhelyű Iran International jelentése szerint a teheráni hatóságok most engedélyezték az engedéllyel rendelkező bányászoknak, hogy újraindítsák működésüket. Irán azonban a hideg téli hónapokban ismét áramszünetet tapasztalhat, ami visszaállíthatja a bányászati korlátozásokat.
Az Iszlám Köztársaság 2019 júliusában elismerte a kriptopénz-bányászatot, mint legális ipari tevékenységet, a kormány pedig engedélyezési rendszert vezetett be a bányatársaságok számára.
Forrás: Bitcoin.com News