Leminősítette egy hitelminősítő az USA-t: tényleg rossz a helyzet?

A Fitch Ratings, az egyik legismertebb hitelminősítő ügynökség a világon. Nemrégiben nagyjából minden sajtóorgánumban nagyot ment a hír, amely szerint a Fitch megvonta a legjobb, „AAA” államadós-besorolást az Egyesült Államoktól. Ezt való hivatkozással tette, hogy arra számítanak, hogy a következő három évben romlani fognak a gazdasági mutatók az országban és az államadósság is növekedni fog. Most az USA AA+ minősítéssel áll ennél a hitelminősítőnél. A

A Fitch Ratings döntését sokan támadják

Az elmúlt 20 évben az USA komoly adósságproblémákkal küzdött, többször volt már, amikor az utolsó utáni pillanatban oldották meg az adósságplafon kapcsán felmerült problémákat. A Fitch szerint az amerikai deficit 2023-ban a GDP 6,3%-ra fog emelkedni, ami kifejezetten nagy ugrás a 2022-es 3,7%-hoz képest. A növekedés alapvetően a ciklikusan gyengülő szövetségi bevételeknek, az újabb költekezési projekteknek és a magasabb kamatterheknek köszönhető. Bár az államadósság GDP-hez viszonyított aránya a 2020-as csúcshoz képest csökkent, még mindig bőven a pandémia előtti szint felett mozog. 2025-re a számot 118,4%-ra jósolja a Fitch a mostani 112,9%-os szinthez képest. De azért temetni nem kell az amerikai gazdaságot.

Hatalmas, fejlett és kifejezetten diverzifikált gazdaságról van szó és továbbra is az amerikai dollár a világ vezető tartalékvalutája. Arra viszont számítani kell, hogy 2023 végén és 2024 elején visszaesés lesz az amerikai gazdaságban. Főleg a szigorodó hitelfeltételek és csökkenő fogyasztás miatt. Természetesen az amerikai kormány vitatja a Fitch lesorolását és közleményben tiltakoztak a döntés ellen. A Fehér Ház szóvivője szerint a Fitch modellje visszaesést mutat Donald Trump elnöksége alatt, miközben Biden esetén növekedést jelez. Tehát a leértékelés kifejezetten nehezen érthető a kormány számára.

A pénzügyminiszter, Janet L. Yellen is bírálta a Fitch ügynökségének döntését. Szerintük a hitelminősítő elavult adatokat használt az értékeléshez és nem vette figyelembe, hogy az amerikai gazdaság alapjai mennyire is erősek. Csökkenő munkanélküliségre, inflációra hivatkozott és arra, hogy jelentősen javultak a kormány monetáris kilátásai.