Lehet még valaha olcsó a gáz Magyarországon?

Mennyi az esély rá, hogy visszatér az olcsó gáz Európába és Magyarországra?

Az EU tisztviselői fontolgatják az orosz gázimport újraindítását egy lehetséges ukrajnai békemegállapodás keretein belül. Ennek célja az energiapiacok stabilizálása és a béke ösztönzése.

A javaslat azonban erős ellenállásba ütközik egyes EU-tagországok és amerikai LNG-exportőrök irányából. Ők azzal érvelnek, hogy ez megnyugtatná Oroszországot és aláásná Ukrajna szabadságát hosszútávon. Az orosz gázra erősen támaszkodó Szlovákia és Magyarország azonban továbbra is ellenáll az EU energia diverzifikációs törekvéseinek.

Az EU már vizsgálja, hogyan állíthatná helyre az orosz gázimportot

Ahogy az várható volt, az EU most már vizsgálja az Európába beáramló orosz földgáz visszaállításának lehetőségeit. Az ukrán frontvonalak miatt az utóbbi időben egyre sürgetőbb megbeszélések váltak esedékesé. A háború lezárását célzó megállapodás idővel elkerülhetetlen, de hogy ez előbb vagy utóbb történik meg, az továbbra is nagy kérdés.

Az EU tisztviselői az orosz vezetékes gáz vásárlásának folytatását fontolgatják, ami a háború bármely lehetséges megoldásának része lehet – írja a Financial Times meg nem nevezett forrásokra hivatkozva. A közlemény szerint egy ilyen, magyar és német vezetőket is magába foglaló vitatott terv hívei szerint ez, azaz az európai energiapiac stabilitásaa a béke fenntartásának alapvető ösztönzője lehet.

„Néhány tagállam nyomást gyakorol az energiaárakra, és ez természetesen az egyik módja annak, hogy csökkentsék ezeket” – mondta egy tisztviselő az FT-nek.

Egy magas rangú EU-tisztviselő külön is kiemelte, hogy végül mindenki alacsonyabb energiaköltséget akar.

De a puszta javaslat, hogy a jövőben visszatérjenek a nagyobb arányú orosz földgázhoz az EU-ban minden bizonnyal hatalmas politikai visszhangot vált ki. Ez pedig kényelmesebb azok számára, akik most is részesülnek a gázszállítás és a szankciók háborús akadályaiból.

Nagy lehet az ellenállás a politikai fronton

Az érv az, hogy a javaslattal az EU magára hagyja Ukrajnát, azért, hogy Oroszországot megbékítésék. Az orosz gázimport ugyanis még több bevételt generál Moszkva hadigépezetének. Az FT emlékeztetett:

Az oroszországi gáz-vásárlások újraindításának már a lebegtetése is feldühítette a brüsszeli tisztviselőket és egyes kelet-európai országok diplomatáit, akik közül sokan az elmúlt három évben azon dolgoztak, hogy csökkentsék a blokkba importált orosz energia mennyiségét.

„Ez őrület. Mennyire lehetünk ostobák, ha ezt egy lehetőségnek gondoljuk?” – mondta az egyik tisztviselő.

Mások viszont egyszerűen csak a saját lakosságuk érdekeit és energiaszükségletét nézik.

Ami azt illeti, hogy ki profitál a legtöbbet a dolgok jelenlegi állásából érdekes kérdés.

A gázeladásokról szóló vita újjáéledése ugyanis elbizonytalanított néhány amerikai LNG-exportőrt, akik éppen hosszú távú szállítási szerződést akartak kötni európai vállalatokkal. Két tisztviselő szerint attól tartanak, hogy az ukrán tranzit újraindítása versenyképtelenné teheti termékeiket az európai piacon.

Szlovákia és Magyarország azok közé tartozik, amelyek továbbra is a legnagyobb mértékben támaszkodnak a folyamatos orosz gázvásárlásra. Eddig töretlenül ellenálltunk a blokk diverzifikációra irányuló erőfeszítéseinek.

Emlékeztetőül:

Oroszország január 1-jén leállította a vezetékes gázszállítást Európába Ukrajnán keresztül, miután Kijev megtagadta a tranzitmegállapodás újratárgyalását Moszkva teljes körű inváziójára reagálva. A leállítás előtt ez a vezeték szállította Oroszország vezetékes gázexportjának mintegy 50%-át – főként Szlovákiába, Ausztriába, Moldovában és Magyarországra is.

Annak ellenére, hogy szinte az összes orosz vezetékes gáz- és olajimportot betiltotta az EU, rekordmennyiségű, 17,8 millió tonna cseppfolyósított földgázt (LNG) sikerült importálni Oroszországból 2024-ben. A blokk ugyanakkor kötelezettséget vállalt arra, hogy 2027-ig teljesen megszünteti az orosz fosszilis tüzelőanyagok importját.

Gázhálózat Európában

Gázhálózat Európában

 

Noha az EU betiltotta az orosz kőolajat és szenet Moszkva 2022-es ukrajnai inváziója után, még nem vezetett be korlátozásokat az orosz vezetékes gázra vagy LNG-re.

A nem orosz LNG-import legnagyobb haszonélvezője, amely egyelőre pótolja a kínálati rést, természetesen az Egyesült Államok. Az USA Európába irányuló LNG-exportja jelentősen megnőtt az ukrajnai háború óta, illetve azóta, hogy az USA és/vagy Ukrajna vagy valaki felrobbantotta a Nordstream vezetéket. Ugyanis a drága amerikai LNG egyike a kevés reális alternatívának Európa számára.

Más szóval, Európa a teljes mértékben az olcsó orosz gázra támaszkodóból pozícióból most a teljesen a drága amerikai LNG-re támaszkodó pozíciót vett fel.

És Magyarországgal mi a helyzet?

Magyarországon a gázárakat hosszú távú szerződések határozzák meg, amelyek jellemzően évekre előre rögzítik az árképzési mechanizmusokat. Ez azt jelenti, hogy bár a nemzetközi piacon a földgáz ára időnként jelentősen csökkenhet, ez nem feltétlenül tükröződik azonnal vagy egyáltalán a lakossági árakban. A hosszú távú megállapodások célja a stabilitás biztosítása, de egyúttal azt is eredményezhetik, hogy a fogyasztók nem élvezhetik a pillanatnyi piaci árcsökkenés előnyeit.