Lehet, hogy jövőre még rosszabb lesz a helyzet, mint idén
Ismét egy hetes mélyponton a bitcoin árfolyama, ismét az amerikai központi bank miatt. De lehet, hogy még mindig jobb most a helyzet, mint ami vár ránk jövőre. Van aki legalábbis így gondolja.
A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen
Jack Dorsey egyik régi álma volt egy olyan protokoll megalkotása, ami decentralizált közösségi média portálok alapjául szolgálhat majd. Ezzel a céllal alapította meg a Bluesky-t, ahol az év elején meg is kezdődött a munka. A cég idén tavasszal rukkolt elő az első verzióval, az ADX-szel, ami mostanra már a béta verziónál tart. Ennek örömére a cég hamarosan elérhetővé teszi a privát béta verziót. A bejelentés utáni két napon belül több, mint harmincezren iratkoztak fel a várólistára.
A Crypto.com mindent megtett, hogy a kriptoipar csúcsára jusson, de lehet, hogy túlterjeszkedett és túlvállalta magát. A cikkünkben öt intő jelet jártunk körbe a héten, amelyek a cég problémáira utalnak. Amelyek szerint “a dolgok nincsenek teljesen rendben” a Crypto.com-nál.
Az N26 digitális bank kriptokereskedési szolgáltatást indít az ausztriai ügyfelei számára. A szolgáltatás neve N26 Crypto, és lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a Bitcoinnal és az Ethereummal is kereskedjenek. A legutóbb 9 milliárd dollárra értékelt digitális bank több mint 100 különböző token megvásárlását és eladását teszi most lehetővé. Ezen felül azt tervezi, hogy a következő hónapokban tovább bővítik majd a szolgáltatást.
1 hetes mélyponton a bitcoin – ismét a FED miatt
A bitcoin árfolyama 19 000 dollár alá süllyedt október 21-én, pénteken. Az árfolyam mozgás mögött most az Egyesült Államok központi bankja körül lengő pletykák állhatnak. A BTC/USD árfolyam a Wall Street nyitása előtt hirtelen lezuhant. A Bitstamp kriptó tőzsdén az árfolyam 18 660 dolláros mélypontról pattant vissza.
Egyes kommentátorok azt állították, hogy a FED enyhítheti a kamatemelési politikáját a következő FOMC november 1-2-i ülése előtt.
A FED tisztviselőitől származó mainstream média idézetekre hivatkozva azonban most azt vélik elemzők, hogy mégis a novemberi emelés lehet az utolsó 75 bázispontos kiigazítás. És majd csak ez után érkezhetnek a kisebbek. Sok szkepticizmus érte a Wall Street journal cikkét, néhányan már egyenesen azzal vádolják a FED-et, hogy „kiszivárogtatja” a piacok számára érzékeny adatokat.
A CME Group FedWatch előrejelzése szerint a jövő havi 75 bázispontos emelkedés esélye szinte garantált maradt. Mindössze 6,2%-os eséllyel fogadnak a 50 bázispontos kamatemelésre.
Lehet, hogy jövőre még rosszabb lesz a helyzet, mint idén
Miután az Egyesült Államok technikai recesszióba lépett harmadik negyedéves GDP közölt adataival, folytatódik a vita arról, hogy mennyivel rosszabbodhat még a jelenlegi forgatókönyv.
Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója Twitter üzenetében felfedte azt a meggyőződését, hogy a világ csak 2024 tavaszán lép ki a recesszióból.
Musk már régóta azt jósolta, hogy az Egyesült Államok gazdasága recesszióba fog kerülni. A globális visszaesés most már itt is van.
Arra a kérdésre a Twitteren, hogy meddig tarthat majd a recessziót, a világ leggazdagabb embere nem kötelezte el magát. Hónapok helyett, Elon Musk már években méri a válság hosszát.
„Csak találgattam, de valószínűleg 24 tavaszáig [tarthat]” – írta Elon, és azt is hozzátette, hogy „jó lenne egy év borzalmas globális esemény nélkül.” – ezzel nagyon együtt tudunk érteni.
Musk legújabb prognózisa különösen fájdalmasnak tűnt a kriptopiac szerelői számára.
Az előrejelzésre adott reakciók már szinte meg is emésztették azt az elképzelést, hogy a Bitcoin következő felezéséig tarthat a jelenelgi medve piac. Azaz csak ezután érkezhet majd fellendülés a bitcoin árfolyamában. Emlékeztetőül, a felezés jelenleg a tervek szerint 2024. május 1-jén fog megtörténni.
A bitcoin folyamatosan egyre alacsonyabb csúcsokat ér el június óta. Mondani sem kell, hogy ez nem kecsegtet túl sok jóval. A 18 000 dolláros régió újbóli tesztelése után most a nyomás 20500 dolláros szintre nehezedik. Az idő fogy azonban, ha nem tud efölé a szint fölé emelkedni a bitcoin, akkor újabb letörés várhat a kriptopénzre.
A medve kripto piac katalizátorai
Számos tényező okozta a jelenlegi medvepiacot a kriptopénzeknél.
A medvepiac kialakulása azonban nem újkeletű dolog, már 2021-ben elkezdődött. Ebben az időszakban számos szabályozó hatóság azzal fenyegetőzött, hogy szigorú törvényeket vezet be a kriptovaluták szabályozására vonatkozóan. Ez félelmet és bizonytalanságot szült a piacon, ami az árfolyam emelkedést is visszafogta. Például az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete (SEC) pert indított a Ripple ellen. Majd Kína betiltotta a Bitcoin bányászatát, aminek következtében a legtöbb BTC-bányásznak át kellett költöznie más országokba.
Az infláció globális növekedése és az emelkedő kamatok további félelmet és bizonytalanságot keltettek a piacon, ami a vártnál alacsonyabb szintű kriptobefektetéseket eredményezett. Bár sok a hírverés az Egyesült Államok inflációjával és kamataival kapcsolatban, más országok is hasonló kihívásokkal szembesültek.
Az év elején a Federal Reserve bejelentette, hogy szigorú intézkedéseket hoz a kötvényvásárlások csökkenésének felgyorsítása érdekében. Más szóval, az Egyesült Államok gazdaságát lassító intézkedések bevezetését tervezte, hogy kordában tartsa az országban folyamatosan emelkedő inflációt.
Valójában az infláció csökkentése érdekében a Federal Reserve az év során már többször megemelte a szövetségi alapok kamatát. Ez pedig együtt járt azzal, hogy csökkent az országban a rendelkezésre álló jövedelem. A lakosság mellett pedig az intézményi befektetők is visszafogták a kockázatos eszközökbe, például kriptovalutákba irányuló befektetési tőkét.
Bitcoin piaci ciklusai
Az elemzők a piaci ciklusokat tanulmányozva próbálják előrejelezni, hogy mikor érhet véget a medvepiac. A piaci ciklusok általában négy szakaszból állnak: felhalmozás, felárazás, profitelosztás és leárazás. A Bitcoin esetében a piaci ciklusok jellemzően négy éven át, azaz 1275 napon keresztül tartanak.
A Grayscale szerint a kriptomedve piac akkor kezdődik, amikor a Bitcoin realizált ára meghaladja a piaci árát. A realizált árat a következőképpen határozza meg: az összes eszköz a vételi áron, osztva az eszköz piaci kapitalizációjával. A mutató azt méri, hogy mennyi pozíció van nyereséges vagy nem nyereséges ártartományban.
A BTC realizált ára 2022. június 13-án már meghaladta a piaci árat. Az alábbi táblázat a Bitcoin árait mutatja, amikor piaci ára magasabb volt a realizáltnál. Ez azt jelenti, hogy júniustól még további öt-hat hónapra lenne szükség, mire véget ér a medvepiac.
Ha a jelenlegi piaci ciklus a 2012-es és 2016-os ciklushoz hasonló szerkezetet vesz fel, és ha a Grayscale megállapításai pontosak, akkor a medvepiac valamikor 2022 novembere és 2022 decembere között véget érhet.
Szombaton újra jelentkezik a BitcoinBázis podcastja, a Bitcoin Kebab. A Bitcoin Kebab célja, hogy olyan aktualitásokról beszéljünk, amik rányomják a bélyegüket a mindennapjainkra, legyen az a kriptovaluták, a decentralizáció, a blokklánc technológia, a digitális forradalom vagy éppen a mesterséges intelligencia témaköre.
A műsor eheti vendége Kocsis Péter, aki a MOL Zöld Energia Program menedzsere. Péter elmeséli, hogyan került az energiaiparba és mivel foglalkozik jelenleg. Bemutatja a hallgatóknak, hogyan épül fel a villamosenergia-piac, kik a szereplői, melyek a felmerülő problémák és mik lehetnek a potenciális megoldások. Szó lesz arról, hogy mely tényezők vannak hatással az energiaárak alakulására, illetve hallunk a megújuló energiaforrások fajtáiról is.
A BitcoinBázis újabb közösségi média platformon érhető el, csatlakozzatok hozzánk a Discordon!