Ezek voltak a legnagyobb kriptovaluta-bűncselekmények 2024-ben

2024 a kriptovaluták világában nemcsak árfolyam-ingadozásokkal, hanem számos izgalmas és megdöbbentő eseménnyel is szolgált. Az év során több, évekkel korábban elkövetett bűncselekmény került reflektorfénybe, és ezekben végre megszülettek a régóta várt ítéletek. Tekintsük át, melyek voltak a legnagyobb kriptovaluta-botrányok, és hogyan vonták felelősségre az elkövetőket!

1. Sam Bankman-Fried: Az FTX bukása és a 25 éves börtönbüntetés

Az FTX tőzsde összeomlása hatalmas botrányt kavart, miután kiderült, hogy milliárdokat sikkasztottak el gyanútlan ügyfelektől. Sam Bankman-Fried, az FTX alapítója, 2023-ban bűnösnek bizonyult csalásban, és 2024 márciusában 25 év börtönbüntetésre ítélték. Az ügyben más kulcsszereplők is büntetést kaptak. Ryan Salame társigazgató hét és fél év börtönt kapott, míg Caroline Ellison, az Alameda Research vezetője és Bankman-Fried egykori partnere, két évet kapott. Érdekes módon Gary Wang, az FTX társalapítója és Nishad Singh, a mérnöki csapat vezetője, szabadlábon maradtak.

2. Terraform Labs: Milliárdos bírság és a csőd

A Terraform Labs 2022-ben robbantotta ki a kriptovaluta piac egyik legnagyobb válságát, ami 40 milliárd dolláros veszteséget okozott. Az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) 4,5 milliárd dolláros bírságot szabott ki a cégre. Do Kwon, a vállalat alapítója, továbbra is börtönben van Montenegróban, miután hamis útlevéllel próbált elmenekülni. Kwon kiadatása az Egyesült Államok és Dél-Korea között folyamatban van, de egyelőre a fellebbezések miatt szünetel.

3. Changpeng Zhao és a „4-es szám jelentősége”

Changpeng Zhao, ismertebb nevén „CZ”, a Binance tőzsde vezérigazgatójaként vált ismertté. Azonban pénzmosási vádak miatt négy hónapos börtönbüntetést kapott 2024 elején. A „4-es szám” különös jelentőséggel bír CZ számára, hiszen gyakran használta ezt a számot a rémhírek és támadások elutasítására. A büntetését egy alacsony biztonsági szintű börtönben töltötte, és szeptemberben szabadult. Szabadulása óta újra aktívan részt vesz a kriptovaluta ipar rangos eseményein, és olyan jelentős konferenciákon tűnik fel előadóként, mint a dubaji Binance Blockchain Week vagy az Abu-Dhabiban megrendezett Bitcoin MENA.

4. Alex Mashinsky Beismeri a Csalást

A Celsius hálózat alapítója, Alex Mashinsky, 2024-ben elismerte bűnösségét árucsalás és tokenár-manipuláció vádjában. Az ellene hozott ítélet várhatóan áprilisban születik meg, és akár 30 év börtönbüntetést is kiszabhatnak rá. Mashinsky korábban azt hirdette, hogy a Celsius megbízhatóbb alternatíva a hagyományos bankoknál, ám végül kiderült, hogy visszaélt ügyfelei bizalmával. Vallomásában elismerte, hogy „hamis biztonságérzetet” keltett, és vállalta a felelősséget tetteiért.

5. OneCoin és a rejtőzködő „kriptokirálynő”

A OneCoin Ponzi-séma ügye 2024-ben sem zárult le teljesen. A projekt ügyvédjét négy év börtönbüntetésre ítélték, míg egy másik kulcsszereplő tíz évre került rács mögé. Emellett az amerikai hatóságok több száz millió dollár értékű vagyont, köztük luxusingatlanokat és járműveket foglaltak le tőle. A „kriptokirálynőként” ismert Ruja Ignatova, a csalás egyik fő szervezője, továbbra is szökésben van, miután összesen 4,5 milliárd dollárral károsította meg befektetőit. Az FBI 5 millió dolláros nyomravezetői díjat ajánlott fel a felkutatásáért, bár egyes források szerint Ignatovát már meggyilkolhatták.

6. A Bitfinex hackerei bíróság előtt

A 2016-os Bitfinex hack egyik legnagyobb kriptovaluta-lopásként vonult be a történelembe. A házaspár, Ilya Lichtenstein és Heather Morgan, 2024-ben elismerte, hogy milliárdnyi ellopott Bitcoint mostak tisztára. Lichtenstein öt évet kapott, míg Morgan, aki „Razzlekhan” néven amatőr rapperként is ismert, 18 hónapos börtönbüntetést kapott. Az eset olyan híres lett, hogy Netflix-dokumentumfilm készült belőle, és a páros által használt laptop a Smithsonian Múzeumba került.

7. „Operation Destabilise”: Két orosz bűnhálózat lebuktatása

A brit hatóságok 2024-ben jelentős sikert értek el az „Operation Destabilise” nevű akcióval, amely során két orosz bűnszervezetet számoltak fel. Ezek a hálózatok kriptovalutát használtak arra, hogy illegális bevételeiket elrejtsék és pénzt mozgassanak világszerte. Az elkövetők között drogkereskedők, fegyvercsempészek és befolyásos oligarchák is szerepeltek, akik a kriptoeszközöket vagyonuk tisztára mosására és nyomon követhetetlenné tételére használták. Az akció komoly csapást mért a szervezett bűnözés ezen formájára, és megerősítette a hatóságok szerepét a kriptovaluta-alapú bűncselekmények elleni küzdelemben.

8. A SEC hivatalos fiókjának feltörése

2024 januárjában az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet X-fiókját hackerek támadták meg. A hamis bejegyzés azt állította, hogy az amerikai Bitcoin ETF-ek engedélyt kaptak. Később kiderült, hogy a fióknál nem használtak kétlépcsős azonosítást. Az eset után egy alabamai férfit vettek őrizetbe, aki személyazonosság-lopással és csalással vádoltak meg.

Zárszó

A kriptovaluták világa továbbra is mágnesként vonzza a bűnözőket, akik a digitális eszközöket gyakran használják illegális tevékenységeik leplezésére. Ennek ellenére a hatóságok egyre hatékonyabban lépnek fel az ilyen bűncselekményekkel szemben, és eltökélten dolgoznak azon, hogy igazságot szolgáltassanak az áldozatoknak. 2024 különösen jelentős év volt ebből a szempontból, hiszen számos, évek óta húzódó nagy horderejű ügy zárult le, erősítve a piac tisztulásába és a szabályozottabb jövőbe vetett reményt.

Ez a cikk is érdekelhet: Elon Musk szerint is elnöki kegyelmet kaphat Bankman-Fried