Leállhatnak a MicroStrategy heti Bitcoin-vásárlásai?
Felröppent a hír, hogy a MicroStrategy januárban szüneteltetheti Bitcoin-vásárlásait, ami jelentős aggodalmat keltett a cég részvényeibe befektető közösség körében. Az állítólagos „blackout periódus” jelentős hatással lehet Michael Saylor által vezetett rendszeres BTC-beszerzésekre.
Miért merülhet fel a blackout időszak?
A MicroStrategy, amely az elmúlt években a Bitcoin legnagyobb vállalati támogatójaként vált ismertté, akár egész januárban is szüneteltetheti a részvényeladásokból és átváltható adósságkibocsátásokból finanszírozott Bitcoin-vásárlásait. Egy kockázati tőkebefektető (venture capitalist) állítása szerint a MicroStrategy januárban „blackout periódusba” léphet. Ez a gyakorlat azt jelenti, hogy a vállalat ebben az időszakban nem hajthat végre bizonyos pénzügyi műveleteket – például nem bocsáthat ki új átváltható adósságot –, amelyekből Bitcoin-vásárlásait finanszírozná.
Spekulációk a szabályozásról és a belső szabályokról
A hírekre reagálva számos befektető és elemző kezdett találgatni, hogy mi állhat a háttérben. Az egyik elmélet szerint a blackout időszak célja, hogy megfeleljen az insider trading szabályainak. Bár az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) nem tiltja az insider kereskedelmet a negyedév zárása és a pénzügyi eredmények közzététele között, sok vállalat saját szabályozást vezet be erre az időszakra, hogy elkerülje a belső információk kihasználásának gyanúját.
Ezek az önkéntes blackout periódusok általában két hét és egy hónap közötti időtartamúak, és az eredményközlés után két nappal oldják fel őket. A MicroStrategy következő eredménybeszámolója várhatóan 2025. február 3. és 5. között lesz, ezért a blackout akár január egész hónapjára is kiterjedhet.
ATM részvényeladások és NASDAQ tagság hatása
Egy másik elmélet szerint a blackout kizárólag az ATM (at-the-market) részvényeladásokat érinti, nem pedig az átváltható adósságkibocsátásokat. Egyes spekulációk arra is kitérnek, hogy a blackout összefüggésben lehet a MicroStrategy 2024. december 23-án történt NASDAQ 100 indexhez való csatlakozásával, amely bizonyos szabályozási ajánlások betartását teheti szükségessé.
Miért fontos a blackout periódus?
A blackout időszakok célja, hogy biztosítsák a befektetők számára az egyenlő hozzáférést az információkhoz, és elkerüljék a piac befolyásolásának vádját. Ezeket az időszakokat általában a vállalatok igazgatótanácsai önként vezetik be, hogy megfeleljenek a Fair Disclosure szabályozás követelményeinek. A MicroStrategy esetében egy ilyen periódus átmenetileg megakaszthatja a rendszeres Bitcoin-vásárlásokat, ami érzékenyen érintheti azokat a befektetőket, akik hozzászoktak Michael Saylor „hosszú távú” stratégiájához.
Ha a MicroStrategy valóban szünetelteti Bitcoin-vásárlásait, az jelentős hatással lehet a cég részvényárfolyamára és a Bitcoin piacára is. A vállalat rendszeres BTC-beszerzései eddig pozitívan hatottak a piac hangulatára és a kriptovaluta iránti keresletre. Ugyanakkor a blackout időszak hossza és pontos jellege még mindig tisztázatlan, és végső soron a MicroStrategy igazgatótanácsának döntése határozza meg.