Lassul a GBTC kiáramlás, már 160 000 bitcoin beáramlás felett jár a 9 új ETF
Lassuló tendenciát mutat a Grayscale’s Bitcoin Trust (GBTC) kiáramlási üteme, mely a legutóbbi frissítésben 4 461 Bitcoint BTC Price , összességében pedig 124 967 Bitcoin kiáramlását jelentette. A becslések szerint közel 5,35 milliárd dolláros kiáramlást már jóval átlépte a további 9 alap beáramlása – 160 661 Bitcoin – mely az árfolyam stabilizálódását eredményezte.
Mi az a Grayscale Bitcoin Trust (GBTC)?
A Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) digitális valutára szóló befektetési termék 2013-ban indult el a Grayscale alapkezelő által, jelenleg pedig a legnagyobb Bitcoin ETF a maga 20,7 milliárd dolláros értékével. A GBTC létrehozásával a Grayscale hagyományos befektetési formát kívánt megvalósítani a kriptovaluta iparban anélkül, hogy igényelné a blokklánc technológia és kriptotőzsdék működésének a megértését.
Habár a GBTC 2013-ban indult el, az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) csak 2020 januárjában regisztrálta, mint az első digitális valutabefektetési eszközt. A GBTC 2015-ben kapta meg a FINRA jóváhagyását a nyilvános kereskedésben, előtte csak zártkörű kibocsátásként volt elérhető az OTCQX-en, mely egy tőzsdén kívüli – OTC: Over-the-Counter – piacon. A GBTC végül 2024. januárjában, tíz másik befektetési alappal együtt engedélyezésre került ETF-ként. Amikor egy befektető GBTC részvényt vásárol, a Grayscale ezzel egyenértékű Bitcoint vásárol, mellyel elsődleges és másodlagos tőzsdén egyaránt kereskedhető. A kriptovaluták természetéből eredően a GBTC volatilis, magas prémiummal vagy diszkonttal kereskednek a Bitcoin tényleges értékéhez képest – ez a nettó eszközérték.
A GBTC – és minden spot Bitcoin ETF – előnyei közé tartozik az egyszerűsített és szabályozott hozzáférés, mely megóvja a befektetőt az esetleges átverésektől és hackertámadásoktól, melyek a kriptovaluta platformokon érhetik az óvatlanokat. A GBTC brókercégen keresztül kereskedhető, brókerszámlán tartható, nincs szükség kriptovaluta tőzsdei regisztrációra vagy tárca létrehozására. Előnyei közé tartozik továbbá, hogy adókedvezményes formában, például egyéni nyugdíjszámlákon – Amerikában ez a 401(k) – is elszámolható.
A spot ETF hátrányai között érdemes kiemelni a magasnak mondható kezelési díjat, mely a Grayscale Bitcoin Trust esetében 1,5%, illetve a már korábban említett magas prémiumot vagy diszkontot a Bitcoin árfolyamához képest – medvepiac esetén előfordult, hogy a GBTC értéke 50%-os diszkonttal forgott az FTX kriptotőzsde összeomlását követően 2022. decemberében.
Miért indult meg a GBTC tömeges eladása?
A spot Bitcoin ETF-ek január 10-i elfogadása óta több, mint 5 milliárd dollárnyi GBTC kivonás történt. Ennek oka első sorban, hogy 2021. márciusa óta diszkontban van a GBTC a mai, 42 000 dollár körüli Bitcoinhoz képest. Azok a befektetők, akik diszkontban vásárolták meg a GBTC-t ekkora profitot nem fognak bent hagyni, az óriási kiáramlásnak köszönhetően a Bitcoin árfolyama 48 600 dollárról 39 000 dollár alá esett, melyre 2 hónap után volt újra példa.
A GBTC kiáramlási tendenciája fokozatosan csökken, míg a többi alapkezelő folyamatosan növelni tudja a beáramlást, ennek köszönhetően az árfolyam stabilizálódni látszik. A másik kilenc alapkezelő által jelenleg birtokolt 160 000 Bitcoin-nyi spot ETF értéke meghaladta a 6,7 milliárd dollárt, melyből 63 000 Bitcoint a Blackrock IBIT-je tesz ki. A Fidelity közel 54 000 Bitcoint, míg a Cathie Wood által alapított ARK Invest 15 000 Bitcoinnál jár. A Bitwise 14 000, az Invesco Galaxy 6 900, a VanEck 2 900, a Valkyre 2 600, míg a Franklin Templeton 1 300 Bitcoint birtokol – így tevődik össze a 160 000-nél is több Bitcoin, amely együttesen is csak nagyjából a harmada a Grayscale 20,7 milliárd dolláros GBTC alapjának.
Meddig repítheti a Bitcoin árfolyamát a spot ETF-őrület?
Habár a spot Bitcoin ETF elfogadását már 2023. őszén beárazta a piac, a beáramló tőkének a mennyiségét nem lehetett előre látni. Tíz megkérdezett, a témában jártas elemző, üzletember, újságíró adott becslést a Bitcoin árfolyamára az adott ciklusban, melyből érdemes kiemelni az előbb említett Cathie Wood-ot, aki szerint a Bitcoin árfolyama elérheti akár az 1 millió dollárt is. Az ilyen előrejelzéseket érdemes fenntartásokkal kezelni, a legtöbben 100 000 – 120 000 dollár között látják a Bitcoin csúcsát 2024-2025-ben, ugyanakkor Arthur Hayes, a BitMEX alapítója ennél sokkal pesszimistább, ő 70 000 dollárra teszi a Bitcoin csúcsát, mely „csak” 66%-os emelkedés lenne a jelenlegi árfolyamtól.
Zsúfolt év elé néz a kriptopiac, hiszen a spot Bitcoin ETF elfogadását követően már egy potenciális spot Ethereum ETF elfogadásáról cikkeznek, melyre a Blackrock 2023. novemberében nyújtotta be a szükséges fájlokat a SEC-nek. Az ETF-őrület mellett érdemes lesz a FED döntéseit is figyelemmel kísérni az esetleges kamatvágásokat illetően, de áprilisban most már biztosan megtörténik a Bitcoin felezés is, amely eddig mindig árfelhajtó hatással bírt, 2024-ben pedig a világ népességének 60%-a választások előtt áll, melyből érdemes kiemelni az Egyesült Államokat, Indiát, Oroszországot vagy éppen Tajvant. Növekedési potenciál természetesen bőven van a piacban, ugyanakkor egy előre nem látható black swan event könnyedén keresztbe húzhatja a számításokat.