Rekordösszeget tartanak külföldön a magyar háztartások

A harmadik negyedév újabb mérföldkövet hozott a magyarok pénzügyi megtakarításaiban, különösen a külföldön tartott vagyonukat illetően. A Bank360.hu elemzése szerint a magyar lakosság már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont helyezett el külföldi bankbetétekben. Ez a növekedés egyre inkább a devizás befektetések iránti bizalom erősödését mutatja.

Történelmi magasságokban a háztartások pénzügyi megtakarítása

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) előzetes statisztikái alapján a háztartások pénzügyi eszközeinek értéke szeptember végére rekordösszegre, 106,19 ezer milliárd forintra nőtt. Ez az adat azonban nem tartalmazza az ingatlanokat és az ingóságokat, csak a pénzügyi megtakarításokat. Ugyanakkor a harmadik negyedévben a lakosság által félretett összeg, 716,4 milliárd forint, alig a negyede az előző negyedévnek.

Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője szerint ennek két fő oka lehetett:

  1. Megnövekedett kiadások – A nyaralási szezon és az iskolakezdés jelentős terhet rótt a családi költségvetésekre.
  2. Ingatlanpiaci fellendülés – Sokan pénzügyi megtakarításaikat ingatlanvásárlásra fordították, ahelyett hogy pénzügyi eszközökbe, például állampapírokba vagy befektetési alapokba fektettek volna.

Növekvő érdeklődés a külföldi devizák iránt

Ugyanakkor a külföldön tartott devizabetétek összege mostanra 2 ezer milliárd forint fölé nőtt, miközben a hazai devizabetétek mennyisége csökkenő tendenciát mutat. A magyar lakosság azonban más külföldi pénzügyi eszközöket is szívesen választ:

  • külföldi kötvényekben több mint 800 milliárd forint,
  • külföldi befektetési alapokban 2040 milliárd forint,
  • külföldi vállalati részesedésekben 5045,8 milliárd forint megtakarítással számolhatunk.

Összességében véve a magyarok már több mint 12 ezer milliárd forintot tartanak külföldi devizában vagy külföldi értékpapírokban.

Az állampapírok továbbra is népszerűek

Bár a külföldi befektetések egyre népszerűbbek, a magyar állampapírok iránti kereslet töretlen. A harmadik negyedévben a lakosság 490 milliárd forintnyi új megtakarítást helyezett el állampapírokban, ami azt mutatja, hogy a magyar kisbefektetők továbbra is fontosnak tartják a hazai pénzügyi eszközöket.

Adósságok és társadalmi egyenlőtlenségek

Miközben a megtakarítások rekordokat döntöttek, a háztartások adósságállománya is növekedett. A harmadik negyedév végére a lakossági hitelek összege 15 833 milliárd forintra emelkedett, amely szintén történelmi csúcs.

Fontos azonban megjegyezni, hogy az összesített számok nem tükrözik a háztartások közötti valós egyenlőtlenségeket. Az MNB korábbi felmérése szerint ugyanis a pénzügyi vagyon kétharmada a legvagyonosabb 10 százalék kezében összpontosul, míg a szegényebb 70 százalék csupán a vagyon hatodát birtokolja.

Összegzés

A magyar háztartások pénzügyi helyzete papíron rekordokat döntöget, ugyanakkor egyértelmű, hogy a vagyoni különbségek továbbra is jelentősek. A külföldi befektetések népszerűsége folyamatosan növekszik a nagyobb biztonság és a potenciálisan magasabb hozamok jegyében, az állampapírok és más hazai befektetési formák iránti tartós érdeklődés azonban még mindig  kulcsfontosságú szerepet tölt be a hosszú távú stabilitás szempontjából.