Újabb algoritmikus kriptovaluta omlott össze, közel 50%-ot esett a Kujira árfolyama
Számos kriptovaluta-kereskedő számára ikonikus volt 2022 májusa, amikor a Terra Luna algoritmikus stabilcoinja összeomlott, ennek következtében a LUNA árfolyama pedig értékének 99%-át elveszítette. A magas stabilcoin-megtérüléssel kecsegtető projektek azonban nem tűntek el teljesen, a Terra Luna hibáit kívánta a Kujira kiküszöbölni – sikertelenül.
Péntek hajnalra a Kujira natív tokenjének, a KUJI-nak az árfolyama közel 50%-ot esett, miután a Kujira Alapítványnak fel kellett számolnia szinte az összes tőkeáttételes pozícióját, a projekt stabilitása pedig veszélybe került.
Újabb algoritmikus stabilcoin omlott össze
A Kujira, a Cosmos blokkláncára épülő projekt, ami magas kamatrátával kíván stabilcoin-megtérülést biztosítani a projekt stabilcoinjára, az USK-ra. A decentralizált pénzügyi ökoszisztémában jelentős szereppel rendelkező KUJI péntek éjszaka 47%-os értékvesztésen ment keresztül és veszélybe került a projekt stabilitása – a történet pedig rendkívül hasonló a 2022 májusában látott Terra Luna-összeomláshoz.
Cikkünk írásakor a KUJI árfolyama 0,43 dollár, az összeomlás hátterében pedig egy sor likvidáció áll. A csökkenő árfolyamnak köszönhetően a Kujira Alapítványnak olyan tőkeáttételes pozíciókat kellett bezárnia, mint a KUJI/USDC, a KUJI/ATOM, a KUJI/USK és az USDC/USK. A pozíciók értéke az Ops tárcán rövid idő alatt 12,4 millió dollárról 8,7 millió dollárra csökkent, és több mint 3 millió dollárnyi KUJI-t számoltak fel, míg a fennmaradó adósság mértéke eléri az 5 millió dollárt.
Az áresés a Kujira Alapítvány nehézségeit és kihívásait tükrözi, a tőkeáttételes pozíciók válsága pedig fokozott volatilitást és a piaci instabilitást eredményezett.
A csapat megerősíti a támadás valószínűségét
A Kujira csapata által nemrégiben megjelent üzenetekben kifejtették, hogy az ökoszisztéma likviditásának és aktivitásának serkentésére irányuló kísérlet következtében célzott támadás következett be, ami a tőkeáttételes pozíciók felszámolásához vezetett. A csapat elismerte felelősségét a KUJI árfolyamának az összeomlásában, nem a felhasználók szimpátiáját szeretné kivívni, hanem megmagyarázni a történteket.
A Kujira Alapítvány folyamatosan dolgozik különböző stratégiákon, amiknek a célja a gyors adósságkezelés, és hamarosan egy részletes tervet fognak közölni. A különböző médiafelületeken azonnal megtámadták a Kujira csapatát, akik azt mondták, a helyzet meg sem közelíti a Terra Luna esetét, mivel az adósság nem túl magas és bőven a kezelhető kategóriába esik.
A projekt mögött álló csapat szerint a helyzetnek nem szabadna befolyásolnia a KUJI árfolyamát, de a helyzetet a pánikeladás súlyosbítja. Véleményük szerint a token árfolyama nem fog a végtelenségig zuhanni, ugyanakkor megértik, hogy sérült a bizalom, aminek a helyreállításán fognak dolgozni az elkövetkező időkben.
A történtek ellenére a Kujira technológiája és potenciális lehetőségei könnyedén a kriptovaluták élvonalába repíthetik a projektet, a jelenlegi helyzet orvoslása azonban kritikus pontnak számít.
Az algoritmikus stabilcoinok veszélye
Az algoritmikus stabilcoinok különböző mechanizmusokat alkalmaznak az árstabilitás fenntartása érdekében, a készletkínálatot különböző algoritmusok vagy okosszerződések szabályozzák. Ezek a mechanizmusok azonban nem működnek tökéletesen, és az évek során számos projekt értéktelenedett el ilyen okból.
A legismertebb eset a 2022 májusában bekövetkező TerraUSD-összeomlás, ahol a kár mértéke megközelítette az 50 milliárd dollárt. 2018 decemberében a Basis algoritmikus stabilcoinját állították le, mivel szabályozási aggodalmak léptek fel. A projekt végül soha nem indult el, a befektetőket pedig teljes mértékben kártalanították.
Érdemes megemlítei 2021 júniusából az IRON stabilcoin esetét, ami a TITAN árfolyam-esésének közepette veszítette el peg-jét. Az esetben Mark Cuban, ismert amerikai milliárdos, is jelentős veszteségeket könyvelt el. Hasonlóan értéktelenedett el az Empty Set Dollar is 2020 és 2021 között.
Itt az ideje, hogy a kriptoközösség tanuljon ezekből az esetekből, és messziről elkerülje az algoritmikus stabilcoinokat. Mindig érdemes alaposan utánajárni, mely projektek biztonságosak, és melyek hordoznak rizikót magukban.