A KuCoin felemelkedése és bukása, mit hozhat a bizonytalan jövő a tőzsde számára?
A KuCoin társalapítóira kiadták az elfogatóparancsot. A többszörös bűnügyi vádirat lezárását követően az egykor a világ negyedik legnagyobb kriptotőzsdéjének története látványos fordulatot vett. De hogyan indult a nagy sikerű tőzsde, és miért vett ilyen rossz fordulatot?
A KuCoin, mint több milliárd dolláros bűnszövetkezet?
A KuCoin, amely egykor az ipar egyik kiemelkedő szereplője volt, a közelmúltban jelentős jogi kihívásokkal nézett szembe. Letartóztatási parancsot adtak ki a társalapítói ellen, és többszörös büntetőjogi vádat emeltek a vállalat ellen. Ez a fordulat erős bukást jelenthet az egykor a világ egyik legnagyobb kriptotőzsdéje számára.
A KuCoin problémáinak eredete az Egyesült Államokban folytatott működésére vezethető vissza, különösen a szabályozási megfelelés tekintetében. A KuCoin azon állításai, hogy nem szolgált ki vagy hirdetett amerikai lakosoknak, hamisnak bizonyultak. A vizsgálatok kiderítették, hogy a KuCoin valóban kiszolgálta az amerikai ügyfeleket. Mindez rendben is lenne, ha betartotta volna az amerikai törvényeket. De a cég nem így tett, így a törvények és előírások megsértésének megállapítása megalapozta a jogi zűrzavart.
A világ legnagyobb pénzügyi központjának szövetségi bűnüldözési főnöke szerint a KuCoin kiterjedt műveletei könnyen összefoglalhatók egy mondatba;
A KuCoin egy több milliárd dolláros bűnszövetkezet volt
Hatalmas sikertörténetnek indult
A tőzsde növekedési pályája lenyűgöző volt. 207 országban több mint 30 millió ügyféllel büszkélkedhetett. A sikerhez az alapítók mellett számos angyalbefektető járult hozzá. A KuCoin szolgáltatások széles skáláját kínálta. Több mint 700 kriptovaluta kereskedését, 1300 kereskedési párt, biztosítási fedezetet és a tartalékok igazolását biztosította. Ez a kiterjedt portfólió globális ügyfélkört vonzott, és hozzájárult a tőzsde jelentős, milliárdokban mért napi tranzakciós volumenéhez.
A KuCoin mögött két kínai társalapító áll, „Michael” (Chun Gan) és „Eric” (Ke Tang). A céget három vállalaton keresztül működtették, amelyek elősegítették a tőzsde globális elérését, és napi több milliárd dollárnyi tranzakciót bonyolítottak le.
A még zavartalanul működő vállalat sikerét bizonyítja, hogy több komoly kihívást is sikerült átvészelnie. 2020-ban például 280 millió dolláros hacket szenvedett el, de sikerült visszaszereznie a pénzeszközöket és fenntartania működést. A natív tokenje, a KCS szintén jelentős emelkedést tapasztalt, és a közelmúltbeli jogi problémák ellenére az értéke továbbra is a 40-szerese az ICO árához képest.
Bűnözők lephették el a KuCoint
Több millió ügyféllel és napi több milliárdos tranzakcióval, amelyek több száz kriptoeszközön keresztül mentek, a KuCoin a tökéletes hely volt a rejtőzködésre. Ennek eredményeként a tőzsde állítólag vonzotta a bűnözőket, akik kizsákmányolni, zsarolni és pénzt mosni akartak.
Ennek ellenére az egyik figyelemre méltó vádpont szerint a hat év alatt egyetlen a gyanús tevékenységről szóló jelentést (SAR) sem nyújtottak be. Ez az amerikai törvények által előírtak szerint, a szabályozási kötelezettségek figyelmen kívül hagyására utal.
Emellett a vádirat a jogi követelmények szándékos figyelmen kívül hagyásáról, többek között a szankcionált személyektől és más kriptotőzsdéktől származó dollármilliók tisztára mosásának elősegítéséről szól. Az iratok szerint az ilyen tevékenységek két éven keresztül, folyamatosan zajlottak. A bizonyítékok azt is megerősítették, hogy a KuCoin, az állítása ellenére aktívan ösztönözte az amerikai lakosok kereskedését.
Van még jövője a kriptotőzsdének?
A jogi kihívásokat követően a KuCoin jelentős, 1 milliárd dollárt meghaladó pénzkivonásnak volt tanúja. Ebből látszik, hogy az ügyfelek reagáltak a vádakra és a jogi eljárásokra. Bár a vádirat vádakat és nem ítéleteket jelent, a KuCoin hírneve súlyosan megsínylette a dolgot.
Ahogy az eljárás folytatódik, a vállalat reputációja tovább romolhat, ami bizonytalan jövőt teremthet számára. A jogi eljárások kimenetele, a szabályozási aggályok kezelése és az ügyfelekért tett erőfeszítések határozhatják meg a jövőt.
Hangsúlyozzuk, hogy a vádirat csupán a vádak listája. Az amerikai jog szerint minden vádlottat ártatlannak kell tekinteni, amíg a bűnösségét be nem bizonyítják. Így az is lehetséges, hogy a KuCoin és társalapítói felmentik magukat minden büntetőjogi vád alól, és bebizonyítják a világnak, hogy nem követték el ezeket az állítólagos bűncselekményeket.
Ez a cikk is érdekelhet: A teljes kriptokereskedés 90%-a mindössze 10 tőzsdén bonyolódik