Hatalmas a kereslet a kriptovaluták iránt, de az európai pénzintézetek struccot játszanak

Az európai bankok és pénzintézetek jelentősen alábecsülhetik a kripto-szolgáltatások iránti keresletet, derül ki a Bitpanda befektetési platform legújabb felméréséből. Jelenleg ötből kevesebb mint egy szolgáltató kínál digitális eszköz termékeket, míg a befektetői kereslet lényegesen nagyobb.
Bár a többség szerint a kriptovaluták egyre fontosabb szerepet fognak betölteni a jövőben, a pénzügyi intézmények nagyon lassan integrálják a technológiát és inkább külső szolgáltatókra támaszkodnának.
- Nem kérdés a kriptovaluták térnyerése, mégis óvakodnak a bankok
- Az európai pénzintézetek alábecsülik a kriptoszektort
- Az üzleti befektetők meglehetősen bátrak, míg a magántőkét az óvatosságot jellemzi
Nem kérdés a kriptovaluták térnyerése, mégis óvakodnak a bankok
A Bitpanda legújabb jelentése bemutatja a kriptoeszközök európai piaci környezetét és mélyreható betekintést nyújt a befektetők és a pénzügyi intézmények jelenlegi hangulatáról és preferenciáiról. A tanulmány készítése során 10 ezer lakossági és üzleti befektetőt kérdeztek meg 13 európai országban, és több meglepő megállapításra jutottak.
A jelentés szerint az érdeklődők étvágya évről évre nő, a magánbefektetők több mint 16%-a, az üzleti befektetők több mint 40%-a már rendelkezik kriptovalutákkal. Miközben az előbbiek további 12%-a, az utóbbi csoport 18%-a állítja, hogy a jövőben is szeretné folytatni a felhalmozást.
A megkérdezettek pozitívak a piac fejlődésével kapcsolatban, a magánbefektetők 27%-a, míg az üzleti befektetők több mint fele meg van győződve arról, hogy a következő 3 évben a kriptovaluták egyre fontosabbak lesznek. A pénzügyi intézmények ennél is bizakodóbbak, ugyanis a 80%-uk elismerte a kriptók növekvő fontosságát a pénzügyi ökoszisztémán belül.
A befektetők általánosságban osztoznak a kriptoeszközök növekedési potenciáljának felismerésében.
– Áll a jelentésben.
Ennek ellenére úgy tűnik, mégsem ismerik eléggé jól a befektetőiket és a piacot, és alábecsülik az ügyfelek valódi keresletét. Az intézményi elfogadás lassú, a pénzügyi szereplők alig több mint egyharmada kínál kriptoszolgáltatásokat, az EU-n belül mindössze 19%.
Érdekelhet: 3 jelentős esemény 2024-ben, amelyek a kripto elfogadását ösztönözték
A befektetők több mint 60%-a egy vagy két szolgáltatót használ, de az egyharmaduk örülne neki, ha ez a szolgáltató egy megbízható bank lenne. A letétkezelők és pénzügyi közvetítők valamelyest reagálnak a keresletre, de a fejlettebb szolgáltatások helyett egyelőre inkább letétkezelést és közvetítést vállalnak, és azt is legfeljebb a 40%-uk.
Az európai pénzintézetek alábecsülik a kriptoszektort
A Bitpanda jelentéséből kiderül, hogy az európai pénzintézetek jelentősen alábecsülik a kriptoszektort, és a magán- és lakossági befektetők erős keresletéhez képest kevés terméket kínálnak a piacon. A befektetők többsége szerint a szektor egyre fontosabb lesz, és egyre többen birtokolnak eszközöket is.
Ezzel szemben a pénzügyi intézmények azt állítják, hogy az ügyfélkörük kevesebb mint 20%-a érdeklődik a kriptók iránt. Ez arra utal, hogy körülbelül 30%-kal alulbecsülik a tényleges keresletet. Enzersdorfer-Konrad szerint azok a bankok és pénzintézetek, amelyek nem integrálják a kriptovalutákat a szolgáltatásaikba, hatalmas kockázatot vállalnak és jelentős bevételektől eshetnek el, mivel a befektetők máshova fogják vinni a pénzüket.
A 2025. január eleje óta hatályba lévő MiCA rendelet megteremtette az egységes és egyértelmű szabályozást, ami lehetővé teszi az integrációt a pénzintézetek számára. A rendeletnek nem mindenki örül, mivel az olyan kriptotőzsdék, mint a Binance, kukázzák az összes nem MiCA-kompatibilis stabilcoint, köztük a legnagyobb kapitalizációval rendelkező USDT-t is.

1. ábra. Hogyan kínál az Ön pénzintézete az ügyfeleknek hozzáférést a kriptoeszközökhöz és általában a kapcsolódó szolgáltatásokhoz?
Ennek ellenére a megkérdezett intézményeket több aggodalom is visszatartja a kriptoszolgáltatások bevezetésétől. Egyharmaduk a hírnévvesztés kockázatától tart, 21%-ukat a vállalaton belüli tudás hiánya, 14%-ot pedig az erőforrások hiánya tart vissza. A biztonság és az egyszerűség miatt az érdeklődő pénzintézetek 47%-a inkább hivatalos és elfogadott partneren keresztül biztosítaná a szolgáltatásait.
Az üzleti befektetők meglehetősen bátrak, míg a magántőkét az óvatosságot jellemzi
A Bitpanda jelentése rávilágít a magán- és az üzleti szereplők közötti jelentős eltérésre is. Bár mindkét csoport elismeri a potenciált és a lehetőségeket, a magánbefektetők továbbra is jóval visszafogottabbak befektetési tevékenységükben, ahogy ezt az alábbi 2. ábra is mutatja. Az üzleti szereplők magabiztosságát mutatja, hogy több mint kétszer annyian ismerik el a kriptovalutát különálló eszközosztályként.
A privát üzletemberek számára a legnagyobb visszatartó erőt a korlátozott ismeretek és pénzügyi műveltség. A fokozott kockázatérzékelés, a volatilitás és a kínálat könnyű elérhetőségének hiánya szintén komoly gátat képez. Ezért talán nem meglepő, hogy a magánszereplők kevesebb mint 10%-a rendelkezik kriptoeszközökkel, míg hasonló arány nyilatkozott arról, hogy nem kíván többet vásárolni.
A befektetés inkább az olyan tehetősebb ügyfelek körében jellemző, akik pénzügyileg képzettebbnek tartják magukat. A 100 ezer euró feletti vagyonnal rendelkezők 50%-a már vásárolt vagy tervez vásárolni, míg a 100 ezer alatti likvid tőkével rendelkezők mindössze 30%-a nyilatkozott így.
A Bitpanda legújabb felmérése rávilágít a növekvő keresletre, miközben feltárja az európai bankok és pénzintézetek hozzáállását, rámutatva a kereslet-kínálat megfelelő felmérésének hiányára. Bár a magánbefektetők körében óvatosabb a lelkesedés, a befektetői csoportok összességében egyre nagyobb érdeklődést mutatnak. Amit a pénzintézetek jelenleg nem tudnak lekövetni. A MiCA rendelet biztosítja a megfelelő kereteket, de a bankok nagyon megfontoltak. Ezért hiába történik számos pozitív lépés, a kockázatok vagy egyéb hiányosságok miatt az integráció lassan halad.
A teljes jelentést ide kattintva tekintheted meg.