Bekeményít Hollandia a kriptovaluták átláthatóságát illetően?

A holland kormány a napokban indította el közvélemény-kutatását egy új törvénytervezettel kapcsolatban.

A tervezet szerint a kriptovaluta-szolgáltatóknak adatokat kellene gyűjteniük ügyfeleik pénzügyi tevékenységeiről, és ezeket meg kellene osztaniuk a helyi adóhatóságokkal. Az új szabályozás az Európai Unió DAC8 keretrendszerével összehangolva születne, mely a kriptovaluta-befektetők átláthatóságának növelését célozza.

Miért fontos a szabályozás?

A holland pénzügyminisztérium október 24-i közleménye szerint az új törvénytervezet célja, hogy megerősítse a kriptovaluta-tulajdonlás transzparenciáját, amely kulcsfontosságú lehet az adóelkerülés és a csalások visszaszorításában. A tervek szerint a holland adóhatóság – a Belastingdienst – a kriptoszolgáltatók által összegyűjtött adatokat megosztaná más EU-tagországok adóhatóságaival, így létrejönne egy uniós szinten átláthatóbb rendszer.

Kapcsolódó tartalom: Dánia megadóztatná a nem realizált kriptovaluta nyereséget is

Az új szabályozás hogyan érinti a kriptotulajdonosokat?

A pénzügyminisztérium kiemelte, hogy a holland kriptovaluta-befektetők számára ez nem jelent majd újabb terheket, mivel már jelenleg is kötelesek bevallani a kriptovaluta-befektetéseiket a holland adóhatóságnál. A szolgáltatók számára az új rendszer megkönnyíti az adatszolgáltatást, mivel csak abban az EU-tagországban kötelesek jelentést tenni, ahol regisztráltak.

Szélesebb nemzetközi összefogás a kripto-adatgyűjtésben

A javasolt törvény értelmében nemcsak az EU-tagállamok kapnának hozzáférést ezekhez az adatokhoz, hanem más CARF-ot aláíró országok, például az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Kanada és Ausztrália is. A Crypto-Asset Reporting Framework (CARF), amelyet 2023 novemberében fogadtak el, a kriptoeszközök jelentésére irányuló nemzetközi kezdeményezés, amelyet a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kezdeményezett.

Mi várható?

A holland kormány a kriptovaluta-adatok átláthatóságát elősegítő törvénytervezetéről november 21-ig várja a nyilvánosság és az érintett iparági szereplők véleményét. A véleményezési szakasz után a törvényjavaslat kidolgozása folytatódik, és a tervek szerint 2025 második negyedévében kerülhet a holland képviselőház elé. Ha elfogadják, a törvény egyértelműbb adatgyűjtési szabályokat vezetne be a kriptoszolgáltatók számára, amelyek így az EU-s és a nemzetközi szabályozási elvárásoknak is megfelelnének.