A kriptovaluta-szektor győzi le a hagyományost, vagy fordítva?
Vannak, akik a kriptovaluta-szektor teljes, kiütéses győzelmét várják, mások pedig azt jósolják, hogy jelentőségüket vesztik, kártyavárként fognak összeomolni. De mi van, ha az igazság a kettő között félúton lesz? Egyik világ sem győzi le a másikat, ehelyett békés egymás mellett élésben, együtt fejlődnek majd tovább, erősítve egymást? (Véleménycikk.)
A kriptovaluta-szektor lesz a győztes, vagy a hagyományos, a TradFi? Vannak, akik azt hiszik, hogy a kriptovaluták nem érnek semmit, nincs mögöttük semmi, csak egy pilótajáték az egész és halálra van ítélve. Mások pedig azt gondolják, hogy a kriptovaluta-világ hamarosan leigázza a hagyományos pénzügyi, gazdasági és politikai modellt, teljesen átveszi a helyét és kiszorítja azt.
Véleményem szerint nagyon könnyen lehetséges, hogy mindkét oldal nagyot téved, és egyfajta köztes, kompromisszumos megközelítés a helyes. Azaz, hogy a kettő egyre nagyobb hatással lesz, van egymásra, és együtt fognak tovább fejlődni, egyszerre versenyezve és kölcsönösen inspirálva, megtermékenyítve egymást.
Már a napi hírekben a kriptovaluta-szektor
Aminek ráadásul egyre több nyomát fel lehet lelni a napi hírekben, rövidebb és hosszabb távú folyamatokban is. Lássunk például egy egyszerű hírcsokrot az utóbbi napokból, ahol mind-mind arról szól, hogy a két világ összefonódik és hat egymásra:
A Polygont használja az Instagram NFT-kereskedési platformjához, a JPMorgan pedig DeFi-vel kísérletezik ezen a blokkláncon.
- Három nagy jegybank a DeFi-t teszteli a hagyományos devizapiacokon
- A Google Cloud Solana validátor lesz – ki is lőtt az árfolyam
- Az indiai rendőrség a Polygon blokkláncot vezeti be a bejelentések kezelésére
- A Starbucks NFT-alapú hűségprogramot indít
- Újabb pénzforgalmi szolgáltató bővíti eszközkínálatát kriptovalutákkal
- A Binance segítene Elon Musknak, hogy a Twitter a Web3 része legyen
- Kilenc év alatt 39 ezerre nőtt a bitcoin ATM-ek száma
- A Revolut új kriptokártyájával is fizethetsz, és visszakaphatod pénzed egy részét
- Itt a Binance újabb nagy ötlete: bankot venne
A kriptovaluta-szektor és a kapitalizmus természete
Már évek óta szöget ütött bennem, hogy mivel megállítani aligha tudják, a hagyományos gazdasági élet szereplői valamilyen szempontból inkább az élére fognak állni a blokklánc és a kriptodeviza fejlesztésének. Aminek megvan a mélyreható oka, és az a kapitalizmus természetében keresendő.
Mert mit szoktak csinálni a kapitalisták, vállalkozók az új technológiákkal? Néha előfordul, hogy a technológiai haladás kerékkötői. Például amikor egy szénbánya-tulajdonos megtorpedózza a vízerőművet, hogy továbbra is az ő szenét vegyék egy banánköztársaságban.
De inkább az a jellemző, hogyha az új technológia hatékonyság-növekedést eredményez a termelésben vagy a szolgáltatásban, akkor inkább átveszik és felhasználják. Ha általa időt, pénzt, ráfordítást takaríthatnak meg, vagy jobb árukat tudnak nyújtani, akkor örömmel kedvükre ölelik azt a technológiát.
A hatékonyság és a profit az Isten
Van két verzió. Vagy jó a blokklánc-technológia, vagy nem jó. Ha jó, ha hatékonynak bizonyul, és a profitot tudja növelni, akkor szinte biztos, hogy egyre több vállalat , szervezet , pénzintézet, biztosító társaság és a gazdasági élet sok más szereplője akarja majd használni. Mert ilyenek a kapitalisták. Hatékonyabbak, jobbak, olcsóbbak akarnak lenni, nem szívjóságból, hanem azért, hogy több profitot termeljenek.
Így aztán nagyon valószínű, hogyha blokklánc technológia igazán használhatónak és hatékonynak bizonyul, akkor bevonul a hagyományos gazdaság több szegletébe. Másrészt viszont, és ez is látható a kriptovaluta-szektorban, a kriptósok is rengeteg megoldást vesznek át vagy formálnak a maguk képére a hagyományos gazdaságból. A kriptovaluta protokollok érméi egyre inkább technológiai cégek részvényeiként működnek. Megjelentek már a kötvények is ebben a szektorban, vállalatszerű protokollok, DAO-k működnek profitorientált, a klasszikus vállalatokhoz nagyon hasonló módon, módszerekkel.
Túlságosan is összefonódnak?
A két világ kölcsönösen ötleteket lop egymástól, átveszi egymás legjobb megoldásait, és várhatóan szépen együtt fejlődik majd, akár amíg teljesen el nem mosódik a határ a blokklánc és a nem blokklánc alkalmazások között. A web3 nem lehet meg web2 nélkül, és a web2 egyre nagyobb részében jelenik majd meg a web3. Már most is létezik tradicionális és centralizált pénzügy (TradFi, CeFi), van decentralizált pénzügy (DeFi), de van már hibrid, centralizált decentralizált pénzügy is (CeDeFi).
A DeFi területén egyenesen túl nagyok már az összefonódások – mondta nemrég Vitalik Buterin Ethereum-alapító. Ez azzal járhat, hogy az államok szigorúbban akarják szabályozni a kriptovaluta-szektort.
Címlapkép: Hagyomány és jövő. Vas, acél és kriptovaluta. (Pixabay.com)