Melyik ország realizálta a legnagyobb kripto-nyereséget 2023-ban?
Az előző évekhez hasonlóan a Chainalysis elkészítette becsléseit a 2023-as évre vonatkozóan is, ahol az országonként realizált kriptovalutákból származó nyereségeket rangsorolták. A viszontagságokkal teli 2022-es esztendő után tavaly egy kisebb fellendülésnek lehettünk tanúi, ugyanakkor a nyereségek messze elmaradnak a 2021-ben látottaktól. Melyik régió, illetve melyik ország volt a leginkább nyereséges?
Ázsia vezeti a kriptovaluta-adaptációt
Kétség sem fér hozzá, hogy a kriptovaluták térnyerése első sorban a magas inflációval, bizonytalan gazdasági- és politikai környezettel sújtott régiókban emelkedik ki, ugyanakkor a latin-amerikai átvétel nem jelenik meg realizált nyereségben. Az innovatív technológiai befogadásról és mérhetetlen mértékű fejlődésről ismert ázsiai országok azonban kézzel fogható nyereségre váltották 2023-ban a kriptovalutákon elért hozamokat.
Ázsián belül Vietnamban, Kínában, Indonéziában és Indiában is jelentős nyereségeket értek el a befektetők, melyek meghaladták az egymilliárd dolláros becsült nyereséget, ezzel pedig a világ első hat helyezettje között foglalnak helyet. A Statista adatai alapján Indonézia egyébként a negyedik legnagyobb lakosság-arányos kriptovaluta tulajdonos, ahol a lakosság közel 30%-a (29%) birtokol kriptovalutát a 2023-as adatok alapján.
A bevételek elmaradnak 2021-hez képest
Nehéz összehasonlítani a különböző éveket a kriptovaluták ciklikus mozgása alapján, ugyanakkor azt megállapíthatjuk, hogy 2023 utolsó harmadában a piac hasonló mozgást produkált, mint azt 2021-ben tette. A 2023-as realizált globális nyereség 37,6 milliárd dollárnak feleltethető meg, mely jelentős fellendülésnek mondható a 2022-ben realizált 127,1 milliárd dolláros veszteséghez képest. A listát ugyanakkor 2021 vezeti a maga 159,7 milliárd dolláros realizált nyereségével.
Becsült realizált kriptovaluta-nyereség/veszteség, forrás: Chainalysis
A jelentős különbség többek között abban rejlik, hogy míg 2021 az előző ciklus csúcsa volt, addig 2023 a következő ciklusnak a kezdete, és mindenki a következő 1-2 évet várta – többek között az intézményi beruházásoknak és a Bitcoin-felezésnek köszönhetően. Amennyiben azonban ilyen szintű intézményi beruházások lesznek a Bitcoin spot ETF-be, illetve a potenciálisan jóváhagyásra kerülő Ethereum spot ETF-be, kétség sem fér hozzá, hogy 2024-ben akár a 200 milliárd dolláros realizált nyereséget is meghaladhatja a globális kriptopiac.
India lehet a következő kripto-központ
Annak ellenére, hogy India jelentős szabályozási- és adózási kihívásokkal néz szembe a kriptovalutákat illetően, kétség sem fér hozzá, hogy dinamikus fejlődése mindenképp említésre méltó. A Statista adatai alapján az ország lakosságának mindössze 8%-a rendelkezett kriptovalutával 2019-ben, 2023-ban viszont már a lakosság 27%-a, ezzel pedig a legnagyobb növekedést India mutatta be a kriptovaluta-adaptációban a vizsgált 5 év során.
A kriptovaluták elfogadása kétségtelenül hatékonyabb Közép- és Dél-Ázsiában, mint a nyugati társadalmak körében, ugyanakkor India még ebből is kiemelkedik: A CSAO-régió (közép- és dél-ázsiai és óceániai régió) jelentős szerepet vállalt magára a digitális eszközipar alakításának illetően, melynek India is meghatározó tagja. A Global Crypto Adaptation Index szerint egyébként India a világ legnagyobb CSAO-piaca, számos projekt – például a Polygon (MATIC) is – innen indult.
A következő lépés a fejlődő országok számára egyértelműen az a globális kriptopiacon, hogy ne csak aktívan használják azokat, ahogyan Latin-Amerikában, hanem hogy kézzel fogható nyereségre válthassák őket. Ebben egyébként az Egyesült Államok jelentősen kiemelkedik, őket pedig az Egyesült Királyság követi. Ebből is látszik, hogy van még mit tanulni a nyugati, fejlett realizmustól, és nem szabad feltétlenül túl mohónak lenni.
Becsült országonkénti realizált kriptovaluta-nyereség 2023, forrás: Chainalysis