Így találd meg a legjövedelmezőbb kriptovalutákat!
Napról napra jelennek meg az újabbnál újabb kriptovaluták, melyek akár csak egy ideig, vagy akár hosszabb távon is meghatározó szereplői lehetnek egy adott ciklusnak vagy ciklusoknak. Kétség sem fér hozzá, hogy a Bitcoin és Ethereum dominanciája megtörhetetlen, ugyanakkor aki a blue chip kriptovalutákon kívül mást is megvásárolna, annak nem árt tisztában lenni néhány dologgal. Így járj utána egy kriptovaluta hitelességének.
Rengeteg lehetőség, kevés van viszont elrejtve
Kevés olyan csiszolatlan gyémánt van a kriptovaluta szektorban, mely ténylegesen mindenki számára elérhető és valóban 100-1000-szeres megtérüléssel kecsegtet. A legfontosabb azzal tisztában lenni, hogy minél nagyobb hozamra szeretnénk szert tenni, annál nagyobb kockázatot kell vállalnunk. A CoinGecko adatai szerint jelenleg 12 915 kriptovaluta van listázva, mely nagyjából a negyede a tőzsdén jegyzett cégeknek, vagyis a merítési lehetőség jóval átláthatóbb, mint a részvények esetében. A teljes kriptovaluta piac nagyjából 2 300 milliárd dolláros, melynek a kétharmadáért a Bitcoin (49%) és az Ethereum (17%) felel. A listázott kriptovaluták közül 450 db éri el a 100 millió dolláros piaci kapitalizációt (tokenek száma × árfolyam), ez alatt az árfolyamok stabilitása jelentős mértékben csökken. A kiszemelt kriptovaluták megvásárolhatók centralizált, illetve decentralizált tőzsdén attól függően, hogy melyik, hol van listázva, azonban a befektetés előtt érdemes utánajárni számos dolognak.
Weboldal, white paper, közösségi média
Minden valamire való kriptovaluta rendelkezik aktív, könnyen kezelhető és jól átlátható felületekkel, ahol a legfontosabb információk elérhetők. Ezek közé tartozik a fehér könyv, melyben bemutatásra kerül az adott projekt, annak roadmapja, az alkalmazott technológia, a küldetés és a natív token menedzsmentje. Egy jó felületen elérhető kell legyen a projekt mögött álló csapat, finanszírozó intézmények és partnerek neve is, a közösségi médiában (Twitter, Reddit, Discord) pedig aktuális és érdemi dolgokról kell, hogy a kommunikáció szóljon az átverések elkerülése érdekében.
Csapat és partnerek
A jó projektek mögött első sorban egy jó csapat kell, hogy álljon. Egy projekt akkor lesz sikeres, ha a mögötte álló emberek rendelkeznek a megfelelő végzettséggel és tapasztalattal, részt vettek már korábban sikeres projektekben és alapos utánajárás után eldönthető, hogy hitelesek az adott szférában, nem folyik ellenük éppenséggel eljárás, nem köthető a nevükhöz csőd és társai. A jó projektek továbbá rendelkeznek olyan nívós partnerekkel, melyek ismert brandek, azok képviselői vagy a tech- és kriptovaluta szférában megkerülhetetlennek számítanak – ilyen többek között a Google, Microsoft vagy a Binance.
Piaci mutatószámok
A három legfontosabb piaci mérőszám, melynek mindenképp utána kell járni minden kiszemelt projekt esetén a piaci kapitalizáció, a kereskedési volumen és a token kínálat.
- Piaci kapitalizáció: Az árfolyam és az elérhető darabszám szorzata, általános szabály, hogy egy projekt akkor mondható biztonságosnak, ha átlépte az 1 milliárd dolláros kapitalizációt.
- Kereskedési volumen: Amennyiben egy projekt alacsony napi kereskedési volumennel rendelkezik, fennállhat a magas fokú volatilitás és illikviditás helyzete. Amennyiben alacsony a napi kereskedési volumen huzamosabb ideig, és a projekt erősen centralizált, előfordulhat, hogy az árfolyamot pár nagyobb szereplő a kedve szerint rángatni fogja.
- Kínálat: Utána kell járni a maximális, a forgásban lévő és a teljes kínálatnak. Minden kriptovaluta rendelkezik egy leírással, hogy a tokenomics hogyan épül fel, milyen a kibocsátási üteme, mennyire inflálható el. Ezt általában a fehér könyv tartalmazza.
Ártörténet
Amennyiben egy kriptovaluta projektet vizsgálunk, érdemes megnézni, hogy az árfolyam hogyan alakult különböző időtávokon. A befektetési időtávtól függően érdemes a heti, havi és a teljes ártörténetet megnézni, hogy elkerüljünk egy pump & dump vagy rugpull projektet. Érdemes hideg fejjel dönteni, és kimaradni a FOMO-ból.
Hasznosság
Egy sikeres projekt rendelkezik egy egzakt céllal, melyre a csapat fókuszál és erre az adott problémára a projekt megoldást kínál. Az uralkodó narratívától függően lehet a projekt célja a decentralizáció, az okosszerződések futtatása, vagy ettől függetlenül rendelkezhet egy objektív céllal, melyet alaposan kiszolgál.
Ez lehet az uralkodó narratíva
Minden ciklusnak megvan a maga uralkodó narratívája, egy trend, melyet a befektetők leginkább követnek, és hasznosnak találnak. Így volt ez korábban a DeFi-nyár, az NFT-őrület vagy a Metaverzum esetében is. A CoinGecko oldalán a kategóriák fül alatt elérhetők csoportosítva a kriptovaluták, ugyanakkor a teljesség igénye nélkül a legfőbb kategória a Layer 1-es blokkláncok csoportja, melyek – a Bitcoinnal egyetemben – a peer-to-peer tranzakciók gyors és olcsó megvalósítását célozzák meg. A második rétegű (Layer 2) megoldások – első sorban az Ethereum esetében – a fő hálózatra épülő gyorsabb és olcsóbb megoldások, melyeket a fő lánc túlterheltsége teremtett.
A decentralizált pénzügyek és okosszerződési platformok a hagyományos pénzügyekben bevált és alkalmazott pénzügyi struktúrákat ültetik be a blokklánc világába úgy, hogy mindezt egy megbízható harmadik fél nélkül teszik. Ide tartozik például az Uniswap, mely a legforgalmasabb decentralizált tőzsdének bizonyult.
A jelenleg futó ciklusnak a fő narratívái a Crypto Gaming és AI eszközök lehetnek, melyek a blokkláncba ültetett speciális technológia segítségével forradalmasítják a játék- illetve a mesterséges intelligencia piacát.
Az RWA-k, vagyis a real-world eszközök első sorban valós eszközök tokenizálásával, illetve azok blokkláncba integrálásával foglalkoznak.
A kategóriák listája végtelen, ugyanakkor minden ciklusnak meglesz a maga sztárja, amely a legnagyobb figyelmet fogja élvezni, és a legtöbb tőkét fogja bevonzani.
Eszközök a blokklánc megfigyelésére
A blokklánc egyik legnagyobb előnye, hogy minden, ami a láncon történik, az nyilvános. Szerencsére számos projekt felfedezte már ezt, és összegyűjtötte a maga módján azokat az indikátorokat, melyek alapján a blokkláncon futtatott tranzakciók alapján el tudjuk dönteni, mely projekt áll stabil lábakon vagy rejt hatalmas potenciált. Nem szabad, nem érdemes vakon hinni az influenszereknek, akik egy adott projektet hirdetnek, mindig utána kell járni egy-egy adott projektnek.
Első sorban érdemes a piaci hangulatot meghatározni, hogy alkalmas-e az időszak arra, hogy felvegyük-e a pozícióinkat, vagy érdemes várni. Ezt a Fear and Greed index mutatja meg, mely egy 0-tól 100-ig terjedő skála, mely különböző szempontok alapján határozza meg a piaci hangulatot. Az Altcoin Season Index e mellett azt mutatja meg, hogy az uralkodó hangulat a Bitcoin vagy az Altcoinok számár kedvez éppen.
Amennyiben a hangulat megfelelő és azonosítottuk a narratívát, érdemes megvizsgálni, hogy lemaradtunk-e már egy adott token felfutásáról, vagy még el sem kezdődött igazán. Az akkumulációs időszakok felmérésére tökéletes mintát ad nekünk a Dropstab elemzőoldal, mely azokat a kriptovalutákat listázza, ahol az elmúlt időszakban megnövekedett volumen volt megfigyelhető. Ennek alátámasztására szolgál a teljes zárólt értéket (TVL) tökéletesen részletező DeFi Llama platform, ahol megnézhetjük, hogy melyik protokollokon, milyen összegben helyeztek el a felhasználók tőkét. Amennyiben a TVL megnövekedett, előbb-utóbb az árfolyam is követni fogja azt.
Köszönhetően a nyilvános blokkláncoknak, lehetőségünk van azt is megfigyelni, hogy a szakmában ismertebb emberek, befolyásosabb szereplők miket vásárolnak meg. A DeBank, Nansen Portfolio és Messari oldalakon keresztül konkrét tárcacímekre szűrve tudjuk megnézni, hogy egy adott illető éppen mit, milyen mennyiségben és mennyiért vásárolt, vagy lehetőségünk van listázni az éppen trending kriptovalutákat mennyiségre, hátha kiszúrunk egy-egy jobb alternatívát.
Fontos leszögezni ugyanakkor, hogy semmit sem szabad készpénznek venni, hiszen velünk együtt közel 500 millió szereplő igyekszik a lehetőségeihez mérten legjobb befektetési alternatívákat megtalálni. A tőzsdén és kriptotőzsdén egyaránt intézményi szereplőkkel, bálnákkal együtt érdemes mozogni, nagy általánosság, de a magánszemély ritkán fogja túlteljesíteni a piacot, ezért érdemes a piaccal együtt haladni. Mielőtt befektetnél, mérd fel a rendelkezésedre álló lehetőségeket, határozd meg az időtávot, melyben gondolkodsz és alapos utánajárás után, a megfelelő platformon vedd fel pozícióidat, ügyelve az átverésekre és csalókra. Amennyiben valami túl magas hozammal kecsegtet, azt nem árt elkerülni.