Kriptovaluta-csalók hamis videókat posztoltak az Apple Show alatt
Az év egyik legjobban várt médiaeseménye volt a tegnap esti Apple Show. A konferencián amellett, hogy bemutatták a legújabb iPhone-t és Apple Watch-ot, a vállalat vezérigazgatója, Tim Cook mondott beszédet. A több millió embert megmozgató közvetítés azonban remek lehetőséget teremtett a csalók számára is.
Információink szerint csalók egy csoportja deepfake videót készített, melyben Tim Cook arra kéri a nézőket, hogy helyezzenek el kriptovaluta-eszközöket egy adott tárcacímen. Az AI által generált videóban azt ígérték, hogy az Apple az elhelyezett összeg dupláját küldi vissza rövid időn belül.
Újabb kripto-csalás terjed a neten
A megszokottól eltérő módon idén hétfő este tartotta éves bemutatóját az Apple, melyben a legújabb iPhone és Apple Watch-termékek mellett az iOS 18-at és az Apple Intelligence-t, az Apple saját fejlesztésű mesterséges intelligenciáját is bemutatták.
A hagyományokhoz híven a vállalat vezérigazgatója, Tim Cook, konferálta fel a bemutatót. Az esemény az Apple YouTube-oldalán és az Apple TV-n is követhető volt, ugyanakkor számos élő közvetítés jelent meg a YouTube-n, ahol Tim Cook hamisítványa egy deepfake videóban beszél arról, hogy a most elhelyezett kriptovaluta-eszközöket az Apple megduplázza.
AI is getting WAY too good
355k people watching a fake “apple” account on @youtube that’s promoting a massive crypto scam lol
The reason there are so many viewers is because the keynote today at 12pm cst@YouTubeCreators pic.twitter.com/O2ufpxdKnF
— BearPig 🧸🐷 (@BearPigCentral) September 9, 2024
A hamisítvány arra kérte a nézőket, hogy helyezzenek el Bitcoint, Ethert, Tethert vagy Dogecoint egy adott tárcán, a tech-óriás pedig hamarosan ennek a dupláját küldi vissza. A „duplázd meg a pénzed” csalás nem egyedi, a csalók azonban a nyomonkövethetőség ellenére megtartják az alapokat, és igyekeznek tisztára mosni azokat különböző decentralizált alkalmazások segítségével.
Az X-en megosztott videókból és képekből jól látszik, hogy a csalók alapos munkát végeztek. Létrehozták az ellenőrzött csatornákat, több százezer megtekintést generálva, mely valószínűleg nem kevés áldozattal járt.
Deepfake videók terjedése a neten
A YouTube ügyfélszolgálati csapata egy X-bejegyzésben azonnal elismerte a csalást, és felszólította a felhasználókat, hogy jelentsék ezeket a videókat és tartalomgyártókat. A színlelt videók már nem elérhetők, a kapcsolódó fiókokat pedig lekapcsolták.
Az eset rávilágít arra, hogy a mesterséges intelligencia hatalma korlátlan, és bármire felhasználható. Az elmúlt időszakban számos hasonló kaliberű személlyel és eseménnyel igyekeztek csalást végrehajtani. Ilyen eset volt júniusban a Seven műsorszolgáltató, akik egy Elon Musk-hamisítványról tettek közzé videók.
Nagy port kavart Donald Trump és Kamala Harris deepfake videója is. A montázsban az látszik, hogy a két elnökjelölt romantikus képeket osztanak meg egymással, vagy érzelmes SMS-eket váltanak.
Szintén ezen a nyáron Elon Muskról közöltek egy másik hamis videót, melyben a SpaceX Starship űrhajóinak a fellövéséről beszél. A videóban arra kérte a nézőket a „hamis Musk”, hogy támogassák az expedíciót kriptovalutákkal, melyeket a missziót követően megdupláz.
Az AI által generált tartalmakkal kapcsolatos aggodalmak az elmúlt években új szintre léptek. A csalások exponenciális növekedésére a Világgazdasági Fórum is felhívta a figyelmet. A mesterséges intelligencia kedvezőtlen következményei a „Global Risks Report” kiemelt helyén szerepelnek. Érdemes körültekintően eljárni, és nem elfogadni mindenféle kedvező ajánlatot.