Egy kriptotőzsde alapítója is érintett Oroszország és az USA közötti lehetséges fogolycserében

Az Oroszország és az Egyesült Államok közötti fogolycsere jelentős diplomáciai lépés lehet, amely során két amerikai fogvatartott, köztük egy Wall Street Journal újságíró és egy volt tengerészgyalogos szabadulhatna meg több orosz fogolyért cserébe. Az orosz foglyok között szerepel Alexander Vinnik, a BTC-e kriptotőzsde alapítója is.

Az Orosz-Amerikai fogolycsere háttere

Az orosz hatóságok állítólag egy fogolycsere megszervezésére készülnek. Ennek során több orosz állampolgárt, köztük Alexander Vinniket – a BTC-e kriptotőzsde üzemeltetőjét – is visszaküldenék Oroszországba. Vinnik jelenleg az Egyesült Államok és szövetségesei őrizetében van. A cserében érintett két amerikai állampolgár Evan Gershkovich, a Wall Street Journal újságírója, és Paul Whelan, egy korábbi amerikai tengerészgyalogos.

A fogolycseréről szóló hírek a Bloomberg értesülésein alapulnak, miszerint Gershkovich és Whelan orosz börtönökből ismeretlen helyszínekre kerültek át. Az orosz állami médiára (TASS) hivatkozva a Business Insider jelentése szerint az érintett oroszok – Alexander Vinnik, Vladiszlav Klyushin, Vadim Konoscsenko és Makszim Marchenko – neveit törölték az FBI adatbázisából a csere előkészítéseként.

A kriptovilág szereplője: Alexander Vinnik

Alexander Vinnik, aki korábban bűnösnek vallotta magát pénzmosásban való részvétel miatt a BTC-e kriptotőzsdénél végzett munkája során, központi szereplője ennek a fogolycserének. Tevékenysége körülbelül 121 millió dollár elvesztéséhez vezetett, és megkönnyítette az illegális pénzek tisztára mosását.

Vinnik ügyvédje korábban már említette, hogy folyamatosan magas szintű tárgyalások zajlanak Oroszország és az Egyesült Államok között az ő szabadon bocsátása érdekében. Az elmúlt hónapokban Vinnik is reményét fejezte ki egy esetleges fogolycsere kapcsán.

Vádak és a politikai háttér

Evan Gershkovichot és Paul Whelant kémkedéssel vádolták meg Oroszországban. Gershkovichot 2023 márciusában, míg Whelant már 2020 decemberében tartóztatták le. Az Egyesült Államok kormánya következetesen tagadta ezeket a vádakat, és kijelentette, hogy mindkét letartóztatás politikai indíttatású volt.