Kriptotemető: a CoinGecko-n 2014 óta listázott érmék több mint fele halott
A CoinGecko nemrégiben készített átfogó elemzést a kriptopénzek helyzetéről. Az eredmény szerint 2014 óta a platformon jegyzett 24 000 digitális valuta több mint 50%-a halott.
Ez azt jelenti, hogy 14 039 kriptovalutát nyilvánítottak „halottnak” vagy „bukottnak” a hosszú inaktív időszakok vagy a hatékony csereeszközként való életképesség hiánya miatt.
2021-ben a kriptók a végzettel néztek szembe
A jelentés szemléletesen ábrázolja a kihívásokkal és bizonytalanságokkal teli piacot, ahol jelentős összefüggés mutatkozik a bikafutamok és a projektek kudarcai között. A 2020-2021-es fellendülés során tapasztalt árrobbanás és a spekulatív lelkesedés követelte a legtöbb áldozatot. A 7530 érme – az összes megszűnt érme 53,6%-a „bukott” el az ezt követő korrekciónál.
Ebben az időszakban terjedtek el a mémérmék is, amelyeket a szilárd technológiai alapok és a világos felhasználási feltételek hiánya jellemzett, ami meteorikus felemelkedésükhöz, majd bukásukhoz vezetett.
A 2021-ben bevezetett kriptovaluták jártak a legrosszabbul, 2024 januárjára 5724″ halottal”. 2021 volt a legrosszabb év a projektindítások tekintetében, a CoinGeckón jegyzett kriptovaluták több mint 70%-a elpusztult.
A 2022-ben listázott kriptovaluták közül 3520 már összeomlott, ami körülbelül 60%-os arányt jelent.
2023-ban a CoinGecko által listázott érmék közül 289 tűnt el a süllyesztőben. Több mint 4000 érmével a listán, ez kevesebb mint 10%-os hiba arányt jelent. Az előző évekhez képest ez jelentős csökkenés.
A kijózanító értékelés közepette a 2023-ra vonatkozó adatok reményre adhatnak okot. Az ebben az évben kibocsátott érmék bukási aránya jóval alacsonyabb, 10%. A több mint 4000 érméből eddig csak 289 bukott el.
A befektetők alkalmazkodnak: Az erősebb kriptoprojektek előnyben részesítése
Ez a pozitív tendencia több tényezőn alapul. Többek között a jobban strukturált, erősebb értékkel bíró projektek felé történő lehetséges elmozdulásnak, valamint az alaposabb kutatást és átvilágítást végző, érettebb befektetői körnek.
A jelentés több fő okot is meghatároz egy kriptovaluta deaktiválásának a CoinGecko platformon. A lista élén a 30 napot meghaladó, hosszan tartó inaktivitás áll, ezt követik a médiajelentések vagy a csalásokat leleplező hiteles bizonyítékok.
Továbbá a projekt feloszlása, a márkanévváltás vagy a tokenek használhatatlanná válása is a deaktiválást szükségessé tevő tényezők között szerepel.
Végső soron a CoinGecko jelentése figyelmeztető példaként szolgál a kriptopénzpiac zavaros vizein navigáló befektetők számára. Ilyen magas kudarcarány mellett nyilvánvalóvá válik az alapos kutatás és az egyes projektek körültekintő értékelésének szükségessége.