A Telegram lehet a világ következő szuperapplikációja

A Telegram, a több mint egymilliárd felhasználóval rendelkező üzenetküldő platform, folyamatosan bővülő szolgáltatásaival egyre inkább a digitális gazdaság globálisan elérhető szuperalkalmazásává válik – hasonló ökoszisztémát építve ki, mint a kínai WeChat, de világszintű hatókörrel.

Manny Stotz, a TON Foundation elnöke szerint a Telegram a kriptoalapú szolgáltatások integrálásával a tartalomkészítők és felhasználók számára is egy önálló, decentralizált piactérré válhat.

„Látunk például amerikai influencereket, akiknek az Instagram-oldalukon az első link, amit kiraknak, a Telegram-linkjük” – mondta Stotz.

A Telegram lehet a fejlődő országok mentsvára

Stotz úgy véli, hogy a Telegram különösen jelentős szerepet játszhat azokban a régiókban, ahol a pénzügyi infrastruktúra hiányos vagy instabil.

„Itt ülök egy százbillió dolláros zimbabwei bankjeggyel. Ez egy valódi bankjegy. Hatalmas a baj. A világon 3 milliárd ember nem rendelkezik bankszámlával. Nekik nincs amerikai dollárjuk – zimbabwei dollárjuk van, vagy valami hasonlójuk. Viszont, már van okostelefonjuk.”

A Telegram és a TON által biztosított infrastruktúra lehetőséget ad ezeknek az embereknek, hogy okostelefonjaik segítségével hozzáférjenek stabilcoinokhoz és más kriptoalapú eszközökhöz, amelyek segíthetik őket a megtakarításban és stabilabb pénzügyi tranzakciók lebonyolításában.

„Ez bizonyos értelemben emberi jogi kérdés. A nyugati világban a kriptovaluták talán csak érdekességek vagy befektetések. A fejlődő országokban viszont létkérdés lehet” – tette hozzá Stotz.

A Telegram és a TON kapcsolata

A Telegram egy széles körben használt üzenetküldő alkalmazás több mint 1 milliárd felhasználóval. A TON Foundation pedig egy decentralizált blokkláncot támogató szervezet. Kettejük kapcsolata azonban mélyre nyúlik vissza.

A TON-t eredetileg Nikolai Durov fejlesztette ki, aki a Telegram alapítója is egyben. A Telegram a TON-t saját kriptopénzének (Gram) bevezetésére tervezte használni. Az amerikai szabályozó hatóságok tiltó végzése miatt azonban 2020-ban kénytelenek voltak feladni ezt a projektet. Ekkor átnevezték a hálózatot, és nyílt forráskódra építve független fejlesztők vitték tovább, akik decentralizált alkalmazásokat (dAppok) hoztak létre a TON felhasználásával. Így jött létre a TON Foundation, amely most a TON blokklánc fő fejlesztője és gondozója. Bár jogilag független a Telegramtól, a Telegram támogatja a TON-t azzal, hogy integrálja a szolgáltatásait a platformjába. Ezek a szolgáltatások a következők:

Telegram Wallet

A Wallet egy Telegramba épített kriptotárca. Lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy kriptovalutákat küldjenek/fogadjanak, emellett vásárlásra, fizetésre és NFT-k tárolására is lehet használni.

A népszerű csevegőalkalmazás Wallet nevű kriptotárcája egy külön kereskedelmi szekciót is (Wallet Trade) tartalmaz, amely olyan digitális eszközöket támogat, mint a TON ( TON Price TON Price ), a BTC ( BTC Price BTC Price ) és az USDT. Márciusban új érmékkel bővült a Wallet kínálata, és a támogatott tokenek közé került az ETH ( ETH Price ETH Price ), SOL ( SOL Price SOL Price ), DOGE ( Doge Price Doge Price ), APT, SHIB, PEPE, WLD, és sok más érme.

Telegram

Telegram Wallet applikáció

Mini App Platform (Web3 alkalmazások)

A Telegramon belül már különböző Mini Appokat is lehet futtatni, pl. játékok, piacterek, chatbotok. Ezek a Mini applikációk is a TON blokkláncot használják. Egyébként meglehetősen nagy népszerűségnek örvendenek, mára közel 1 milliárd felhasználójuk van, ami azt mutatja, hogy a felhasználók körében egyre nagyobb az érdeklődés a decentralizált alkalmazások iránt.

Telegram

Néhány népszerű Telegram Mini App

Hirdetési bevételmegosztás

A Telegram bevezette, hogy a nyilvános csatornák üzemeltetői pénzt kereshetnek hirdetésekből – a hirdetési bevételek 50%-át kapják meg Toncoinban, más kripto vagy fiat opció nincs.

Összegezve, a blokklánc és a decentralizált szolgáltatások integrálása révén egy olyan digitális szuperapp válhat a Telegramból, amely nemcsak a nyugati világ kényelmi szolgáltatásait kínálja, hanem a fejlődő régiók pénzügyi kihívásaira is konkrét megoldásokat ad.