4 tényező, ami szignifikáns hatást gyakorolhat a kriptopiacra az elkövetkező hét során
Egy rövid, de annál sűrűbb hét áll előttünk gazdasági szempontból, amikor is az Egyesült Államokban GDP- és inflációs jelentések jelennek meg, valamint a Federal Reserve ülésére is sor kerül. Az alábbiakban kiderül, hogy mely az a 4 tényező, ami jelentősen befolyásolhatja majd a kriptopiac történéseit.
A kriptovaluták piacán az elmúlt napokban rally volt tapasztalható, azonban kezdenek csillapodni a kedélyek és a legtöbb digitális eszköz már korrigált is a hét elején.
A világgazdasági körülmények, valamint a Donald Trump kormánya alatt várható politikai változások támogatják a kriptó és technológiai részvények, különösen a mesterséges intelligenciához kapcsolódó eszközök optimista kilátásait.
A keddi nap folyamán jelenik meg a novemberi fogyasztói bizalmi index jelentése, amely a fogyasztók gazdasági tevékenységbe vetett bizalmának szintjét mutatja, ami hatással van a kiadásokra, ami így közvetlen hatást gyakorol a GDP-re.
A Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság szintén kedden ül össze, hogy megvitassa a legutóbbi, november 6-7-i kamatdöntő ülés jegyzőkönyvét. A Fed két héttel ezelőtt az infláció folyamatos csökkenésére reagálva negyed százalékponttal csökkentette az irányadó kamatlábat.
A szerdai napon jelenik meg a 2024. harmadik negyedévi évesített GDP-növekedési jelentés, amely friss képet ad a GDP változásáról. A közgazdászok előrejelzése szerint a második becslés megerősíti a 2,8%-os évesített növekedési ütemet, ami enyhe lassulást jelent a második negyedévi 3%-os erősödéshez képest.
Továbbá, szerdán várható az októberi Személyi Fogyasztási Kiadások (PCE) jelentés is. Ezek az adatok azt tükrözik, hogy a fogyasztók átlagosan mennyi pénzt költenek havonta és a központi banki döntéshozók elsődleges inflációs mérőeszközként használják.
„A PCE inflációs adatok piacmozgatóak lesznek, mivel a decemberi kamatcsökkentés esélyei mérséklődtek”, magyarázta a Kobeissi Letter.
A hagyományos piacok csütörtökön zárva lesznek Amerikában a hálaadás ünnepe miatt, a kriptopiacok azonban akkor sem ejtőznek.
Vajon miként reagál majd a piac az eheti fejleményekre?
A teljes kriptopiaci kapitalizáció 3%-kal csökkent a hétvégi rekordmagas értékéhez képest és a hétfő reggeli ázsiai kereskedés során 3,44 billió dollárra esett vissza. A hónap eleji amerikai elnökválasztás óta több mint egy billió dollár érkezett a szektorba.
A Bitcoin 2,5%-ot esett a november 22-i 99 645 dolláros történelmi csúcs óta, vasárnap rövid időre 96 000 dollár alá is esett, majd hétfő reggel 98 000 dollár körül ingadozott. Az elmúlt két hét 20%-os emelkedése után visszaesés várható.
Az Ethereum ismét ellenállásba ütközött közvetlenül a 3 400 dollár fölött, aminek hatására az árfolyam csökkenni kezdett.
Az altcoinok jelenleg többnyire csökkenő tendenciát mutatnak, miután az elmúlt hét során figyelemre méltó nyereséget értek el. A kivétel a Near Protocol (NEAR), amely 7,6%-ot emelkedett és június óta először lépte át a 7 dolláros szintet.