Hol tart most a kriptoipar?

Annak ellenére, hogy a kriptoipar elfogadottsága jelentősen növekszik, a szakértők úgy vélik, hogy az iparág még mindig a fejlődés korai szakaszában van. Szerintük az ágazat jövője olyan tényezőktől függ, mint a szabályozási fejlemények és a piaci stabilitás.

Bár a Henley Crypto Wealth jelentés becslése szerint a kriptopénzek elfogadottsága meghaladja a 30%-ot, ami viszonylag magasnak számít, a szakértők szerint a kriptoipar még mindig a „korai hiper-növekedési fázisban” van.

Hong Yea, a Goldman Sachs volt kereskedője szerint a magas elfogadottsági arány azt jelzi, hogy a kriptopénz valójában még messze van az érettségtől, és még jelentős terjeszkedési lehetőségei vannak.

Mint a Henley Crypto Wealth jelentéséből kiderül, a kripto felhasználók száma a 2023-as alig több mint 420 millióról 2024-re vélhetően 32%-kal, 560 millióra nő.

A jelentés adatai szerint a bitcoin (BTC) is csaknem hasonló arányban (31%-kal) nőtt, 275 millió felhasználóra. Yea, aki a GRVT társalapítója, ahhoz hasonlítja a kriptoszektorban jelenleg tapasztalható folyamatokat, ami a fintech és a közösségi média iparágakkal történt az elfogadásuk kezdeti szakaszában.

A teljes kripto-felhasználók és a BTC-felhasználók közötti megosztottságot kommentálva Yea elmondta:

„Egy évtizeddel ezelőtt a Bitcoin uralta a területet, de ma már sokkal diverzifikáltabb ökoszisztémát látunk. Ez tükrözi a kripto szélesebb körű hozzáférhetőségét és a blokklánc technológiában rejlő lehetőségeket és potenciált, hiszen naponta új megoldások, technológiák és ötletek jelennek meg, ami az iparágat a felhasználók szélesebb köre számára teszi vonzóvá a Bitcoinon túl.”

Miért Szingapúr a legjobb hely a kriptók számára?

Ha kriptoközpontokról beszélünk, a kedvező szabályozási környezetet és kormányzati támogatást figyelembe véve, egyértelműen Szingapúr az a hely, mely viszi a prímet e tekintetben.

A Henley Crypto Adoption Index legutóbbi adatai is alátámasztják Szingapúr dominanciáját a kriptoiparban. Az 5 millió lakossal szerénykedő ázsiai ország e tekintetben Hongkongot, az Egyesült Államokat és az egyre többek által kripto startupok menedékének vélt Egyesült Arab Emírségeket (UAE) is megelőzi.

Alberto Fernandez, a Qubic Ecosystem európai képviselője azt állítja, hogy mind a kripto-, mind a BTC-felhasználók növekedési üteme „igazodik a Bitcoin dominanciaindexéhez”. Fernandez szerint ez a dominancia okozza, hogy az új felhasználók nagyjából 50%-ban az altcoinok és 50%-ban a BTC között oszlanak meg.

Bár sok szakértő a jelenlegi elfogadási arányt nagyon erősnek látja, Fernandez szerint ennek a növekedési ütemnek a fenntartása nagyban függ a szabályozási fejleményektől és a piac stabilitásától. Feltételezte, hogy a 2020-as világjárványhoz hasonló események potenciálisan felgyorsíthatják az elfogadási arányt.

Ami Szingapúr globálisan első számú kriptoközpontként való rangsorolását illeti, mind Fernandez, mind Yea egyetért abban, hogy az ázsiai ország kedvező szabályozási környezete és a kormányzat támogatása a kriptoszektor innovációjának kulcsfontosságú tényezői. Fernandez azonban azzal is összefüggésbe hozza, hogy Szingapúr a kripto startupok számára a legjobb helynek számít, hogy Kína betiltotta vagy visszaszorította a kriptovalutákat.

„Úgy vélem, a fő ok a kriptovaluták kínai betiltása, ami a vállalkozók Szingapúrba való elvándorlásához vezetett, ami tovább katalizálta a fejlődést” – érvelt Fernandez.

Yea szerint azonban Szingapúrnak azért sikerült elérnie ezt a pozíciót, mert jóval mások előtt kiépítette a kripto startupok biztonságos menedékeként való hírnevét. Az ázsiai ország az elsők között ismerte fel a kriptovalutákban rejlő lehetőséget, és ezzel korai lépéselőnyhöz és az ebből eredő hálózati hatásokhoz jutott. Szingapúrt kiegyensúlyozott életkörülményei továbbá vonzóvá teszik az áttelepülni vágyók számára – tette hozzá a Goldman Sachs egykori kereskedője.