Kriptofizetések – svájci bankok helyettesítik az amerikaiakat az FTX összeomlása után

Az FTX összeomlása után a kriptovalutával foglalkozó nagy amerikai bankok beszüntették működésüket. Ezért a svájci bankok igyekeznek megragadni a lehetőséget, hogy meghódítsák a kriptofizetési piacot. Ezek a bankok kihasználják az Európai Unió MiCA-szabályozását is, hogy növeljék kínálatukat. Innovatív megoldásokat kínálnak a valós idejű kriptofizetésekhez. A svájci bankóriások, különösen az AMINA Bank AG és a Sygnum Bank AG nemrégiben valós idejű fizetési és elszámolási rendszereket vezettek be.

A svájci bankok átveszik a vezetést a kriptofizetésekben

Az említett kezdeményezések a Silvergate Exchange Network (SEN) és a Signature Bank Signet platformjának kudarcát követő piaci nehézségeket hivatottak kezelni. A SEN és a Signet 2023. márciusi összeomlása előtt döntő szerepet játszott a kriptopiac likviditásának biztosításában.

A SEN 117 milliárd, a Signet pedig (a cég adatai szerint) 275,5 milliárd dollár értékű tranzakciót bonyolított le. Nem meglehető tehát, hogy hirtelen távozásuk tovább fokozta a Sam Bankman-Fried FTX tőzsdéjének és az Alameda Researchnek a bukása által már súlyosbított likviditási válságot. Több mint egy évvel később a megbízható alternatívák kutatása az AMINA Payment Network júniusi és a Sygnum Connect júliusi elindítását eredményezte.

Ezek a hálózatok 24/7 platformot biztosítanak azonnali tranzakciókhoz mind a fiat valuták, mind a kriptoeszközök tekintetében, a hálózat résztvevői közötti átutalási díjak nélkül. „Ez javítja a piaci likviditást, mivel a kereskedők valós időben reagálhatnak a piaci mozgásokra anélkül, hogy meg kellene várniuk az elszámolást” – jegyezte meg Kok Kee Chong, az AsiaNext szingapúri kriptotőzsde vezérigazgatója. Ez a tőzsde összefogott a Sygnum Connecttel, hogy megkönnyítse a kriptofizetéseket.

A Spot Bitcoin és az Ethereum ETF-ek hatása

Az ágazatba történő növekvő intézményi befektetések miatt fokozódott az azonnali fizetési megoldások iránti igény. Ezt az Egyesült Államokban, Hongkongban és Ausztráliában bevezetett Spot Bitcoin és Ethereum ETF-ek is elősegítették. Ennek eredményeképpen elsősorban az Egyesült Államokon kívül jelennek meg új megoldások, az európai és ázsiai piacokkal az élen.

Marco Lim, a hongkongi MaiCapital ügyvezető partnere elégedettségét fejezte ki, hogy a Signature Bank összeomlása után új partnereket talált. „Most már kerülöm az amerikai székhelyű bankokat, inkább helyi szereplőkkel dolgozom” – mondta. Ezért az AMINA Bank azt tervezi, hogy kihasználja ezt a széttagoltságot azáltal, hogy azonnali tranzakciókat kínál svájci frankban, euróban és amerikai dollárban, a jövőben pedig további fiat valutákat kíván bevonni.

„Az AMINA hálózata idővel stabilcoinokat és láncon belüli elszámolást is tartalmazni fog” – mondta Myles Harrison, az AMINA Bank termékigazgatója (CPO). A Blinc hálózatot működtető BCB Group megnövekedett aktivitást tapasztalt az euró és font sterling elszámolási szolgáltatások terén.

A közelmúltban a cég egy amerikai dolláros opcióval bővítette a Blinc-et, ami jelentős űrt töltött be a kriptoszektorban. „Jelentős növekedést tapasztaltunk a dollárszámlák használatában, amelyekhez a kriptoipar nehezen fér hozzá” – jegyezte meg Ashley Pope, a BCB Group CPO-ja a Bloomberg jelentése szerint.

A bankok kihasználják az Európai Unió MiCA-rendeletét

Ezen előrelépések ellenére a likviditási rés továbbra is aggodalomra ad okot. Thomas Eichenberger, a Sygnum Bank CPO-ja szerint a piaci likviditás kérdése „még mindig nem zárult le olyan mértékben, ahogyan azt a szakmai piaci szereplők szerették volna”. Így a Sygnum új szolgáltatása elsősorban az európai és ázsiai ügyfelekre összpontosít.

Célja, hogy kihasználja az európai kriptopiaci eszközök piacainak (MiCA) rendszere által biztosított szabályozási keretet az azonnali kriptofizetések növekedésének fokozása érdekében. A Circle USDC közelmúltbeli elismerése MiCA-kompatibilis stabilcoinként figyelemre méltó fejleménynek számít.

„Ez egy nagy lépés” – mondta Eichenberger. A Sygnum Connect hamarosan megkönnyíti az USDC és a MakerDAO DAI azonnali pénzverését és beváltását. Ez növelni fogja a fizetések hatékonyságát a kriptovalutákkal és a fiat valutákkal egyaránt foglalkozó vállalkozások számára.

Emellett a PostFinance, egy svájci állami bank is bővítette kriptopénz-szolgáltatásait. Július 3-án bevezette a Ripple (XRP), a Solana (SOL), a Cardano (ADA), az Avalanche (AVAX), valamint a Polkadot (DOT) kereskedését. A svájci bank emellett letétkezelési szolgáltatásokat is kínál az említett digitális eszközök számára.

Ez a cikk is érdekelhet: A SEC pert indított az FTX-hez kapcsolódó bank ellen