Kriptocsalások: A legújabb trendek és a pénzmosás helyzete napjainkban

A kriptocsalások az utóbbi időben egyre nagyobb méreteket öltenek és a hatóságok képtelenek nyomon követni őket – most górcső alá kerülnek a legújabb trendek és módszerek.

A Chainalysis amerikai blokklánc-elemző cég nemrégiben kiadta a kriptovalutás bűncselekményekről szóló új jelentését “Money Laundering and Cryptocurrency Report” címmel. A beszámoló célja, hogy rávilágítson a pénzmosással kapcsolatos legújabb trendekre és adatokra.

“A pénzmosásról szóló jelentésünkből kiderül, hogy a bűnözők a kriptopénzeket ma már nem csak az olyan kriptó bűncselekményekből származó pénzek tisztára mosására használják, mint a zsarolóvírusok, hanem egészen széles körben. Szó esik emellett a fejlett nyomkövető technikákról és arról is, hogy a blokkláncadatok hogyan mozdítják elő a pénzügyi bűnözés elleni küzdelmet”, olvasható a cég X profilján.

A szóban forgó jelentés mindenekelőtt azt kívánja bemutatni, hogy a kriptovalutákon alapuló pénzmosás nemcsak a láncon belüli bűncselekményekből, hanem a láncon kívüli egyéb tiltott tevékenységekből is ered.

Alapvetően tehát a blokklánc átláthatóságát kihasználva ki lehet terjeszteni a nyomozás körét a kriptobűncselekmények felszámolása érdekében a láncon belül és azon túl is. A Chainalysis ehhez járul hozzá azzal, hogy csokorba szedte melyek a pénzmosás leggyakrabban használt formái a kriptovaluták világában.

Senki sincs biztonságban a kriptocsalásoktól?

A pénzmosással kapcsolatos adatok alapján megállapítható, hogy a jogellenesen szerzett pénzeszközök mintegy 80%-a kriptotárcákon keresztül halad át.

A jelentésből továbbá az is kiderül, hogy a legtöbb bűnöző megpróbálja a kriptopénzeket fiat pénznemre váltani.

A pénzmosással kapcsolatos trendek beazonosításának fontos eszköze a lopott vagyon úticéljának identifikálása is. Az eltulajdonított pénzeszközök több mint 50%-a a központosított kriptotőzsdéken (CEX) köt ki, közvetlenül vagy közvetve, az elfedési technikák alkalmazása után.

A láncból való kilépés helyett a pénzmosást a hagyományos, láncon kívüli bűncselekmények, például a kábítószer kereskedelem és a pénzügyi csalások alapján azonosítják. Ezzel kapcsolatban a beszámolóban megállapításra került, hogy a kriptoszektorban a fiat valuta pénzmosási modelleket is bevethetik, mivel ugyanazok a stratégiák ismétlődnek.

Mindezek után a Chainalysis a jelentés zárásául a pénzmosás elleni küzdelemre vonatkozó szabályozások és globális stratégiák áttekintését gyűjtötte össze.

Sajnos hazánkban is egyre több kriptocsalás üti fel a fejét, így érdemes elővigyázatosnak és körültekintőnek maradni. Ha egy ajánlat túl szépnek és ígéretesnek tűnik ahhoz, hogy igaz legyen, valószínűleg az is.