Betiltanák a kriptovaluták nyilvános kibocsátását

Az Egyesült Királyság pénzügyi hatósága (FCA) ma vitaanyagot tett közzé a kriptovaluták bejegyzési és közzétételi rendszereiről, melyben megtiltaná a kriptovaluták nyilvános kibocsátását (public offers). Emellett az FCA kéri a kriptoszektor résztvevőit, hogy segítsék őket visszajelzéseikkel a szabályok kialakításában.

A nyilatkozatban megismételte az ország kriptotörvényeire vonatkozó rendeletét, amely 2026-ra szól. Az engedélyezési és közzétételi rendszer egyik fő jellemzője, hogy a kriptoeszközök nyilvános kibocsátása két kivételtől eltekintve tilos lesz.

A két kivételes eset

A kriptoeszközök új nyilvános kibocsátásai csak akkor lesznek megengedettek, ha az szabályozott kriptopénz-tőzsdén keresztül történik, vagy a felajánlást a minősített befektetőkre korlátozzák. A cél az, hogy a kriptopénz-tőzsdékre háruljon az a feladat, hogy kellő átvilágítást végezzenek a felajánlásokkal kapcsolatban, és hogy legyen eljárás a tőzsdei jegyzések kereskedésre történő elutasítására.

Az FCA az Egyesült Királyság szabályozó hatósága, amely az ország pénzügyi tevékenységeit felügyeli, beleértve a kriptót is. Már 2020 óta figyeli a szektort, hogy hogyan fog megfelelni a pénzmosási szabályainak, de a jövőre megjelenő rendelettervezet végrehajtását követően 2026-ban tervezi bevezetni az új rendszert.

A szabályozó hatóság bátorítja a kriptofelhasználókat, hogy osszák meg velük visszajelzésüket azzal kapcsolatban, hogy miként tudja biztosítani a fogyasztók számára a megalapozott döntések meghozatalához szükséges információkat, valamint a piaci visszaélések rendszerén keresztül a csalások visszaszorítására irányuló terveiről.

Jogszabályra azért van szükség, mert jelenleg az Egyesült Királyságban a kriptofelügyelet csak a pénzmosás elleni küzdelemre és a marketingre vonatkozik.

A szabályozó hatóság arra szeretné ösztönözni a kibocsátókat, hogy adjanak meg néhány előretekintő nyilatkozatot. Bár ezek bizonyos felelősséggel járnak, nem akarja túl magasra tenni a lécet. Ezért az Egyesült Királyságban létezik a védett előretekintő nyilatkozatok (protected forward looking statements, PFLS) fogalma, amely szerint a valótlannak bizonyuló állítások csak akkor vonják maguk után a felelősséget, ha a fogyasztó bizonyítani tudja, hogy a kibocsátó tudta, hogy az állítás valótlan volt.