A kriptósok pszichopaták? Egy tanulmány sötét személyiségjegyekről árulkodik
Egy nemrégiben készült tanulmány szerint a kriptovaluta-tulajdonosok gyakrabban mutatnak sötét személyiségjegyeket, például pszichopátiát és nárcizmust, a lakosság többi részéhez képest.
A kutatást a Torontói Egyetem és a Miami Egyetem kutatói végezték, amelynek során 2001 amerikai felnőttet kérdeztek meg, hogy feltérképezzék a kriptovaluta-birtoklás és különböző pszichológiai, politikai, valamint társadalmi jellemzők közötti kapcsolatot.
A tanulmány részletei
A tanulmányban 900 férfi és 1101 nő vett részt, átlagosan 48 éves korúak. A kutatás célja az volt, hogy megértsék, milyen demográfiai és pszichológiai sajátosságok jellemzik a kriptovaluta-tulajdonosokat.
A kutatás során a résztvevőktől a következő demográfiai adatokat gyűjtötték be: életkorukat, nemüket, jövedelmüket, iskolai végzettségüket, vallási és politikai nézeteiket, pszichológiai tulajdonságaikat, valamint médiahasználati szokásaikat. Ezek az adatok segítették a kutatókat abban, hogy részletesebb képet alkossanak a kriptovaluta-tulajdonosok személyiségéről és viselkedéséről.
A megkérdezettek 30%-a rendelkezett valamilyen kriptovalutával; ezek az emberek jellemzően vitatkozó természetűek, autoritásellenesek, valamint hajlamosabbak alternatív és periférikus közösségi média platformok használatára.
„Megállapítottuk, hogy a kriptovaluta-tulajdonlás összefüggésbe hozható az összeesküvés-elméletekbe vetett hittel, valamint olyan „sötét” személyiségjegyekkel, mint a nárcizmus, machiavellizmus, pszichopátia és szadizmus” – olvasható a tanulmányban.
A kutatás szerint azok, akik kriptovalutával rendelkeznek, nagyobb valószínűséggel támaszkodnak alternatív vagy periférikus közösségi médiára elsődleges hírforrásként, és általában argumentatívabbak. Emellett jellemző rájuk egy erős ellenszenv a hatóság intézményrendszere iránt.
Bár a kriptovaluták híveinek többségéről ismert, hogy inkább libertariánus nézeteket vallanak, a tanulmány résztvevői inkább liberális nézeteket képviseltek, és nagyobb hajlammal azonosultak a demokratákkal. A kutatók azonban óvatosságra intenek az eredmények értelmezésekor, mivel ezek az összefüggések gyenge lábakon állnak, és nem mutatnak egyértelmű politikai mintázatot.
Sokan kritizálják az eredményeket
Bár a tanulmány eredményei felkeltették a média és a közvélemény figyelmét, a kritikusok szerint túlzó lenne a kriptovaluta-tulajdonosokat pszichopatának titulálni. Steve Littrell, a tanulmány egyik szerzője a Torontói Egyetemről, hangsúlyozta, hogy a „pszichopátia” kifejezés használata a tanulmány eredményeinek félreértelmezéséhez vezethet, és túldramatizálhatja a valós összefüggéseket.
Andrew Urquhart, a Birminghami Egyetem pénzügyi tanszékének vezetője nem vett részt a tanulmányban, de neki is megvan a véleménye: „Nem állítanám, hogy azok, akik aranyat vagy ezüstöt tartanak, pszichopaták.” Szerinte egyetlen befektetési forma kiemelése és annak összekapcsolása sötét személyiségjegyekkel nem feltétlenül helytálló, hiszen a pénzügyi döntések mögött sokkal összetettebb okok állhatnak.
Urquhart szerint a kriptovaluta egy időben biztonságos menedékként volt ismert, különösen a 2018-2020 közötti időszakban, amikor a hagyományos piacokkal való korreláció alacsonyabb volt. Hozzátette azonban, hogy ma már a kriptovalutákat nem tekintik annyira biztonságos menedéknek, mert azok szorosabban összefüggenek a hagyományos pénzügyi piacokkal.
A fentiek fényében a jövőbeni kutatások során tinkább globális szinten kellene vizsgálni a bizalmatlanságot, populizmust és a meglévő intézményekkel szembeni cinizmust, valamint ezek társadalmi és gazdasági következményeit. A kutatók szerint ugyanis az ilyen tendenciák megértése ugyanis alapvető fontosságú lehet a politikai és gazdasági stabilitás szempontjából.
Ez a cikk is érdekelhet: Miért izgatnak minket a „sötét” dolgok?