Kriptó a portfólióban? Kis befektetéssel nagy előnyre tehetsz szert

Egy jól kiegyensúlyozott portfólió, amely kriptovalutákat, például bitcoint vagy ethert is tartalmaz, kiváló hozamot és magasabb Sharpe-arányt kínálhat a kizárólag részvényekből, kötvényekből vagy más eszközökből álló hagyományos portfóliókhoz képest – mondja Timothy Burgess, egy 20 éves intézményi értékesítési tapasztalattal rendelkező pénzügyi felsővezető és fedezeti alapok portfóliómenedzsere.

Az elmúlt években a kriptovaluták mainstream digitális eszközosztállyá váltak, és egyre gyakrabban szerepelnek a diverzifikált portfóliókban. Azok a befektetők, akik a portfóliójuk kockázattal korrigált hozamát szeretnék növelni, meggyőző stratégiának találhatják a kriptoeszközök hozzáadását. Egy jól kiegyensúlyozott portfólió, amely tartalmaz kriptovalutákat, például bitcoint vagy ethert, potenciálisan magasabb hozamokat és Sharpe-arányt kínálhat a hagyományos, csak részvényekből vagy kötvényekből álló portfóliókhoz képest. Nézzük meg, miért lehet ez így, és milyen mérőszámok támasztják alá a kriptovaluták előnyeit a kockázat/hozam szempontjából.

Fokozott hozamok

A kriptopiacok robbanásszerű növekedést mutattak az elmúlt években, és a hozamok tekintetében messze felülmúlták a hagyományos eszközosztályokat. Például a bitcoin az elmúlt évtizedben évente átlagosan 230%-os hozamot ért el, szemben az S&P 500 körülbelül 11%-os éves hozamával. Az ether, egy másik meghatározó kriptovaluta, szintén három számjegyű éves növekedési rátát mutatott az első években. Ezen digitális eszközök volatilitása ellenére jelentős hozamlehetőségeket kínálnak, különösen a piaci bővülés időszakaiban.

Amennyiben a befektetők egy kis kriptoallokációt – mondjuk 2% és 10% közötti részesedést – építenek be egy diverzifikált portfólióba, képesek lehetnek részesülni ezekből a hozamokból. A történelmi adatok azt mutatják, hogy a kriptovalutáknak még kis mértékű bevonása is növelheti a portfólió általános teljesítményét. Például egy hagyományos 60/40-es portfólió (60% részvény, 40% kötvény) az elmúlt évtizedben évente átlagosan 8%-os hozamot ért el, míg egy hasonló, 5% bitcoint tartalmazó portfólió közel 12%-os éves hozamot vagy még magasabbat is elérhetett, mindezt a kockázat jelentős növelése nélkül.

Jobb kockázattal korrigált hozamok: a Sharpe-arány előnye

Bár a kriptovaluták híresek a volatilitásukról, megfelelő kezelés esetén bevonásuk javíthatja a portfólió kockázattal korrigált hozamait. Ezt a Sharpe-arány mérésével lehet értékelni, amely az egységnyi vállalt kockázatra jutó hozamot méri. Magasabb Sharpe-arány esetén a portfólió jobb kockázattal korrigált hozamot biztosít.

A 2015 és 2023 közötti adatok elemzésekor a kis kriptoallokációval rendelkező portfóliók Sharpe-aránya 0,5-0,8 pontos javulást mutatott a hagyományos portfóliókhoz képest. Például egy hagyományos portfólió Sharpe-aránya 0,75 lehet, de 5% bitcoin hozzáadásával ez az érték 1,2 körülire emelkedhet, ami optimális egyensúlyt jelent a kockázat és a hozam között. A Sharpe-arány növekedése annak köszönhető, hogy a kriptovaluták ármozgásai gyakran alacsony vagy negatív korrelációt mutatnak a hagyományos eszközosztályokkal, így jobb diverzifikációt kínálnak.

Kockázatcsökkentés a diverzifikáció révén

A kriptovaluták az infláció és a hagyományos pénzügyi piacok visszaesései ellen is fedezetet nyújthatnak. Különösen a bitcoint, amely véges kínálattal rendelkezik, gyakran hasonlítják a digitális aranyhoz. Inflációs időszakokban vagy gazdasági instabilitás idején a kriptovaluták portfólióban tartása segíthet ellensúlyozni a részvények vagy kötvények veszteségeit.

Összefoglalva, a kriptopénzek hozzáadása egy portfólióhoz jelentősen növelheti a hozamokat és javíthatja a kockázattal korrigált teljesítményt, amint azt a magasabb Sharpe-arányok is igazolják. Bár a kriptovaluták volatilitással járnak, a digitális eszközök megfelelő allokációja stratégiai előnyt jelenthet azoknak a befektetőknek, akik optimalizálni kívánják kockázat/hozam-profiljukat.