Közel százmilliárd dollár tűnt el a kriptovaluta piacról, 94 000 dollár a bitcoin!
Annak ellenére, hogy az azonnali bitcoin ETF-ek ismét Pazar napot teljesítettek, hétfő este jelentős esés rázta meg a kriptovaluta-piacot. A teljes piaci kapitalizáció közel százmilliárd dollárral csökkent és több mint 1,7 milliárd tőkeáttételes pozíció került bezárásra.
A bitcoin (BTC) árfolyama egészen 94 000 dollárig esett vissza, több altcoin pedig 20-30%-os mínuszban zárta a napot. A korrekció ugyan érett már egy ideje, azonban a felfelé ívelő trend nem tört meg. Van okunk a félelemre, vagy ez csak a gyenge kezű kereskedők kiszórásáról szólt?
10 000 dollárral esett vissza a BTC árfolyama
Múlt héten beszámoltunk róla, hogy a bitcoin BTC Price (BTC) először törte át a 100 000 dolláros szintet. Ezt követően egészen 104 000 dollárig emelkedett az eszköz árfolyama, melyet azonban nem volt képes megtartani. Az intézményi befektetők aktivitása ugyan pénteken 376 millió dolláros, hétfőn pedig 479 millió dolláros nettó beáramláshoz vezetett, a BTC árfolyama azonban hétfőn este 94 000 dollárig esett vissza.
Ugyan cikkünk írásakor már ismét 97 000 dollár felett található a bitcoin, a legtöbb altcoin nem tudott ilyen gyorsan regenerálódni. Az ethereum ETH Price (ETH) egészen 3550 dollárig, a solana SOL Price (SOL) 200 dollárig, az XRP XRP Price pedig 2 dollár alá esett vissza. A mostanában kifejezetten jól teljesítő Iota több mint 25%-ot veszített értékéből, ugyanakkor a legtöbb nagy kapitalizációs altcoin sem úszta meg 10% alatti korrekcióval az estét.
Közel 1,8 milliárd felszámolt pozíció
A tőkeáttételes piacot tekintve a CoinGlass arról számolt be, hogy az összeomlás következtében 1,75 milliárd dollárnyi pozíciót kellett felszámolni. A dominó-szerűen bezáródó pozíciók ahhoz vezettek, hogy 1,55 milliárd dollárnyi vételi (long) és 185 millió dollárnyi eladási (short) pozíció záródott be idejekorán.
Az analitikai portál szerint ilyen súlyos nap még augusztusban sem következett be, amikor megingott a japán tőzsde és a részvények is 10-20%-os mínuszban zárták a napot. Az idei év eddigi legdurvább napja volt ez a tőkeáttételes pozíciók szempontjából. Az euforikus állapot következtében rengeteg új kereskedő jelent meg, akiket a bálnák kiszórtak, hogy új belépési szinteket tudjanak teremteni saját maguknak.
A bitcoint 190 millió dollárnyi, az ethereumot 245 millió dollárnyi, a dogecoint 100 millió dollárnyi és az XRP-t 70 millió dollárnyi pozíció érintette. A Binance volt ebből a szempontból a legnépszerűbb tőzsde, ahol közel 650 millió dollárnyi pozíció került likvidálásra.
Bhutáni eszközmozgatás és kvantumáttörés
Az Arkham Intelligence hálózati analitikai portál szerint a bhutáni kormány 406 bitcoint mozgatott át a szingapúri székhelyű QCP Capital platformjára. Az esés előtt bekövetkező értékesítés arra enged következtetni, hogy az ázsiai ország „számított” egyfajta korrekcióra, ezért hozzávetőlegesen 33,5 millió dollárért értékesítettek 367 darab BTC-t. Az öt legnagyobb bitcoin-birtokos állam között szereplő Bhután ennek ellenére több mint 11 ezer BTC-vel rendelkezik.
Mindeközben a Google hétfőn piacra dobta a „Willow” névre keresztelt kvantumchipjét. A chip kevesebb mint öt perc alatt képes olyan feladatokat végrehajtani, amiken a leggyorsabb szuperszámítógépek több millió évig dolgoznának. A kriptovaluta-közösség azonnali aggodalmát fejezte ki a chip potenciális veszélyével kapcsolatban, mivel a számítási teljesítmény növelése emelheti a titkosítási feltörés veszélyét. Ennek ellenére Ben Sigman, a bitcoin-maximalista, szerint az ECDSA 256, a Bitcoin titkosítása, képes ellenállni több millió qubittel rendelkező kvantumszámítógép támadásának is, vagyis a Willow tehetetlen a legnagyobb decentralizált hálózat ellen.