Már 2017-ben feltörték Pavel Durov telefonját a franciák
A Telegram vezérigazgatója 2018-ban Macronnal is találkozott, aki felajánlotta neki, hogy költöztesse Párizsba az üzenetküldő alkalmazás székhelyét.
Csak nemrég derült ki a hír, miszerint a franciák és az Egyesült Arab Emírségekkel közös műveletük során feltörték Pavel Durov Iphone-ját. A „Purple Music” álnéven futott akcióra azért volt szükség, mivel az Emírségeket aggasztotta, hogy a Telegramot operatív személyek toborzására és támadások tervezésére használják – árulták el a témában jártas, nevük elhallgatását kérő források a The Wall Street Journalnak.
Durovot augusztus 24-én tartóztatták le a Párizstól északra található Le Bourget repülőtéren, azt követően, hogy privát repülőgépével visszatért Azerbajdzsánból.
Macron 2018-ban találkozott Pavel Durovval
Az ügyben az egyik legfrissebb fejlemény, hogy a francia elnök 2018-ban azt javasolta a techvállalkozónak, hogy költöztesse Párizsba a Telegram székhelyét.
Bár Durov az ajánlatot elutasította, Macront arra kérte, adja meg neki a francia állampolgárságot.
Balaji Srinivasan amerikai vállalkozó szerint a francia elnök csapdába csalta Durovot. X-posztjában arról beszélt, hogy Macron egy vacsorára invitálta a milliárdost az orszgába, és erről a meghívásról a Telegram szerverein is lennie kell bizonyítékoknak.
Újabb gyomros a magánélet-védelemnek
A Telegram vezérigazgatójának letartóztatása további félelmet kelthet azokban a fejlesztőkben, akik alkalmazásaikban a magánélet védelmét helyezik előtérbe. Ezáltal a Web3-technológia fejlődésére is káros hatással lehet.
Bár Durov ellen még nem emeltek vádat, az eset komoly párhuzamokat mutat Alexej Percev, a Tornado Cash fejlesztőjének ügyével. Erről Vyara Savova, az Európai Kriptokezdeményezés senior szakpolitikai vezetője beszélt a Cointelegraph-nak:
„Bár a Durov ellen felhozható pontos vádakról még nem sok minden világos, néhány párhuzamot máris fel lehet hozni Alekszej Percev letartóztatásával és elítélésével, például azt, hogy ezek az egyes tagállamok intézkedései, amelyek nem az EU vagy annak végrehajtó szerve, az Európai Bizottság által felhozott eljárást jelentenek”.
A letartóztatás jól jelzi, hogy a magánélet-védelmi technológiák fejlesztői továbbra is célkeresztben vannak. Nyikolaj Deniszenko, a Brighty pénzügyi app technológiai vezetője erről így nyilatkozott:
„Ez természetesen aggályokat vet fel a lehetséges kormányzati túlkapásokkal és a digitális magánéletre gyakorolt szélesebb körű következményekkel kapcsolatban. Akárhogy is, a felhasználók biztonságának mindig az első helyen kell állnia, mind a magánélet védelme, mind a rosszindulatú szereplőkkel vagy a tiltott tevékenységekkel szembeni védelem szempontjából.”