Az új kriptoszabályozás miatt Európa végleg lemaradhat a kriptós versenyben

Az Európai Unió széles körű kriptós jogszabályi keretrendszere, a Markets in Cryptoassets, azaz MiCA kapcsán egyre több aggódó hang jelenik meg a piaci likviditás lehetséges zavarai miatt. Amit az okozhat, hogy a tőzsdék felkészülnek a keretrendszer új követelményeinek való megfelelésre. A december 30-án teljes mértékben hatályba lépő szabályok előírják a világ legnépszerűbb és legtöbbet használt stabilcoinjának, a Tether USDT-nek a törlését az EU által szabályozott platformokról. A MiCA célja az átláthatóság fokozása és a tiltott pénzügyi tevékenység visszaszorítása. Ennek eléréséhez a stabilcoin-kibocsátóknak például elektronikus pénz kezelésére vonatkozó engedélyeket kell szerezniük. Jelentős tartalékokat kell fenntartaniuk, és felügyelniük kell a fizetéssel kapcsolatos tranzakciókat. A Tether Limited azonban még nem szerzett ilyen engedélyt. Emiatt eltávolították az EU-ban működő kriptotőzsdékről.

Bajban lehetnek a kereskedők az USDT hiánya miatt

A Tether stabilcoinját, az USDT-t domináns szerepe a kriptós kereskedési párokban a globális likviditás sarokkövévé tette. A stabilcoin hiánya az uniós piacon várhatóan megzavarja a kereskedési tevékenységet. Növeli a költségeket azon befektetők számára, akik a pénzeszközök hatékony mozgatásában eddig erre a coinra támaszkodtak. A kriptoeszközök nagy része egy Tether USDT párban kereskedik. Ha a befektetőket arra kényszeríti a szabály, hogy más stabilcoinokra vagy fiat valutákra váltsanak, az nem lesz túl hatékony és növeli a tranzakciós költségeket is. Az olyan tőzsdék, mint az OKX, amely az USDT-t már az év elején kivezette a tőzsdéről Európában, arról számoltak be, hogy a felhasználók a fiat kereskedési párok felé mozdultak el. Az alkalmazkodás ellenére a piaci szereplők továbbra is aggódnak a likviditás csökkenése és a kereskedési tevékenység esetleges széttöredezése miatt.

Az EU szigorú szabályozási álláspontja egy olyan időszakban érkezik, amikor közben az Egyesült Államokban egyre nagyobb az optimizmus. Tekintve, hogy a megválasztott új elnök, Donald Trump kriptopárti politikájának ígérete igencsak felpezsdítette a piacot. Miközben a MiCA célja az átláthatóság növelése és a tiltott tevékenység visszaszorítása, a kritikusok szerint a kereskedőket és likviditást biztosítókat más régiókba kényszerítheti. Elemzők arra figyelmeztetnek, hogy Európa szigorítási törekvései alááshatják versenyképességét a globális kriptopiacon. A kihívások ellenére az Európai Központi Bank nemrégiben arról számolt be, hogy 2022 óta megduplázódott a kriptót birtoklók száma az euróövezetben. Most már a lakosság 9%-a rendelkezik digitális eszközökkel. Az európai kriptós startupokba történő kockázati tőkebefektetések viszont csökkentek, és négy éve a legalacsonyabb szintet érték el. Ez a tendencia rávilágít az általánosabb aggodalmakra azzal kapcsolatban, hogy a régió a szigorúbb szabályozási keretek között képes lesz-e vonzani az innovációt és a befektetéseket.